Couperose: Simptomat, Trajtimi, Këshilla

Vështrim i shkurtër

 • Përkufizimi: Kuperoza është një sëmundje kronike e lëkurës që prek kryesisht të rriturit. Ekspertët debatojnë nëse është një fazë e hershme e rosacea.
 • Simptomat: Më shpesh, couperosis prek fytyrën. Simptomat e zakonshme përfshijnë lëkurë të thatë, të ndjeshme, të shtrënguar, skuqje të papritur (të shkaktuar nga shkaktarë të tillë si ushqimi pikant), venat e zgjeruara dukshëm dhe të kuqërremta në fytyrë.
 • Shkaku: i paqartë. Disa faktorë mund të ndërveprojnë në zhvillimin e sëmundjes. Shkaktarët e mundshëm të simptomave: rrezet UV, nxehtësia, të ftohtit, ushqimi pikant, alkooli, nikotina, substancat nga produktet e kujdesit (lëkurës), stimujt mekanikë, stresi.
 • Trajtimi: xhel me brimonidinë, trajtim me lazer, psikoterapi,
 • Kujdesi për lëkurën: mos lani / bëni dush / banjë shumë shpesh dhe shumë të nxehtë; përdorni qumësht pastrues të butë për fytyrën, lani mbetjet me pambuk; përdorni produkte për kujdesin e lëkurës me përbërës të përshtatshëm (si NMF, ure, vitaminë E, ceramide, vajra bimore).

Çfarë është kuperoza?

Couperosis është një sëmundje kronike e lëkurës, shkaku i së cilës ende nuk dihet saktësisht. Personat e prekur kanë lëkurë shumë të ndjeshme. Veçanërisht në fytyrë dhe dekolte, ai reagon ndaj prekjes dhe produkteve të kujdesit me thatësi, skuqje, tension dhe kruajtje. Reaksionet inflamatore lokale bëjnë që enët më të vogla të gjakut në fytyrë të zgjerohen, duke i bërë ato të dukshme me sy të lirë (telangiektazia).

Kuperoza zakonisht shfaqet fillimisht midis moshës 30 dhe 40 vjeç. Gratë preken nga kjo gjendje e lëkurës disi më shpesh se burrat.

Ekspertët janë të ndarë nëse couperosis është një pamje klinike e pavarur apo një pararendës i sëmundjes së lëkurës rosacea.

Cilat janë simptomat e kuperozës?

Ndërsa sëmundja përparon, enët më të vogla të gjakut në fytyrë zgjerohen: Veçanërisht në faqe dhe rreth hundës, venat e imëta, të kuqe kaltërosh më pas shkëlqejnë nëpër lëkurë. Nga një distancë më e madhe, këto zona të lëkurës duken në mënyrë të njëtrajtshme dhe të skuqura përgjithmonë.

Simptoma të tjera të kuperozës janë:

 • ndjesi djegieje e lëkurës
 • kruarja
 • @Lëkurë e thatë, e tendosur dhe e ndjeshme

Simptomat e couperosis ngjajnë me ato të një reaksioni alergjik, veçanërisht në fazat e hershme. Reaksione të tilla mbindjeshmërie të sistemit imunitar mund të ndodhin në të gjitha llojet e lëkurës! Kuperoza, nga ana tjetër, prek kryesisht njerëzit me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme. Në të kundërt, jo të gjithë me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme vuajnë nga couperosis. Nëse keni dyshime, bisedoni me dermatologun tuaj dhe kontrolloni lëkurën tuaj.

Couperosis dhe rosacea: cili është ndryshimi?

Pustula ose nyje të tilla në fytyrë nuk zhvillohen me couperosis. Përveç kësaj, rrjedha e sëmundjes është më e lehtë. Simptomat priren të ndodhin në sulme dhe fillojnë dhe pastaj zhduken përsëri. Në rosacea, nga ana tjetër, lëkura skuqet përgjithmonë dhe, në faza më të avancuara, rrënohet nga inflamacion i rëndë.

