Kompresa dhe llapë: Prodhimi dhe aplikimi

Çfarë janë mbështjelljet, kompresat dhe mbivendosjet?

Mbështjelljet dhe llapat janë dy terma të ndryshëm për të njëjtën metodë trajtimi: mbështjellja e plotë e trupit ose e një pjese të tij, zakonisht me një substancë shëruese (gjizë, barëra medicinale, etj.). Mbulesat e përdorura zakonisht janë për shembull:

 • Mbulesa e qafës
 • Mbështjellësi i shpatullave
 • Mbështjellja e gjoksit
 • Mbështjellës pulsi
 • Mbulesa e këmbës
 • Mbështjellja e gjurit
 • Mbështjellje viçi

Ndryshe nga një llapë (zarf), një kompresë aplikohet vetëm në një pjesë të trupit. Një mbivendosje e vogël quhet gjithashtu një kompresë. Për shembull, kompresa e ngrohtë e gjoksit është e njohur. Një kompresë ose mbulesë e ftohtë mund të jetë ftohëse e këndshme për mavijosjet dhe pickimet e insekteve. Një kompresë e ngrohtë në sy mund t'i bëjë mirë një syri.

Jastëkët dhe qeskat me përbërës të ndryshëm aktivë, si jastëkët me drithëra (jastëkë guri vishnje), jastëkët me lule bari ose qeskat me livando, numërohen gjithashtu midis mbivendosjeve. Mund t'i bëni vetë ose t'i blini të gatshme, për shembull në një farmaci.

Si funksionojnë kompresat (llapët) dhe mbulesat?

Nga ana tjetër, substancat shëruese të shtuara (xhinxher, gjizë, trumzë, vajra esencialë, etj.) mund të ndikojnë në efektin e mbështjellësve dhe kompresave.

Me mbështjellës dhe kompresa me lagështi, substancat aktive nga bimët mjekësore, gjiza, etj. mund të depërtojnë më shpejt dhe më thellë përmes lëkurës në trup sesa me aplikime të thata.

Efekti i mbështjellësve dhe kompresave të ngrohta

Mbulesat dhe kompresat e ngrohta (të lagështa ose të thata) i japin trupit ngrohtësi. Enët zgjerohen në mënyrë që gjaku të rrjedhë më mirë. Kjo do të thotë që mbështjelljet dhe kompresat e ngrohta rrisin rrjedhjen e gjakut në pjesën e trupit që trajtohet.

Por edhe organet e brendshme mund të furnizohen më mirë me gjak. Kjo është për shkak se çdo pjesë e lëkurës është e lidhur me një organ specifik nëpërmjet pleksuseve nervore dhe palcës kurrizore. Nëse traktet nervore në lëkurë regjistrojnë një stimul, ky sinjal transmetohet në organin përkatës nëpërmjet nervave periferikë dhe palcës kurrizore.

Kështu, në prani të nxehtësisë zgjerohen edhe enët e organeve. Organi në fjalë furnizohet më mirë me oksigjen dhe lëndë ushqyese dhe mbetjet hiqen më shpejt. Në këtë mënyrë rritet performanca e organit.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, kompresat e ngrohta dhe mbulesat kanë një efekt kullues. Ato stimulojnë prodhimin e djersës dhe në këtë mënyrë nxisin eliminimin e produkteve të mbeturinave metabolike si ureja dhe acidi urik. Megjithatë, e njëjta gjë vlen edhe për ujin dhe kripën e zakonshme. Prandaj, duhet të pini shumë lëngje pas një komprese të ngrohtë, mundësisht ujë, spërkatës frutash ose çaj bimor.

Efekti i mbështjellësve dhe kompresave të ftohta

I ftohti nxjerr nxehtësinë nga trupi dhe shkakton shtrëngim të enëve të gjakut. Kjo redukton qarkullimin e gjakut. Kështu, kompresat dhe kompresat e ftohta mund të kenë një efekt dekongestant, anti-inflamator, analgjezik dhe (si kompresë për viçin) reduktues të temperaturës.

