Rrush pa fara e zezë për ftohjet

Çfarë efekti kanë rrush pa fara?

Gjethet e rrush pa fara të zezë (Ribes nigrum) përdoren si një ilaç tradicional bimor për të mbështetur trajtimin e ankesave reumatike. Përveç kësaj, ato mund të përdoren për terapi shpëlarëse në problemet e lehta të traktit urinar.

Përveç kësaj, frutat e rrush pa fara janë të shëndetshme: ato përmbajnë shumë vitaminë C, vitamina B, tanine, fibra dhe minerale të tilla si kaliumi - si, nga rruga, rrush pa fara e kuqe. Në mjekësinë popullore, rrush pa fara e zezë konsiderohet si një tonifikues për sëmundjet febrile dhe thuhet gjithashtu se është i dobishëm për ftohjet, pneumonitë dhe kollën e mirë.

Si përdoren rrush pa fara?

Qoftë si çaj, lëng apo vaj, mund të përdorni rrush pa fara në mënyra të ndryshme.

Rrush pa fara si një ilaç shtëpiak

Gjethet e rrushit të zi, të mbledhura dhe të thara gjatë lulëzimit ose menjëherë pas lulëzimit, janë të përshtatshme për përgatitjen e çajit: Për ta bërë këtë, derdhni dy deri në katër gramë (ekuivalente me dy deri në katër lugë çaji) nga gjethet e grira hollë mbi 150 mililitra zierje. ujë dhe kullojeni pas dhjetë minutash.

Ju nuk duhet të tejkaloni një dozë ditore prej gjashtë deri në dymbëdhjetë gram gjethe.

Kur përgatitni çaj për të lehtësuar simptomat e traktit urinar, mund të kombinoni gjethet e rrush pa fara me bimë të tjera mjekësore. Ka kuptim, për shembull, të shtoni ortosifon, horehound, ari, thupër ose hithër.

Preparate të gatshme me rrush pa fara

Lëngu i pa ëmbëlsuar mund të pihet edhe i holluar me ujë të nxehtë, i cili mund të jetë i dobishëm për dhimbjet e fytit dhe ftohjet, për shembull. Ju gjithashtu mund të pini një gotë lëng rrush pa fara gjatë rikuperimit (konvaleshencës).

Disa të sëmurë nga neurodermatiti marrin rregullisht vajin e farës së rrushit si një shtesë diete. Megjithatë, gjithmonë diskutoni këtë me mjekun tuaj.

Cilat efekte anësore mund të shkaktojnë rrush pa fara?

Nuk ka efekte anësore të njohura për rrush pa fara.

Megjithatë, suplementet ndonjëherë shkaktojnë disa efekte anësore si jashtëqitje të buta, diarre të lehta dhe fryrje.

Çfarë duhet të keni kujdes kur përdorni rrush pa fara

  • Nëse simptomat urinare përkeqësohen, ethet, ngërçet gjatë urinimit ose shfaqen gjak në urinë, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek.
  • Terapia e shpëlarjes nuk është e mundur në rast të dëmtimit të aktivitetit të zemrës ose veshkave.
  • Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për përdorimin dhe dozën e rrush pa fara gjatë shtatzënisë, ushqyerjes me gji dhe tek fëmijët. Aktualisht, nuk ka studime për sigurinë.
  • Sasi të mëdha të rrushit të zi mund të zbardhin jashtëqitjen e zezë.

Si të merrni produkte nga rrush pa fara e zezë

Ju mund të merrni rrush pa fara në dyqane ushqimore ose të rritura në shtëpi në kopshtin tuaj. Gjethet e thata të rrush pa fara, preparatet e gatshme të çajit me gjethe rrush pa fara, lëngjet nga frutat dhe suplementet dietike me vajin e farës së rrushit mund të gjeni në barnatore dhe ndonjëherë në barnatore.

Çfarë janë rrush pa fara?

Gjinia rrush pa fara (Ribes) përfshin shkurre të ndryshme gjetherënëse nga familja e patëllxhanëve (Grossulariaceae). Kanë lule të ndara (gjethe me lobe) dhe me pesë petale nga të cilat zhvillohen frutat e manaferrës. Këto janë, për shembull, e zeza në rastin e rrushit të zi (Ribes nigrum), e kuqja në rastin e rrush pa fara e kuqe (Ribes rubrum) dhe e gjelbër, e verdhë ose e kuqe në rastin e patëllxhanëve (Ribes uva-crispa).

Rastësisht, emri gjenerik "rrush pa fara" bazohet në faktin se fruti piqet në kohën e Ditës së Shën Gjonit (21 qershor).