Mbulesa ftohëse për ethet: Si ta bëni atë

Çfarë janë mbështjellësit e viçave?

Mbështjelljet e viçit janë mbështjellje të ftohta të lagura rreth pjesëve të poshtme të këmbëve, që shtrihen nga thembra deri në gjunjë. Mbështjellësit, të lagura në ujë të ftohtë, mbështillen me dy shtresa shtesë pëlhure për efekt optimal.

Si funksionojnë mbështjelljet e viçit?

Viçi mbështjell temperaturën e trupit me anë të një mekanizmi të thjeshtë: lagështia e ftohtë e mbështjelljes avullon në lëkurën e ngrohtë të pacientit. Ftohja avulluese largon nxehtësinë nga trupi. Në këtë mënyrë, temperatura e trupit mund të ulet deri në 2 gradë Celsius. Krahasuar me aplikime të tjera për uljen e temperaturës si abdesi i ftohtë, mbështjelljet e viçit konsiderohen të jenë veçanërisht të buta në qarkullim.

Stimuli i ftohtë i shkaktuar nga mbështjellja e viçit ka gjithashtu një efekt në sistemin nervor autonom: enët bëhen më të ngushta, presioni i gjakut rritet dhe metabolizmi dhe qarkullimi stimulohen.

Megjithatë, nëse mbështjelljet e ftohta të viçit lihen në lëkurë për aq kohë sa të ngrohen dhe të arrijnë temperaturën e trupit, ndodh efekti i kundërt. Më pas ato stimulojnë sistemin nervor autonom për të zgjeruar enët, gjë që ka një efekt relaksues.

Si bëhen mbështjelljet e viçave?

Kështu vazhdoni:

 • Për shtresën e parë, njomni dy peshqir të hollë prej liri ose pambuku (për shembull, peshqirë kuzhine ose shami pëlhure për të vegjlit) në ujë të freskët*, shtrëngojini butësisht dhe mbështillni fort një peshqir rreth secilit viç.
 • Si shtresë e dytë, mund të vendosni dy peshqirë të thatë pambuku, për shembull, rreth mbështjellësve të lagur.
 • Shtresa përfundimtare është një shtresë ngrohëse. Për këtë, për shembull, shalle ose batanije prej leshi janë të përshtatshme.

* Për të rriturit dhe fëmijët më të rritur, ujë i ftohtë nënkupton furnizimin me ujë të ftohtë me një temperaturë midis 16 dhe 20 gradë Celsius. Për kompresat e viçit me foshnjën është më i përshtatshëm uji i ngrohtë me dorë (afërsisht 28 deri në 32 gradë Celsius). Nga ana tjetër, uji i ftohtë me akull nuk këshillohet në asnjë rrethanë – do të sforconte shumë qarkullimin!

Asnjëherë mos i mbuloni mbështjelljet e viçave me letër alumini ose film ngjitës. Kjo është për shkak se filmi i papërshkueshëm nga ajri parandalon që nxehtësia të shpërndahet. Kjo mund të çojë shpejt në akumulimin e nxehtësisë.

Mbështjellja e viçit me aditivë

Për kompresat me uthull, thjesht shtoni pak esencë uthull në ujë. Rekomandohen pesë lugë gjelle esencë uthull në një litër ujë. Pastaj vazhdoni siç përshkruhet më sipër.

Efekti anti-inflamator i kompresave të ftohta të viçit mund të përmirësohet me argjilë ose tokë shëruese. Për ta bërë këtë, lyeni leckat e lagura me trashësinë e një thike me argjilë të ftohtë ose me llucë dheu shëruese dhe aplikoni kompresat e viçit siç përshkruhet.

Si aplikohen mbështjelljet e viçit?

Mbështjelljet e viçit duhet të aplikohen gjatë shtrirjes. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani ngrohtë pjesën tjetër të trupit, veçanërisht këmbët. Çorapet e trasha dhe një mbulesë shtrati ngrohëse ndihmojnë për këtë. Megjithatë, kjo nuk duhet të shpërndahet në pjesët e poshtme të këmbëve, në mënyrë që nxehtësia të shpërndahet mjaftueshëm.

