Stomaku i fryrë (Meteorizëm): Shkaqet & Mjetet

Vështrim i shkurtër

  • Përshkrimi: Në meteorizëm, gazrat mblidhen në traktin tretës. Nëse ka shumë ajër në bark, organet e barkut kanë më pak hapësirë ​​dhe shtyhen nga jashtë. Barku fryhet dhe shtrihet. Kjo gjithashtu shkakton dhimbje barku.
  • Trajtimi: Shkaqet e barkut të fryrë trajtohen gjithmonë. Ndonjëherë masat e përgjithshme ndihmojnë, ndonjëherë ju duhet të ndryshoni dietën tuaj ose të përdorni ilaçe.
  • Shkaqet: Ka shumë arsye për një stomak të fryrë, për shembull sëmundjet gastrointestinale, intolerancat ushqimore, stresi ose efektet anësore të ilaçeve.
  • Ilaçet shtëpiake: Çajrat me kamomil, bolddo ose luleradhiqe në veçanti shpesh përmirësojnë simptomat. Edhe shafrani i Indisë dhe uthulla e mollës ia vlen të provohen.
  • Kur të shihni një mjek? Nëse vuani nga fryrje ekstreme me simptoma të tjera si diarre, kapsllëk ose dhimbje, duhet të kërkoni këshilla mjekësore.

Barku i fryrë: përshkrim

Barku i fryrë në mjekësi njihet edhe si meteorizëm. Përkufizimi i meteorizmit nënkupton që ajri dhe gazrat grumbullohen në traktin gastrointestinal.

Barku i fryrë mund të duket ndryshe. Akumulimi i gazit është në fakt ose një akumulim i shtuar i gazit dhe ajrit ose ndjenja subjektive e pacientit. Të prekurit më pas kanë ndjenjën e barkut të fryrë.

Kjo është arsyeja pse njerëzit i referohen edhe barkut të fryrë si një bark i fryrë i fortë. Të prekurit gjithashtu ndjejnë se stomaku i tyre është i shëndoshë. Kur gazi dhe ajri shtrijnë traktin tretës, ka më pak hapësirë ​​për organet në bark.

Për shkak se nuk ka shumë drejtime në të cilat barku mund të zgjerohet, perimetri i tij rritet. Shumë njerëz shpesh e kuptojnë se kanë një bark të fryrë vetëm duke u parë në pasqyrë, sepse barku fryhet më shumë se normalja. Në disa raste, organet e barkut shtypin edhe majën e diafragmës, duke shkaktuar ndonjëherë probleme me frymëmarrjen.

Shumë të sëmurë kanë stomak të fryrë, por jo fryrje. Ajri nuk del nga trakti tretës.

Në një masë të caktuar, kjo është normale dhe nuk shkakton asnjë problem. Megjithatë, nëse në traktin tretës grumbullohet aq shumë ajër dhe gaz, saqë ai shtrihet, shfaqen dhimbje barku.

Flatulence: trajtim

Për të hequr qafe fryrjen shpejt, duhet ta trajtoni siç duhet meteorizmin. Ka tre mënyra për ta bërë këtë: Masat e përgjithshme të trajtimit, ndryshimet në dietë dhe terapia me ilaçe.

Masat e përgjithshme të trajtimit

Ju mund të shmangni një bark të fryrë duke marrë masa parandaluese për zemrën: sporti dhe veshjet e lirshme që nuk shtypin barkun (d.m.th. pa rrip apo korse) parandalojnë fryrjen e barkut. Gjithashtu nuk është ide e mirë të mbani një ditar të simptomave tuaja. Kjo mund t'ju bëjë të përqendroheni shumë në barkun tuaj të fryrë. Kjo mund t'i përkeqësojë simptomat.

Nëse një problem psikologjik është shkaku i fryrjes së barkut, ky problem duhet trajtuar. Në këtë rast, barku i fryrë është vetëm pasojë e një sëmundjeje tjetër mendore. Prandaj, terapia për sëmundjen mendore përfshin barkun e fryrë.

Biofeedback-u është veçanërisht i dobishëm kur diafragma dhe muskujt e barkut nuk punojnë mirë së bashku, duke rezultuar në një stomak të fryrë. Sinjalet akustike ose vizuale përdoren për të informuar pacientin nëse muskujt e barkut relaksohen në kohën e gabuar ose nëse frymëmarrja e gabuar bën që diafragma të ngrihet shumë lart.

Ushqim

Nëse vuani nga fryrja e stomakut, duhet të bëni kujdes që të mos hani ushqime që e bëjnë stomakun tuaj edhe më të fryrë. Këto përfshijnë qepë, fasule dhe lakër, për shembull.