Mësoni më shumë rreth rosacea, simptomat dhe trajtimin e saj këtu.

Couperose: Cili është shkaku?

Shkaku i saktë i couperosis nuk është ende i qartë. Mjekët supozojnë një ndërveprim të faktorëve të ndryshëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje të lëkurës.

Meqenëse të prekurit shpesh vuajnë nga lëkura e yndyrshme dhe e thatë, disa ekspertë e shohin këtë si një shkak të mundshëm. Nëse lëkura është shumë e thatë dhe nuk ushqehet sa duhet, funksioni i saj pengues është i shqetësuar. Si rezultat, lëkura thith më shumë substanca nga mjedisi – duke përfshirë substanca që nuk janë të mira për të.

Një dobësi gjenetike e indit lidhës si dhe presioni i lartë i gjakut mund të jenë gjithashtu shkaktarë të couperosis.

Couperosis: Shkaqet

Skuqja e papritur e lëkurës që ndodh me couperosis mund të shkaktohet nga shkaktarë të ndryshëm. Çfarë janë këto mund të ndryshojnë shumë nga pacienti në pacient. Shkaktarët e mundshëm janë për shembull:

 • ushqim pikant ose me shumë erëza
 • Kafeina
 • nikotinë
 • acarim mekanik i lëkurës nëpërmjet fërkimit (p.sh. fërkimi i një fytyre të lagur me një peshqir) ose presioni
 • përbërës të caktuar në produktet e kujdesit të lëkurës
 • kujdesi i tepruar i lëkurës
 • detergjenteve
 • medikamente të caktuara
 • nxehtësi
 • të ftohtë
 • Rrezatimi UV

Couperosis: Diagnoza

Nëse keni simptoma të pashpjegueshme të lëkurës si skuqje, kruajtje, djegie dhe njolla të thata në fytyrë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj të familjes. Ai mund të vlerësojë nëse është një acarim i zakonshëm i lëkurës ose pas simptomave tuaja mund të qëndrojë couperosis, rosacea ose një sëmundje tjetër e lëkurës. Nëse është e nevojshme, ai ose ajo do t'ju referojë te një dermatolog.

Mjeku do të ekzaminojë nga afër lëkurën tuaj në fytyrë, qafë dhe dekolte. Zakonisht, ky ekzaminim profesional i zonave të prekura të lëkurës është i mjaftueshëm për të diagnostikuar couperosis.

Couperosis: Trajtim

Kuperoza është zakonisht një problem kozmetik. Skuqja e lëkurës është e pakëndshme për shumë të sëmurë. Simptoma të tjera si kruajtje dhe djegie gjithashtu mund të jenë shumë shqetësuese. Nuk është çudi që njerëzit e prekur zakonisht duan urgjentisht të dinë: "Çfarë ndihmon kundër couperosis?".

Mjekim

Mjekët mund të përshkruajnë një xhel me përbërësin aktiv brimonidine për kuperozën. Kjo siguron që enët e zgjeruara në fytyrë të ngushtohen përsëri. Furnizimi me gjak më pas zvogëlohet dhe skuqja zvogëlohet.

Personat e prekur duhet të aplikojnë xhelin e brimonidinës saktësisht sipas udhëzimeve të mjekut. Është e rëndësishme të shmangni sytë, buzët, gojën dhe vrimat e hundës.

Nëse lëkura është e thatë kur aplikoni xhelin, mund të aplikoni një krem ​​të butë hidratues më pas.

Ndryshe nga rosacea, kremrat që përmbajnë antibiotikë nuk ndihmojnë me kuperozën. Kremrat supozohet të lehtësojnë inflamacionin e lëkurës në rosacea. Megjithatë, inflamacione të tilla mungojnë në couperosis.

