Nashi Dardha: Intolerancë dhe Alergji

Dardha Nashi është një alternativë interesante ndaj dardhës konvencionale, si për sa i përket shije dhe shëndetësor. Me origjinë nga Azia, dardha nashi ka pasuruar jo vetëm shportën me fruta, por edhe pjata të ndryshme në këtë vend për disa vite. Falë mikroelementëve të shumtë që përmban, konsumi i tij ka një efekt pozitiv në zona të ndryshme të shëndetësor.

Kjo është ajo që duhet të dini për dardhën nashi.

Me origjinë nga Azia, dardha nashi ka pasuruar jo vetëm shportën e frutave, por edhe pjata të ndryshme në këtë vend për disa vite. Dardha Nashi është një frut aziatik, i cili ka kohë që ka arritur të hyjë në supermarketet gjermane. Tashmë që nga vitet '60 është në dispozicion në këtë vend në mënyrë sporadike, që nga vitet '90 ajo më në fund është vendosur. Ka origjinën në veri Kinë, Japonia dhe Korea. Jashtë, dardha Nashi i ngjan një molle shumë të lehtë, nga brenda ajo të kujton më shumë një dardhë të freskët. Prandaj, njihet në mënyrë bisedore si një dardhë molle. Përkundër thashethemeve të përhapura, megjithatë, dardha Nashi nuk është një ndërthurje midis dy llojeve të frutave. Ne kushtet e shije, është një sintezë e mollës, dardhës dhe pjeprit, dhe disa varietete gjithashtu ngjajnë me manaferrat ose trëndafilat. Në fakt, megjithatë, ajo i përket gjinisë së dardhës. Emri dardhë Nashi (Pyrus pyrifolia) është në të vërtetë një dublikim, pasi "Nashi" tashmë do të thotë "dardhë" në japonisht. Dardha nashi rritet në një pemë që mund të arrijë një lartësi prej 15 metrash. Zona më e madhe në rritje për dardhat nashi është në Japoni. Rreth 1200 lloje të frutave janë të njohura atje. Tani është rritur edhe në Evropë, kryesisht në Itali dhe Francë, por gjithashtu drejtpërdrejt në Gjermani. Koha më e mirë për të korrur dardhën nashi është në gusht dhe shtator. Pak para vjeljes, duhet të kishte zhvilluar të ashtuquajturat "faqe të pjekura". Ndërsa në gjendjen e tij natyrore arrin vetëm një diametër prej rreth 2.5 cm, varietetet e kultivuara kanë madhësinë e një molle mesatare dhe peshojnë rreth 200 gram. E ngrënshme, e verdhë në okër lëkurë është i hollë dhe mund të jetë i butë ose i përafërt, varësisht nga shumëllojshmëria. Mishi i dardhës nashi është pothuajse i bardhë, ka shije të ëmbël, nganjëherë edhe pak të thartë dhe është këndshëm me lëng kur fruti është i pjekur. Kur fruti është shumë i pjekur, qëndrueshmëria e mishit mund të ndryshojë në masë, por kjo nuk e vë shije në disavantazh.

Rëndësia për shëndetin

Dardha nashi konsiderohet shumë e shëndetshme sepse përmban pak kalori - rreth sa një mollë ose dardhë - por shumë të ndryshme vitamina dhe minerale. Dardha nashi thuhet se ka të shumta shëndetësor-promet promovuese. Thuhet se ulet kolesterolit, stimulojnë tretjen dhe kanë një efekt të butë anti-inflamator. Thuhet madje se siguron lehtësim nga a gjellë e mbetur pasi pi shumë alkool. Meqenëse mishi i dardhës nashi është shumë lëng, ai gjithashtu i siguron trupit një sasi relativisht të madhe lëngu. Meqenëse ka gjithashtu një efekt të butë dehidratues, është gjithashtu një ushqim interesant për të detox dhe kurat e pastrimit si dhe për njerëzit me veshkë or fshikëz problemet E bollshme vitaminë C mbështet Sistemi imunitar dhe siguron shëndetin anije, kalcium forcon kockat dhe kalium rregullon gjak presion. Megjithatë, ky nuk është fundi i listës së saj vitamina dhe minerale. Për të përfituar nga të gjithë përbërësit e saj të vlefshëm, dardha nashi duhet të hahet e gjallë nëse është e mundur. Kur gatuhen, disa nga elementët ushqyes mund të humbin.