Përpara se të aplikoni mbështjellësin e viçit, duhet të vendosni një jastëk të papërshkueshëm nga uji nën këmbët e pacientit në mënyrë që çarçafi dhe dysheku të mos lagështohen.

Kur aplikoni, kini kujdes që të mos i mbështillni shumë fort shtresat e pëlhurës. Përndryshe, qarkullimi i gjakut në pjesën e poshtme të këmbëve do të pengohet.

Mbështjellja e viçit - sa shpesh dhe për sa kohë?

Nëse personi i trajtuar ndihet i parehatshëm, ngrin ose dridhet, duhet të hiqni menjëherë mbështjelljet e viçit.

Mund të përsërisni aplikimin e mbështjellësve të viçit tre deri në katër herë. Pas kësaj, ju duhet të bëni një pushim. Kontrolloni temperaturën e pacientit në fund të trajtimit.

Për cilat sëmundje ndihmojnë mbështjelljet e viçit?

Mbështjelljet e viçit ndihmojnë me ethe, inflamacion lokal dhe shqetësim të brendshëm.

Kompresat e viçit për ethe

Mbështjelljet e viçit për temperaturën konsiderohen shumë efektive. Ata ulin shpejt temperaturën e ngritur dhe lehtësojnë simptomat shoqëruese si dhimbje koke dhe keqtrajtim të përgjithshëm. Megjithatë, ato duhet të përdoren vetëm në temperaturat e trupit 39 gradë e lart. Kjo ndodh sepse ethet nuk janë sëmundje, por një reagim natyral i trupit që ndihmon sistemin imunitar të luftojë patogjenët. Nëse shtypet, kjo mund ta bëjë më të vështirë procesin e shërimit natyror.

Nëse ethet vazhdojnë për një kohë të gjatë, gjithmonë duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Në shumicën e rasteve, është vetëm një virus i padëmshëm i ftohjes. Megjithatë, mund të ketë edhe shkaqe më serioze!

Kompresat e viçit për inflamacion

Kompresat e ftohta për viçin mund të kenë gjithashtu një efekt anti-inflamator dhe qetësues ndaj ankesave reumatike si dhe osteoartritit.

Kompresat e viçit për shqetësim të brendshëm

Mbështjelljet për viçin kanë një efekt qetësues dhe relaksues nëse lihen për një kohë të gjatë, për shembull gjatë natës. Më pas ato mund të përdoren edhe si ndihmës për gjumë.

Kompresa viçi për fëmijë

Pediatrit shpesh rekomandojnë kompresat për viçin si një mënyrë e butë për të ulur temperaturën tek fëmijët. Sidoqoftë, duhet të mbani parasysh disa pika:

 • Mos përdorni kompresa për viçin tek një fëmijë derisa temperatura të kalojë 40 gradë Celsius.
 • Aplikoni kompresa për viçin vetëm kur lëkura e fëmijës është e ngrohtë.
 • Përdorni ujë të ngrohtë me duar për mbështjellësin e viçit.
 • Qëndroni me fëmijën për të vërejtur menjëherë çdo shqetësim.
 • Mos i lini mbështjelljet e viçave për më shumë se 10 minuta.
 • Hiqni menjëherë mbështjelljet e viçit nëse fëmija është i ftohtë ose i parehatshëm.

Disa ekspertë rekomandojnë që mbështjellësit për viçin të mos përdoren për foshnjat deri në moshën 18 muajshe. Është mirë që të pyesni pediatrin tuaj përpara se të përdorni mbështjellësin e viçit për foshnjat.

Kur nuk rekomandohet mbështjellja e viçit?

Mbështjellësit për viçin nuk duhet të përdoren në:

 • të dridhura
 • këmbët, krahët, këmbët, duart e ftohta
 • Çrregullime të qarkullimit të gjakut të këmbëve
 • ethe nën 39 gradë Celsius (në fëmijët nën 40 gradë Celsius)
 • infeksionet e traktit urinar
 • probleme me nervin shiatik
 • Alergji ndaj aditivëve të përdorur, si uthulla ose argjila shëruese. Nëse nuk jeni të sigurt nëse jeni alergjik, provoni fillimisht një sasi të vogël të aditivit në lëkurën e shtratit të krahut tuaj.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufizimet e tyre. Nëse ankesat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.