Çaji me lule Linden për problemet e gjumit

Cili është efekti i çajit të lules së gëlqeres?

Lulet e gëlqeres vijnë nga pema e gëlqeres verore ose dimërore (Tilia cordata dhe T. platyphyllos). Ato janë përdorur prej shekujsh si çaj nga lulet e gëlqeres për ftohjet e ethshme, kollët e shkaktuara nga ftohjet dhe inflamacionet e mukozave (katarrës) të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

Ndër të tjera, ato përmbajnë vajra esencialë, mucilage dhe tanine. Ai gjithashtu përmban antioksidantë të tillë si quercetin dhe kaempferol. Së bashku, këta përbërës kanë një efekt antispazmatik, diaforik, qetësues, ekspektorant dhe qetësues.

Lulja e gëlqeres klasifikohet gjithashtu si një ilaç tradicional bimor për simptomat e ftohjes dhe ankesat e lehta të stresit. Në parim, megjithatë, ka vetëm prova të kufizuara shkencore të efektit të tyre.

Në mjekësinë popullore, sëmundjet dhe ankesat e tjera trajtohen me lulëzimin e gëlqeres, si problemet e fshikëzës dhe veshkave. Çaji i luleve të Linden thuhet gjithashtu se është i dobishëm kundër sëmundjeve inflamatore si artriti dhe përdhes.

Lulja e gëlqeres gjithashtu duket se ka një efekt qetësues në lëkurë. Disa kremra për kruajtjen e lëkurës përmbajnë lëngun dhe lulen e bimës mjekësore. Gjithashtu përpunohet në pluhur dhe aplikohet në djegie dhe plagë.

Çfarë efektesh anësore mund të shkaktojë lulëzimi i gëlqeres?

Si përdoren lulet e gëlqeres?

Ka mënyra të ndryshme për të përdorur lulëzimin e gëlqeres.

Lulëzimi i gëlqeres si një ilaç shtëpiak

Lulëzimet e thata të pemës së blirit ndihmojnë në trajtimin e ftohjes ose katarrës. Meqenëse është e rëndësishme të pini shumë lëngje gjatë një ftohjeje, çaji me lule gëlqere është veçanërisht i përshtatshëm për të lehtësuar simptomat. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni edhe temperaturë. Efekti i çajit të luleve të gëlqeres mund të shihet në djersitjen e shtuar, e cila ndihmon ftohjen të shërohet më shpejt.

Si të përgatisni çajin e luleve të gëlqeres:

Për të bërë një filxhan çaj, hidhni një lugë çaji (rreth 1.8 gram) lule lime mbi një filxhan (rreth 150 mililitra) ujë të vluar, mbulojeni dhe lëreni infuzionin të injektohet për shtatë minuta, më pas kullojini pjesët e bimës.

  • nëntë deri në 12 muaj: 0.2 deri në 1 gram
  • një deri në tre vjet: 1 deri në 2 gram

Nëse dëshironi të përfitoni nga efekti qetësues i mucilazhit në lulëzimin e gëlqeres (p.sh. për një kollë të thatë irrituese), mund të përgatisni një ekstrakt të ftohtë: Hidhni një lugë çaji lule lime mbi një filxhan me ujë të ftohtë dhe lëreni të injektohet, i mbuluar. , Për gjysëm ore. Më pas ngroheni pak derisa të vlojë dhe pijeni me gllënjka. Ju mund të pini një filxhan nga ky çaj dy deri në tre herë në ditë.

Për efekte edhe më të mira, duhet të kombinoni lulëzimin e gëlqeres me bimë të tjera mjekësore gjatë përgatitjes së çajit. Aniseu, mallow, trumza dhe plaku, për shembull, janë gjithashtu efektive kundër ftohjes.

Mjetet juridike shtëpiake të bazuara në bimë mjekësore kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.

Preparate të gatshme me lule gëlqereje

Farmacitë dhe barnatore ofrojnë çaj të pastër nga lulëzimi i gëlqeres, përzierje çaji me bimë të tjera mjekësore dhe preparate të gatshme me bazë lulen e gëlqeres – kjo e fundit gjithashtu shpesh në kombinim me bimë të tjera mjekësore. Këto përfshijnë shurupin e kollës dhe tabletat, për shembull.

Mjeku, farmacisti ose fletëpalosja do t'ju tregojnë se si t'i përdorni dhe dozoni saktë preparatet.

Çfarë duhet të keni parasysh kur përdorni lulëzimin e blirit

  • Mos përdorni preparate për lulëzimin e gëlqeres për pengimin e zorrëve.
  • Gjatë përgatitjes së çajit të luleve të gëlqeres, është e rëndësishme të mos përdorni lule të vjetra, pasi kjo mund të çojë në simptoma të helmimit.

Nëse është e mundur, sigurohuni që të mos përdorni lulet e gëlqeres së argjendit (Tilia tomentosa) – këto shpesh shfaqen në treg si falsifikime në preparatet e luleve të gëlqeres, por përmbajnë vetëm përbërës të parëndësishëm nga ana mjekësore. Përgatitjet e gatshme të bazuara në lulëzimin e gëlqeres dhe vetë çajin e luleve të gëlqeres duhet të përmbajnë vetëm gëlqere verore dhe/ose dimërore si bimë origjinale.

Si të merrni produkte me lule gëlqereje

Çfarë janë lulet e blirit?

Pema e gëlqeres dimërore (Tilia cordata) dhe ajo verore (T. platyphyllos) janë pemë deri në 40 metra të larta që janë të përhapura në Evropën Qendrore dhe shpesh mbillen në kopshte dhe parqe si dhe përgjatë rrugëve.

Një tipar i përbashkët i të dy specieve janë lulëzimi i panikut: ato përbëhen nga dy deri në pesë (gëlqere verore) ose 4 deri në 15 lule të verdha-bardha, të pasura me nektar, me stamena të shumta. Pema e gëlqeres verore lulëzon në qershor, gëlqerja e dimrit në korrik. Arra të vogla zhvillohen nga lulet.

Dallimi më i rëndësishëm midis dy llojeve të pemës së gëlqeres ka të bëjë me gjethet e zhdrejtë në formë zemre: në pemën e gëlqeres së verës ato janë më të mëdha dhe kanë qime të bardha në pjesën e poshtme në sqetullat e venave të gjetheve (mjekra sqetullore). Gjethet më të vogla të blirit të dimrit, nga ana tjetër, kanë mjekra sqetullore kafe në pjesën e poshtme.

Lulet e gëlqeres së të dy llojeve përdoren në mjekësi.