Trajtimi me lazer

Në varësi të ashpërsisë së kuperozës dhe nivelit të vuajtjes së pacientit, kuperoza mund të hiqet edhe me lazer:

Zakonisht nevojiten disa seanca për heqjen efektive të kuperozës. Megjithatë, couperosis mund të përsëritet më vonë.

Trajtimi me laser nuk është një zëvendësim për terapinë me ilaçe ose përdorimin e produkteve të kujdesit të lëkurës, por më tepër një suplement.

Psikoterapia

Shumë pacientë vuajnë shumë nga ndryshimet e lëkurës në fytyrë. Mund të zhvillohen pasiguri, ankth dhe gjendje depresive. Kjo nga ana tjetër ka një ndikim negativ në gjendjen e lëkurës.

Studimet e rasteve individuale tregojnë se terapia e sjelljes dhe ushtrimet relaksuese mund të lehtësojnë shqetësimin psikologjik të të prekurve. Nëse edhe ju vuani shumë nga couperose juaj, sigurohuni që të kërkoni ndihmë dhe të bisedoni me një terapist!

Mjete juridike shtëpiake për kuperozën në fytyrë

Lëreni shtresën ftohëse në lëkurë vetëm për aq kohë sa ju duket e rehatshme. Nëse i ftohti shkakton dhimbje ose përkeqëson shqetësimin, hiqni menjëherë mbulesën.

Çfarë mund të bëni vetë kundër couperose?

Nëse vuani nga couperose, mund ta lehtësoni vetë shqetësimin me disa këshilla. Një ndihmë e rëndësishme kundër kuperozës është kujdesi i duhur i lëkurës. Ushqyerja dhe mirëqenia psikologjike gjithashtu luajnë një rol. Këtu janë këshillat më të rëndësishme:

Couperose: Kujdesi i duhur

Qëllimi i kujdesit të lëkurës për couperose është të rivendosë funksionin pengues të lëkurës dhe t'i sigurojë asaj lagështi të mjaftueshme. Si rezultat, lëkura rigjenerohet dhe shqetësimet si kruarja dhe djegia zvogëlohen. Enët e gjakut gjithashtu mund të dekongjesohen me kujdesin e duhur, duke i bërë ato më pak të dukshme.

Në thelb, sa më poshtë vlen për pastrimin e lëkurës dhe kujdesin e lëkurës në të gjithë trupin:

 • Përdorni ujë dhe produkte pastrimi me masë.
 • Mos përdorni kripëra të acideve yndyrore (sapunë, sapunë vegjetalë) ose surfaktantë të grupit të sulfatit alkil (sulfate të alkoolit yndyror) për pastrimin e lëkurës.
 • Në vend të kësaj, kërkoni surfaktantë të butë, p.sh. betainet, surfaktantët e kolagjenit, poliglikozidet alkil.
 • Përdorni produkte që përmbajnë lipide shtesë (p.sh. vajra dushi të përputhshëm me lëkurën me një përmbajtje veçanërisht të lartë të lipideve).
 • Shpëlajini tërësisht të gjitha produktet e pastrimit në mënyrë që të mos mbetet asnjë mbetje në lëkurë.
 • Kushtojini vëmendje vlerës së saktë të pH-së: Të gjitha produktet e pastrimit dhe të kujdesit duhet të jenë pak acide dhe në këtë mënyrë neutrale ndaj lëkurës (vlera e pH 5.9 deri në 5.5).
 • Shmangni produktet me aroma dhe konservues.

Është mirë të përdorni një qumësht ose krem ​​pastrues të butë për të pastruar fytyrën nga couperose. Aplikoni qumështin në mënyrë të barabartë dhe më pas shpëlajeni me pak ujë. Nëse uji thahet ose streson shumë lëkurën tuaj, fshijeni qumështin pastrues me një copë pambuku.

Përbërës të përshtatshëm për produktet e kujdesit

Me couperose, është e rëndësishme të përdorni produktet e duhura të kujdesit të lëkurës për të shmangur stresin shtesë në lëkurë. Është mirë të përdorni produkte me NMF (Natural Moisturizing Factor) dhe ure.