Nëse një ndryshim në dietë ndihmon varet nga shkaku i fryrjes. Jo të gjithë të sëmurët tolerojnë të njëjtat ushqime dhe kanë të njëjtat baktere të zorrëve. Nëse ju mund të tretni diçka mirë apo jo, ndryshon nga personi në person.

Ndonjëherë ndihmon për të shmangur mjaltin, sorbitolin dhe ksilitolin. Sorbitoli është një alkool sheqeri që gjendet natyrshëm në fruta dhe shtohet artificialisht në produktet e gatshme të brumit. Xylitol është gjithashtu një alkool natyral i sheqerit dhe nganjëherë quhet sheqer thupër.

Shumë njerëz nuk mund ta tolerojnë qumështin. Është më mirë për ta nëse shmangin qumështin e kafshëve (qumështi i lopës, qumështi i dhisë, qumështi i deleve) dhe produktet e prodhuara prej tij. Qumështi i kafshëve përmban sheqer qumështi laktozë. Laktoza normalisht shpërbëhet në zorrë në mënyrë që të mund të tretet. Kjo kërkon një enzimë të quajtur laktazë.

Kur ndryshojnë dietën e tyre, të prekurit shpesh sigurohen të hanë më shumë fibra të shëndetshme. Megjithatë, ky ndryshim nuk duhet të bëhet shumë shpejt. Një bark i fryrë ndodh edhe nëse nuk jeni mësuar ende me fibrat e vështira për t'u tretur. Një stomak i fryrë mund të parandalohet duke rregulluar ngadalë sasinë e fibrave dhe aktivitetin fizik shtesë.

Në disa pacientë, sëmundja celiake shkakton fryrje. Ata atëherë nuk mund të tolerojnë "glutenin" nga kokrrat. Gluteni gjendet në shumë lloje drithërash. Nëse jeni diagnostikuar me sëmundje celiac, duhet të shmangni ushqime të tilla si buka dhe ëmbëlsira të bëra nga mielli me gluten, muesli, makarona si petë, birra dhe shumë ushqime të tjera. Alternativat pa gluten tani janë në dispozicion për shumicën e produkteve.

Trajtimi i drogës

Ilaçet jo gjithmonë ndihmojnë me stomakun e fryrë. Nëse mund të bëni diçka për ajrin në stomak me tableta varet tërësisht nga shkaku themelor i fryrjes.

Simeticoni është i ashtuquajturi "shkumëzues" dhe siguron që flluskat e gazit të treten. Gazrat e çliruar si rezultat mund të absorbohen më mirë nga indet.

Metoclopramidi përdoret gjithashtu për të përzier dhe të vjella dhe siguron që gazrat në traktin tretës të shpërbëhen më shpejt.

Subsalicilate bismut është përshkruar jo aq për shkak të fryrjes, por për shkak të jashtëqitjes me erë të keqe. Në disa pacientë, kjo shoqërohet me një stomak të fryrë. Megjithatë, nëse lëvizjet e zorrëve janë normale, subsalicilat i bismutit nuk është i dobishëm.

Në disa pacientë, fryrja shkaktohet nga kolonizimi bakterial i zorrëve. Në këtë rast trajtohen bakteret që shkaktojnë simptomat. Antibiotikët tetraciklina dhe metronidazoli janë veçanërisht të përshtatshëm.

Trakti tretës përmban baktere të panumërta të shëndetshme që mbajnë nën kontroll bakteret e dëmshme. Ato ndihmojnë në procesin e tretjes. Nëse kjo e ashtuquajtur flora e zorrëve është e shqetësuar, duhet të rivendoset ekuilibri midis baktereve për të hequr qafe fryrjen. Kjo mund të mbështetet duke marrë probiotikë, pra baktere "miqësore" të zorrëve. Kolonizimi shtesë i baktereve të shëndetshme të zorrëve ndihmon në shtypjen e baktereve dhe mikrobeve patogjene.

Prandaj nuk ka "ilaç më të mirë për stomakun e fryrë". Trajtimi bazohet gjithmonë në shkakun e fryrjes. Ajo që ndihmon një person mund të mos ndihmojë një tjetër ose madje mund t'i përkeqësojë simptomat e tij.

Barku i fryrë: shkaqet

Një stomak i fryrë mund të ketë shkaqe të ndryshme. Një ndryshim në dietë shpesh ndihmon. Por meteorizmi mund të ketë edhe shkaqe të tjera fizike, psikologjike ose mjekësore. Prandaj, shkaku i një stomaku të fryrë varet nga rrethanat individuale.