Efekti i substancave të ndryshme shëruese

Efekti i mbështjellësve dhe kompresave varet natyrshëm edhe nga çdo përbërës aktiv i përdorur. Këto përfshijnë agjentë bimor, për shembull xhenxhefil, trumzë, sherebelë, livando, lule sanë dhe rrikë. Ushqime të tilla si gjiza, mustarda, mjalti dhe limoni janë gjithashtu të mira për mbështjellës dhe kompresë. Këtu janë disa substanca shëruese dhe efektet e tyre në detaje:

 • Pulat/aplikacionet me uthull: Ftohja e përdorur, llapa dhe mbulesat me uthull pengojnë inflamacionin dhe ngërçet. Kompresat e ftohta të viçit me uthull kanë një efekt antipiretik.
 • Llapa e dhjamit/mbulesa e dhjamit: Pulat e ngrohta të dhjamit kanë një efekt antispazmatik dhe relaksues. Përdoren veçanërisht si kompresa për gjoksin dhe fytin për kollën dhe ngjirjen e zërit.
 • Bllapë/mbulesë me dyll blete: Dylli i bletës e mban llapë të ngrohtë për një kohë të gjatë dhe në këtë mënyrë rrit furnizimin me nxehtësi (p.sh. si llapë gjoksi ose mbulesë për kollën).
 • Llapë mustardë: Vaji i mustardës i prodhuar kur bluhen farat e mustardës ka një efekt të fortë irritues të lëkurës, rrit qarkullimin, frenues të mikrobeve dhe inflamacionit.
 • Llapë rrikë: Vaji i sipërpërmendur i sinapit formohet edhe kur bluhet rrika.
 • Kompresat me mjaltë: Kompresat e ngrohta të qafës ose gjoksit me mjaltë kanë efekt anti-inflamator (p.sh. në rastin e bronkitit). Mjalti gjithashtu ka një efekt dezinfektues (p.sh. kompresë mjalti për inflamacion të lëkurës).
 • Fryrja/mbulesa e limonit: Fryrja e ngrohtë e limonit rreth fytit mund të lehtësojë dhimbjet e fytit. Kjo për shkak se limoni përmban agjentë antibakterialë dhe anti-inflamatorë.
 • Llapë/mbulesa me xhenxhefil: Kompresat ngrohëse dhe mbështjelljet me xhenxhefil kanë një efekt të butë irritues të lëkurës dhe rrisin furnizimin me nxehtësi (jo vetëm sipërfaqësisht, por deri në thellësi të trupit).
 • Kompresa/mbulimi i farave të lirit: Një kompresë e ngrohtë me fara liri lehtëson tensionin dhe lehtëson dhimbjen.

Si bëhen kompresat (llapa) dhe mbivendosjet?

Kompresat dhe kompresat e gatshme mund t'i merrni në farmaci. Ju gjithashtu mund të përdorni materialin tuaj, për shembull shami, peceta liri, peshqirë, peshqirë kuzhine si dhe shalle leshi ose çorape gjuri. Kunjat e sigurisë ose suvatë ngjitëse janë të përshtatshme për fiksim.

Është e rëndësishme që të përdorni pëlhura natyrale të tilla si pambuku, liri ose leshi për mbështjellës dhe jastëk. Kjo është për shkak se pëlhurat sintetike nuk lejojnë që ajri ose lagështia të kalojë. Në rastin e mbështjelljeve të ngrohta, kjo mund të çojë shpejt në akumulimin e nxehtësisë, pasi nxehtësia nuk mund të largohet.

Mbështjell dhe ngjesh: Kështu funksionon

Zakonisht nevojiten tre shtresa pëlhure për një llapë:

 • Pëlhurë e brendshme: Ajo mbart substancën aktive (p.sh. gjizë) dhe vendoset drejtpërdrejt në lëkurë. Është e përshtatshme një pëlhurë e hollë pambuku ose liri që është pak më e madhe se pjesa e trupit që do të mbështillet.
 • Pëlhurë e ndërmjetme: ndihmon në ruajtjen e lagështirës dhe temperaturës së mbështjelljes. Është mirë të përdorni një leckë pambuku për këtë qëllim.

Pëlhura e brendshme lyhet me esencën shëruese përkatëse ose, në rastin e mbështjellësve të lagësht (si p.sh. mbështjelljet e viçit), zhytet në ujë të ngrohtë ose të ftohtë dhe lyhet. Pastaj lecka e brendshme mbështillet rreth pjesës së prekur të trupit dhe fiksohet me leckë të ndërmjetme dhe, nëse është e nevojshme, me një leckë të jashtme.

Për një mbulesë (ose kompresë), aplikoni substancën aktive (p.sh., qepë të grira imët, patate të ngrohta, pure) në një leckë pambuku ose liri të madhësisë së përshtatshme. E rrihni pak (që të mos bjerë asgjë), vendoseni në pjesën e prekur të trupit dhe rregulloni p.sh. me një fashë garzë.

Shembuj recetash

Mbulesat dhe kompresat e ndryshme mund t'i blini të gatshme në farmaci ose në dyqan ushqimesh shëndetësore (p.sh. kompresë ose mbështjellës me dyll blete). Megjithatë, ju gjithashtu lehtë mund të bëni shumë vetë. Disa shembuj:

Kompresa e qepës

Një kompresë e ngrohtë me qepë është dëshmuar veçanërisht e dobishme për dhimbjet e fytit dhe veshët. Mund të mësoni më shumë se si ta bëni dhe ta përdorni në artikullin mbi llapë me qepë.