 • NMF: Faktori Natyror Hidratues përbëhet kryesisht nga aminoacide të lira, kripëra, acid laktik dhe ure. Ajo hidraton lëkurën. Kjo e bën atë më elastik dhe rezistent dhe mbështet funksionin e barrierës.
 • Ureja: Ureja është një përbërës natyral i lëkurës. Lidh lagështinë në shtresat e sipërme të lëkurës, duke e mbajtur atë elastike dhe elastike.

Për kujdesin e lëkurës së thatë dhe të stresuar është gjithashtu i rëndësishëm furnizimi i saj me vitamina, yndyrna dhe dyllë. Përveç vitaminës E (tokoferol) dhe ceramideve, vajrat e ullirit, luledielli, jojoba, soja, bajame, aguliçe dhe borage janë përbërës të përshtatshëm për produktet e kujdesit të përditshëm të lëkurës.

Identifikoni dhe shmangni shkaktarët

Nëse dëshironi të parandaloni simptomat (më të rënda) të couperose, duhet të shmangni faktorët nxitës. Për ta bërë këtë, megjithatë, së pari duhet të zbuloni se cilët faktorë mund të shkaktojnë skuqje tek ju.

Një ditar në të cilin shënoni çdo ditë për njëfarë kohe çfarë keni ngrënë dhe pirë dhe cilat produkte pastrimi dhe kujdesi keni përdorur do t'ju ndihmojnë për ta bërë këtë. Shkruani gjithashtu ndikime të tjera të mundshme, si faktorët e motit (si temperatura), vizitat në pishina dhe sauna dhe përdorimi i medikamenteve. Përveç kësaj, regjistroni në ditar çdo simptomë që shfaqet.

Vlerësimi i këtyre të dhënave mund t'ju ndihmojë të identifikoni faktorët nxitës efektivë për simptomat couperose në rastin tuaj. Nëse nuk jeni të sigurt për këtë, mund të kërkoni ndihmë nga mjeku juaj.

Faktorët e identifikuar personal të shkaktimit duhet të shmangen më pas në të ardhmen. Kjo mund të nënkuptojë, për shembull…

 • përdorni më pak / produkte të ndryshme për kujdesin e lëkurës
 • lënë duhanin
 • ndaloni ose zvogëloni konsumin e kafeinës
 • të përmbahen nga disa erëza (shih edhe pikën tjetër)

Couperose: dietë

Disa faktorë ushqyes mund të jenë gjithashtu një shkas për couperose.

Shumë shpesh kjo vlen për ushqimin e nxehtë. Nëse kjo vlen edhe për ju, duhet t'i lini vaktet të ftohen pak para se të filloni të hani. Kjo zvogëlon rrezikun e një "flush".

Erëzat e forta mund të jenë gjithashtu kritike në couperosis, kjo është arsyeja pse disa njerëz vetëm erëzojnë lehtë kur gatuajnë (nëse dikush që nuk ka couperosis po ha gjithashtu, ata mund ta shijojnë pjesën e tyre në pjatë sipas dëshirës). Megjithatë, nuk është e nevojshme të hiqni të gjitha erëzat nga menyja. Është më mirë të provoni individualisht se cilat erëza (dhe ndoshta edhe sasinë e tyre) mund të toleroni dhe cilat jo.

Couperosis: ecuria dhe prognoza

Kursi i sëmundjes ndryshon shumë nga individi në individ. Couperosis mund të vazhdojë për një jetë. Me kalimin e kohës, ajo mund të zhvillohet në rosacea.

Kuperoza nuk është e shërueshme, por e padëmshme. Megjithatë, mund të bëhet një problem kozmetik: për disa të sëmurë, ndryshimet e lëkurës në fytyrë janë emocionalisht shumë stresuese. Megjithatë, me kujdesin dhe trajtimin e duhur, simptomat e copuperosis mund të lehtësohen.