Përbërësit dhe vlerat ushqyese

100 gramë dardhë nashi përmbajnë mesatarisht:

  • 32 kcal (134kJ)
  • Proteina 0g
  • Karbohidratet 8g
  • Nga të cilat 8g sheqer
  • 0g yndyrë
  • Fibër diete 2g
  • 60% ujë

Një dardhë nashi me madhësi mesatare është rreth 200 gram, dhe për këtë arsye ka rreth dyfishin e vlerës ushqyese të të dhënave për 100 gram. Dardha Nashi përmban shumë vitaminë C (rreth 2mg për 100g), vitamina A, vitamina të grupit B, kalcium, hekur, kalium, magnez dhe fosfor.

Intolerancë dhe alergji

Dardha nashi mund të jetë një ushqim interesant për frutat dhealergji vuajnë. Në veçanti, ata që kanë një alergji ndaj mollëve në të gjitha rastet nuk reagojnë me tipiken simptomat e alergjisë për konsumimin e dardhës nashi dhe akoma mund të shijojë shijen e një fruti që të paktën i ngjan një molle. Sidoqoftë, kjo duhet të testohet me kujdes. Zakonisht, konsumimi i një dardhe nashi nuk u rekomandohet njerëzve përkatës. Për fat të keq, dardha Nashi ka një reputacion të trajtohet me nivele mbi mesataren e spërkatjeve. Shumë njerëz janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj mbetjeve të pesticideve, të cilat duhet të merren parasysh kur hani.

Këshilla për blerjet dhe kuzhinën

Dardhat Nashi shijojnë më së miri kur të jenë pjekur siç duhet. Pasi të korret, kalon deri në gjashtë muaj brenda të ftohtë magazinimit Meqenëse importohet edhe në frigorifer, mund të ruhet për rreth dy javë pas blerjes - mundësisht në temperaturë dhome - dhe të vazhdojë të piqet gjatë kësaj kohe. Në shtëpi, megjithatë, nuk duhet të vendoset më në frigorifer, pasi aroma mund të vuajë si rezultat i alternimit shumë të shpeshtë midis ngrohtë dhe të ftohtë. Dardha nashi është në dispozicion në çdo departament të pasur me fruta dhe perime të supermarketeve më të mëdha. Sidoqoftë, zbritësit rrallë i kanë ato në asortimentin e tyre. Për sa i përket çmimit, dardha Nashi zakonisht është pak mbi nivelin e mollëve ose dardhave shtëpiake. Meqenëse dardha nashi është shumë e ndjeshme ndaj presionit, ajo duhet të transportohet me kujdes. Shpesh, kur blihet për këtë arsye, ajo është e mbuluar me një rrjetë më të trashë të bërë nga një shkumë e fortë, e cila ka për qëllim të mbrojë frutat. Si rregull, dardha nashi shitet individualisht. Pra, për provë, një ekzemplar i vetëm mund të futet lehtësisht në shportën e blerjeve. Për shumë njerëz, mishi i ëmbël me lëng i frutave që nuk bien në sy është një surprizë e këndshme.

Këshilla për përgatitjen

Dardha nashi zakonisht shijohet e gjallë dhe në këtë rast përgatitet si një mollë ose dardhë konvencionale. Thelbi duhet të hiqet para se të hahet ose të lihet si me një mollë. Sidoqoftë, dardha nashi është gjithashtu çuditërisht e shkathët: si një përbërës i pazakontë, është i shkëlqyeshëm për krijimet e ëmbëlsirave - për shembull, si një komposto, në sallatë frutash ose në tortë - por gjithashtu pasuron pjata të shijshme të tilla si sallata shumëngjyrëshe apo edhe pjata loje. Atje përpunohet si një dardhë konvencionale dhe gjatë kësaj zakonisht avullohet. Në kombinim me djathin blu ka shije po aq të mirë sa me arra. Dardha nashi gjithashtu shijon shumë së bashku me një proshutë të mirë, për shembull si meze ose gisht ushqim ne nje aheng.