Mbështjellës / mbivendosje mjalti

Në rastin e kompresës me mjaltë, vendoseni leckën e njomur në përzierjen e mjaltit në gjoks ose qafë dhe rregulloni me një fashë ose shall.

Si mbështjellja (llapa) ashtu edhe mbulesa mund të lihen mirë gjatë natës.

Llapë/mbulesë limoni

Përzieni lëngun e gjysmës së një limoni organik me 50 ml ujë të vakët. Lagni një leckë pambuku ose liri me tretësirën e limonit. Vendoseni leckën në qafë ose mbështilleni rreth qafës. Nëse mbështilleni, mbështilleni me një leckë pambuku dhe më pas me një shall leshi. Në rast mbivendosjeje, për shembull, rregulloni leckën e njomur me një fashë, shall ose peshqir.

Mbulesa me xhenxhefil

Për një mbështjellës xhenxhefili për gjoksin, hidhni dy lugë gjelle pluhur xhenxhefili mbi një gotë ujë të nxehtë. Lëreni përzierjen të piqet për 5 deri në 10 minuta. Më pas shtoni pak ujë të nxehtë dhe përzieni mirë. Tani njomni mirë leckën e brendshme në pastën e xhenxhefilit dhe vendoseni në një copë letër pjekjeje. Mbështillini të dyja rreth gjoksit të të sëmurit me anën e xhenxhefilit lart. Më pas mbulojeni si zakonisht me një leckë të ndërmjetme dhe të jashtme dhe rregulloni.

Kompresa e farave të lirit

Për të bërë një kompresë me fara liri, fryni rreth tre lugë fara liri të bluara trashë me 300 deri në 500 mililitra ujë në një tenxhere në temperaturë të ulët derisa të formohet një pastë e trashë.

Hidheni qullin e nxehtë në një kompresë garzë, paloseni në një pako dhe mbështilleni me një peshqir çaji. Vendosni kompresën në pjesën e prekur të trupit, mbulojeni me një leckë dhe rregulloni.

Si aplikohen kompresat (llapa) dhe mbulesat?

Personi i prekur preferohet të shtrihet i relaksuar në shtrat, me një jastëk mbrojtës poshtë për të mos lejuar që shtrati të laget (në rastin e mbështjellësve/kompresave me lagështi).

Në rast të mbështjelljeve të ngrohta, është e rëndësishme të kontrolloni temperaturën përpara se të aplikoni dhe të vëzhgoni sesi personi i prekur reagon ndaj nxehtësisë. Në rast shqetësimi, duhet të hiqni menjëherë mbështjellësin.

Nuk duhet të përdorni ujë të ftohtë me akull për mbështjellje të ftohta, pasi kjo mund të çojë shpejt në ngrirje. Më mirë përdorni ujë të vakët dhe vëzhgoni se si reagon personi i prekur ndaj tij. Përjashtim bëjnë mbështjelljet e akullit / jastëkët e akullit (qeset e akullit), të cilat janë bërë nga akulli i grimcuar dhe - të mbështjella me një leckë - aplikohen.

Kohë ekspozimi

Mbështjelljet e ngrohta mund të kenë një efekt shumë më të gjatë, një orë e më shumë janë të mundshme.

Në përgjithësi, nëse personi e ndjen nxehtësinë ose të ftohtin si të pakëndshme, atëherë hiqni menjëherë mbështjellësin ose mbulesën.

Për kë dhe sa shpesh?

Në këtë drejtim, ka rekomandime të ndryshme nga ekspertët për mbështjelljet dhe mbivendosjet e ndryshme. Në përgjithësi, për shembull:

 • Mbështjellës/mbulesë me qepë: e përshtatshme për të rritur dhe fëmijë nga katër vjeç. Për dhimbje të forta, mund të aplikoni tre deri në katër herë në ditë.
 • Llapë me mjaltë / kompresë: Është mirë që këto llapë t'i lini gjatë gjithë natës. Ato janë veçanërisht të mira për fëmijët e vegjël.
 • Llapë / kompresë limoni: E përshtatshme për të rritur dhe fëmijë katër vjeç e lart. Lëreni për rreth një orë. Ju mund ta përsërisni procedurën dy herë në ditë.
 • Llapë/kompresa me xhenxhefil: E përshtatshme për të rriturit dhe fëmijët katër vjeç e lart (por përdorni me kujdes tek fëmijët sepse xhenxhefili është irritues për lëkurën). Lëreni për rreth 10 deri në 30 minuta. Përsëriteni dy deri në tre herë në ditë.
 • Kompresa/jastëk me fara liri: E përshtatshme për të rritur dhe fëmijë. Lëreni për rreth 30 minuta. Përdoreni një herë në ditë.