Shkaqet fizike

Në thelb, ju gjithmonë gëlltisni pak ajër kur hani. Kjo është krejtësisht normale dhe vështirë se mund të parandalohet. Disa njerëz me stomak të fryrë mund të kenë gëlltitur shumë ajër. Kjo ndodh sidomos kur hani shumë shpejt dhe pini shumë pije të gazuara.

Sistemi gastrointestinal është kompleks. Për shembull, ka edhe baktere në zorrë që mund të prodhojnë ose tresin gazra. Këto baktere nuk i sëmurin njerëzit, por më tepër ndihmojnë në tretje. Nëse flora e zorrëve është e shqetësuar dhe ekuilibri midis baktereve "të mira" dhe "të këqija" nuk është më i duhuri, disa njerëz zhvillojnë gjithashtu një stomak të fryrë.

Ndërveprimi i gabuar (disinergjia) midis diafragmës dhe muskujve të barkut ndonjëherë u jep të sëmurëve ndjenjën e barkut të fryrë. Për shkak se dy grupet e muskujve nuk punojnë së bashku siç duhet, perimetri i barkut rritet gjithnjë e më shumë gjatë gjithë ditës. Shumë pacientë kanë stomak të fryrë, veçanërisht në mbrëmje.

Normalisht, muskujt e barkut tensionohen kur ushqimi, pijet ose gazrat zgjerojnë zgavrën e barkut. Më pas edhe diafragma ngrihet për të krijuar më shumë hapësirë ​​për organet e barkut.

Nëse muskujt e barkut dhe diafragma nuk punojnë së bashku siç duhet, një trakt i plotë i tretjes me ushqim, pije ose gaz bën që muskujt e barkut të relaksohen dhe diafragma të ulet. Kjo bën që barku, i cili duhet të rrisë volumin e tij, të lëvizë jashtë. Ndjehet sikur keni një tullumbace në stomak dhe diçka po e shtyp nga lart. Nëse një dissinergji midis diafragmës dhe muskujve të barkut është shkaku i fryrjes së barkut, trajtimi biofeedback mund të ndihmojë.

Në përgjithësi, sëmundjet e traktit gastrointestinal shkaktojnë edhe meteorizëm. Këto sëmundje prekin për shembull pankreasin, mëlçinë ose fshikëzën e tëmthit. Infeksionet e traktit gastrointestinal janë gjithashtu një shkak i zakonshëm i fryrjes.

Përveç shkaqeve të fryrjes së barkut tek femrat, është edhe cikli mujor. Ndonjëherë fryrja ndodh gjatë vetë menstruacioneve, ndonjëherë në ditë të tjera. Simptomat më pas varen nga ndryshimet hormonale në ciklin menstrual. Kjo është arsyeja pse këtu përdoret termi "fryrje hormonale".

Ushqimi si shkak

Nëse shpesh keni stomak të fryrë pasi keni ngrënë, ndoshta shkaku është një ushqim. Për shembull, qepa, fasulet, frutat e papjekura dhe lakra shkaktojnë fryrje. Në përgjithësi, pacientët me shkaqe të lidhura me ushqimin kanë më shumë gjasa të kenë stomak të fryrë në mëngjes. Megjithatë, simptomat shfaqen edhe menjëherë pas ngrënies.

Rreth pesë deri në 15 për qind e popullsisë së Evropës Qendrore është intolerante ndaj laktozës. Kjo do të thotë që produktet që përmbajnë ose janë bërë nga qumështi i kafshëve nuk mund të metabolizohen nga zorrët. Në vend të kësaj, trupi duhet të heqë qafe laktozën (sheqerin e qumështit) në një mënyrë tjetër: fillon një proces fermentimi për laktozën, e cila prodhon gazra. Kjo më pas shkakton një stomak të fryrë.

Një tjetër intolerancë ushqimore është sëmundja celiac. Me këtë sëmundje, zorrët nuk mund të përpunojnë ushqime që përmbajnë proteinën gluten gluten. Si rezultat, zorra e hollë inflamohet dhe formon gazra që kontribuojnë në një stomak të fryrë.

Një stomak i fryrë mund të ndodhë edhe nëse pini alkool. Vera, për shembull, përmban sorbitol. Disa njerëz kanë intolerancë ndaj sorbitolit, i cili ndër të tjera shkakton fryrje.

Konsumimi kronik i alkoolit shkakton sëmundje të ndryshme në të cilat simptomë është fryrja. Për shembull, ndodh dëmtimi i mëlçisë. Ndër të tjera, mëlçia prodhon biliare, e cila luan një rol të rëndësishëm në tretje. Nëse mëlçia nuk mund të prodhojë biliare, tretja vuan, e cila nga ana tjetër shkakton meteorizëm.