Hiqni kompresat dhe mbivendosjet

Hiqni mbështjelljet ose kompresat me kujdes – ndonjëherë substanca aktive ngjitet në lëkurë. Përdorni ujë të vakët për të larë mbetjet. Më pas, mund të aplikoni një locion kujdesi ose vaj kujdesi në zonën e trajtuar të lëkurës për të qetësuar lëkurën e irrituar (për shembull, pas një llapë ose mbulesë me xhenxhefil irritues të lëkurës).

Pas pushimit

Ndër të tjera, mbështjelljet dhe kompresat janë të destinuara për t'u çlodhur. Prandaj, duhet të merrni kohë për të – edhe për pushimin pas: Pasi të keni hequr mbështjellësin ose mbulesën, qëndroni shtrirë për rreth një orë për të mbështetur efektin e ilaçit shtëpiak.

Për cilat sëmundje ndihmojnë kompresat dhe mbulesat?

Mbulesat dhe kompresat mund të ndihmojnë me një sërë sëmundjesh dhe sëmundjesh.

Kompresat dhe mbulesat e ftohta përdoren kryesisht për ankesat akute si mavijosje, pickim insektesh dhe dhimbje koke.

Disa shembuj të përdorimeve të zakonshme të mbështjellësve dhe jastëkëve janë:

 • Simptomat e të ftohtit: Kompresat e ngrohta/mbulesat e fytit (p.sh. me patate) lehtësojnë dhimbjet e fytit. Kompresa e ftohtë e qafës Prießnitz ndihmon me dhimbjen akute të fytit.
 • Bronkiti dhe kolla: Kompresat / mbështjellëset efektive për kollën dhe bronkitin mund të përgatiten, për shembull, me sallo, qepë, trumzë, sherebelë, dyllë blete ose mjaltë.
 • Sëmundjet inflamatore, të dhimbshme të kyçeve: Për shembull, reumatizma ose përdhes mund të ndihmohen me kompresa/kompresa të ngrohta me lule bari, qepë, mustardë, patate ose lakër.
 • Astma: Një kompresë e ngrohtë e gjoksit me mustardë ose trumzë lehtëson rrugët e frymëmarrjes në ankesat astmatike.
 • Migrena dhe dhimbje koke: ato shpesh mund të lehtësohen me një kompresë të ftohtë të ballit, për shembull me vaj eukalipt ose mente.
 • Dhimbje akute të kyçeve, mavijosje, lëndime të muskujve: Kompresat e ftohta / mbulesat me gjizë, limon, argjilë acetike ose limon si dhe kompresat e akullit reduktojnë ënjtjen dhe dhimbjen.
 • Pickimet e insekteve: Kompresat e akullit, si dhe kompresat ose mbulesat e ftohta (p.sh. me acid acetik, argjilë, qepë, gjizë) ndihmojnë gjithashtu këtu kundër ënjtjes, dhimbjes dhe inflamacionit.
 • Infeksioni i veshit të mesëm: Edhe këtu, mjetet juridike shtëpiake si llapa e qepës ose rrikë mund të plotësojnë trajtimin mjekësor.
 • Mbështjelljet për ethet: Mbështjelljet e ftohta (uthull) të viçit ose mbështjelljet me puls mund të ulin temperaturën deri në dy gradë Celsius.
 • Dhimbje barku, ngërçe në zorrë, kapsllëk: Një kompresë e ngrohtë abdominale ose llapë barku (p.sh. me patate) mund të lehtësojë shqetësimin në traktin tretës.

Kur nuk këshillohet përdorimi i mbështjellësve (kompresave) dhe kompresave?

Kompresat e ftohta nxjerrin nxehtësinë nga trupi dhe reduktojnë qarkullimin e gjakut. Prandaj, ato nuk duhet të përdoren në:

 • ndjeshmëri e fortë ndaj të ftohtit
 • Infeksionet akute të traktit urinar (p.sh. cistiti)
 • @ rritje e etheve (të dridhura)

Kompresat e ngrohta nuk janë të përshtatshme nëse personi i prekur e toleron nxehtësinë shumë dobët, veçanërisht si pasojë e problemeve të zemrës.

Mbulesat dhe kompresat nuk janë zëvendësues për trajtimin mjekësor të sëmundjeve të rënda. Prandaj, gjithmonë konsultohuni fillimisht me një mjek nëse dyshoni se shqetësimi mund të ketë një shkak serioz. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët. Mjeku mund të sqarojë ankesat dhe, nëse është e nevojshme, të fillojë një terapi të përshtatshme. Mbulesat dhe kompresat mund ta mbështesin këtë.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse ankesat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.