Shkaqet psikologjike

Ankesat psikosomatike mund të ndikojnë edhe në aparatin tretës. Në shumicën e rasteve, stomaku i fryrë shkaktohet nga stresi. Stresi shkakton tension të përgjithshëm fizik. Edhe zorrët tensionohen. Kjo bën që gazrat dhe ajri të grumbullohen në zorrët. Si rezultat, ato nuk arrijnë në fund të traktit tretës dhe nuk mund të shpëtojnë. Në këtë rast, tensioni çon në një stomak të fryrë.

Megjithatë, këto simptoma shkaktojnë edhe sëmundje të tjera mendore. Trajtimi i fryrjes konsiston më pas në trajtimin e sëmundjes mendore.

Shkaqet që lidhen me mjekimin

Ankesat gastrointestinale të tilla si nauze, kapsllëk, diarre ose stomak i fryrë janë efekte anësore të shumë ilaçeve. Nëse pacientët me stomak të fryrë po marrin ilaçe për një sëmundje tjetër, ia vlen të bisedoni me një mjek nëse simptomat shkaktohen nga mjekimi. Nëse është kështu, duhet të diskutohen përgatitjet alternative ose një dozë tjetër.

Fryrja e barkut: ilaçe në shtëpi

Mjetet juridike shtëpiake për fryrjen e barkut ndihmojnë shumë njerëz dhe janë më të këndshme për shumicën e njerëzve sesa vizita te mjeku. Në shumë raste, ia vlen të provoni ilaçe shtëpiake për të parë nëse mund të shpëtoni nga fryrja. Kjo përmirëson simptomat në disa pacientë. Këshillat e mëposhtme shpesh ndihmojnë me një stomak të fryrë:

Së pari, ilaçet kundër fryrjes, të njohura si karminativë, si vaji i qimnokut, kopër dhe mente, ndihmojnë me barkun e fryrë. Ata relaksojnë muskujt dhe bëjnë që ajri të largohet përmes ezofagut, ndër të tjera. Ato gjithashtu qetësojnë ngërçet dhe lehtësojnë fryrjen.

Nga ana tjetër, xhenxhefili stimulon tretjen. Duke përshpejtuar funksionimin e zorrëve, gazrat lëvizin më shpejt deri në fund të aparatit tretës dhe largohen nga trupi.

Kamomili është gjithashtu i dobishëm. Kamomili ka një efekt anti-inflamator dhe antispazmatik. Në veçanti, çaji i kamomilit ndihmon kundër fryrjes së stomakut.

Shafrani i Indisë gjithashtu ndihmon me fryrjen. Preparatet e gatshme në formë kapsulash ose tabletash të veshura luftojnë simptomat.

Nëse shkaku i simptomave qëndron në florën e zorrëve, mund të ndihmojë edhe uthulla e mollës. Uthulla e mollës vret bakteret e dëmshme të zorrëve dhe siguron një florë të ekuilibruar të zorrëve.

Nëse vuani nga barku i fryrë në mot të nxehtë, ushqimet e lehta mund t'ju ndihmojnë. Në mënyrë paradoksale, pijet e ftohta i përkeqësojnë simptomat. Kjo për shkak se pijet e ftohta shkaktojnë stres shtesë në trup.

Nëse dëshironi të bëni çajin tuaj ose të përdorni ilaçe të tjera shtëpiake, sigurohuni që të zbuloni se si ta përgatisni atë në mënyrë korrekte. Ju mund të gjeni informacione të dobishme në përmbledhjen e bimëve mjekësore.

Fryrje: kur të shkoni te mjeku?

Nëse vuani nga fryrje të vazhdueshme, ka kuptim të vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm. Sidomos nëse ka edhe dhimbje ose fryrje me erë të keqe. Një ekzaminim i ndjekur nga një diagnozë është i rëndësishëm për të gjetur trajtimin e duhur.

Fryrja ekstreme shkakton edhe simptoma të tjera: keqtrajtim i përgjithshëm, diarre ose kapsllëk dhe nauze janë vetëm disa nga simptomat e mundshme. Edhe në këto raste, të prekurit duhet të konsultohen me mjekun e tyre të besuar.

Nuk ka rregulla për të vizituar një mjek. Nëse mendoni se keni nevojë për ndihmë mjekësore, atëherë ju lejohet ta kërkoni atë.

Pyetjet më të shpeshta

Përgjigjet për pyetjet më të shpeshta në lidhje me këtë temë mund t'i gjeni në artikullin tonë Pyetje të shpeshta për fryrjen e barkut.