Kolla: Shkaqet, Llojet, Ndihma

Vështrim i shkurtër

 • Çfarë është kolla? Dëbimi i shpejtë dhe i dhunshëm i ajrit; mund të jetë akute ose kronike, me ose pa ekspektorim.
 • Shkaqet: p.sh. ftohja, gripi (gripi), bronkiti, alergjia, astma, covid-19, emboli pulmonare, tuberkulozi, insuficienca kardiake.
 • Kur të shihni një mjek? Në rast të dhimbjes së gjoksit, gulçimit, temperaturës së lartë, kollitjes me sasi të madhe gjaku etj.
 • Diagnostikimi: intervista e pacientit, ekzaminimi fizik, ndoshta tamponi i fytit, analiza e gjakut, radiografi, testi i funksionit të mushkërive, etj.
 • Trajtimi: trajtoni sëmundjen themelore (p.sh. pneumonia, astma). Masat e përgjithshme si inhalimet me avull, mjetet juridike shtëpiake si çaji, nëse është e nevojshme ilaçe për zgjidhjen e kollës ose qetësuese të kollës, ndalimi nga pirja e duhanit.

Kollë: Përshkrimi

Kollë akute dhe kronike

Sipas kohëzgjatjes së kollës, mjekët dallojnë kollën akute, subakute dhe kronike:

 • Kolla akute zgjat deri në tre javë. Zakonisht shkaktohet nga infeksione të rrugëve të frymëmarrjes (ftohje, bronkit, etj.). Përveç kësaj, kolla akute mund të ndodhë, për shembull, si rezultat i një alergjie, emboli pulmonare, kur gëlltitet ose thithet një trup i huaj, ose në rastet e helmimit akut toksik (si në zjarr).
 • Kolla kronike zgjat më shumë se tetë javë. Shkaqet e mundshme përfshijnë astmën, bronkitin kronik, sëmundjen pulmonare obstruktive kronike (COPD) dhe kancerin e mushkërive.

Kolla që zgjat tre deri në tetë javë quhet subakute nga profesionistët mjekësorë.

Kollë e thatë (kollë irrituese)

Kolla e thatë quhet gjithashtu një kollë joproduktive ose kollë pa pështymë – dhe kjo është pikërisht ajo që është: një kollë pa sekrecione. Shkaktohet nga acarimi i rrugëve të frymëmarrjes. Prandaj edhe termi kollë e irrituar.

 • Kolla e thatë kronike mund të shkaktohet, për shembull, nga riniti kronik ose sinusiti kronik, sëmundja e refluksit dhe astma. Përveç kësaj, kolla e thatë kronike mund të jetë gjithashtu një efekt anësor i frenuesve ACE (barna kardiovaskulare).

Kohëzgjatja e kollës është më e rëndësishme për trajtimin sesa nëse ajo është produktive apo e thatë.

Kollë produktive (kollë me pështymë).

Këtu kolla shoqërohet me shumë prodhim të mukusit, prej nga vjen emri kollë me sputum. Mukoza zakonisht është e qartë si xhami. Pështyma e verdhë nga rrugët e poshtme të frymëmarrjes është për shkak të qelizave inflamatore. Sekrecionet bronkiale me ngjyrë të gjelbër tregojnë infeksion bakterial.

 • Kolla akute produktive mund të ndodhë në kushtet e pneumonisë, për shembull, si dhe në fazat e mëvonshme të bronkitit akut.
 • Kolla kronike produktive mund të tregojë bronkit kronik ose COPD, ndër kushte të tjera.

Kollitja e gjakut (hemoptysis)

Kolla: shkaqet dhe sëmundjet e mundshme

Në përgjithësi, shkaqet kryesore të kollës janë:

 • Ftohja e zakonshme: Një ftohje e zakonshme është një infeksion i traktit të sipërm respirator me viruse. Zakonisht shoqërohet me kollë, rrjedhje hundësh, kongjestion nazal dhe një ndjenjë të përgjithshme sëmundjeje.
 • Gripi (Gripi): Gripi i vërtetë është gjithashtu një infeksion viral i traktit respirator. Megjithatë, ndërsa një ftohje mund të shkaktohet nga një sërë patogjenësh, viruset e përfshirë këtu njihen si viruse të gripit. Një grip i vërtetë është më i rëndë se një ftohje e thjeshtë. Fillon shumë papritur me temperaturë të lartë, dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe gjymtyrësh, dhimbje të fytit dhe vështirësi në gëlltitje dhe një kollë të thatë (shpesh ndryshon në një me mukozë viskoze). Ndonjëherë pacientët vuajnë edhe nga të përzierat.
 • Bronkiti: Bronkiti i referohet një inflamacioni të traktit respirator që shpesh shoqërohet me një kollë agonike. Në bronkitin akut, fillimisht shfaqet një kollë e thatë dhe më vonë një kollë produktive. Përveç kësaj, personi i prekur ka një të ftohtë dhe dhimbje të fytit. Mjekët flasin për bronkit kronik kur dikush ka pasur një kollë të përditshme dhe sputum (kollë produktive) për të paktën tre muaj rresht në të paktën dy vjet rresht. Shumë shpesh duhani është shkaku i bronkitit kronik.
 • Pneumonia: Një kollë mund të tregojë gjithashtu pneumoni. Në fillim, zakonisht është e thatë; më vonë, pacienti kollitet me mukozë. Simptoma të tjera të pneumonisë përfshijnë gulçim, temperaturë të lartë, të dridhura të papritura dhe ndjenjë të rëndë sëmundjeje.
 • Gëlltitja ose thithja e gazeve irrituese, pluhurit, etj.: Kur ushqimi ose lëngu përfundon aksidentalisht në trake në vend të ezofagit, rezulton një kollë e thatë, irrituese - trupi përpiqet të lëvizë trupat e huaj përsëri drejt zgavrës me gojë duke kollitur. . E njëjta gjë ndodh kur gazrat irritues, pluhuri ose trupa të tjerë të huaj thithen (mbyten) ose gëlltiten (aspirimi).
 • Alergjia: Kolla alergjike mund të ndodhë, për shembull, në rastin e alergjisë ndaj mykut, alergjisë ndaj ushqimit dhe alergjisë ndaj marimangave të pluhurit. Njerëzit me alergji ndaj polenit (ethet e barit) shpesh zhvillojnë edhe astmë më vonë, për të cilën kolla dhe gulçimi janë shenjat e para.
 • Astma bronkiale: Astma është një sëmundje e përhapur, kronike me inflamacion dhe ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes. Pacientët vuajnë nga një kollë kryesisht e thatë (gjithashtu gjatë natës) dhe sulme të gulçimit. Një zhurmë fërshëllimë e frymëmarrjes (fëshpërimë) është gjithashtu tipike.
 • Kolapsi i mushkërive (pneumotoraks): Në këtë rast, ka një akumulim patologjik të ajrit midis pleurit të brendshëm dhe të jashtëm të mushkërive, ku normalisht nuk ka ajër. Arsyeja për këtë është, për shembull, plasja e alveolave ​​ose një dëmtim i mushkërive. Mushkëria e prekur shembet, e dallueshme nga fillimi i papritur i dhimbjes së gjoksit që mund të rrezatojë në shpinë. Përveç kësaj, shpesh zhvillohen kollë e thatë, dhimbje në frymëmarrje dhe gulçim në rritje me frymëmarrje të cekët.
 • Embolia pulmonare: Kollitja mund të jetë gjithashtu një shenjë e embolisë pulmonare, e cila është një bllokim i një ene gjaku në mushkëri nga një mpiksje gjaku. Embolitë më të vogla pulmonare ndonjëherë nuk shkaktojnë simptoma ose vetëm një kollë të shkurtër. Nga ana tjetër, mpiksjet më të mëdha të gjakut shkaktojnë simptoma të papritura si kollë (ndoshta e përgjakshme), gulçim, dhimbje gjoksi, palpitacione, marramendje, humbje të vetëdijes dhe njollë kaltërosh të lëkurës dhe mukozave.
 • Sëmundjet intersticiale të mushkërive: Ky term mbulon më shumë se 200 sëmundje të ndryshme të mushkërive të shkaktuara nga dëmtimi i alveolave ​​(qeskat e ajrit). Si rezultat, vërehet inflamacion dhe proliferim patologjik i indit lidhor (fibrozë) në zonën e intersticit të mushkërive, pra në murin e hollë të indeve midis alveolave. Sëmundjet intersticiale të mushkërive shoqërohen nga gulçim gjatë sforcimeve (dispnea stërvitore) dhe një kollë e thatë e ngjashme me sulmin.
 • Kolla e mirë (pertusis): Pertusis është një infeksion i rëndë respirator i shkaktuar nga bakteret dhe është shumë ngjitës. Pacientët vuajnë nga sulmet spazmatike të kollitjes, të ndjekura nga gulçimi për ajër (nga rrjedh edhe emri kollë e mirë).
 • Pseudo-krupa: Një kollë e thatë me leh është tipike për këtë inflamacion të traktit të sipërm respirator të lidhur me virusin. Simptoma të tjera përfshijnë zërin e zërit, fishkëllimë ose kërcitje të tingujve të frymëmarrjes kur thithni, dhe jo ose vetëm një rritje të lehtë të temperaturës. Mund të ndodhë edhe gulçim. Pseudocroup është më i zakonshëm tek fëmijët e vegjël.
 • Tuberkulozi (konsumimi): Tuberkulozi (TB) është një sëmundje infektive kronike bakteriale që zakonisht prek mushkëritë, dhe më rrallë organet e tjera të trupit. Simptomat karakteristike të tuberkulozit pulmonar përfshijnë kollën e vazhdueshme, ose me (kollë produktive) ose pa sputum (kollë e thatë). Në fazën e avancuar të sëmundjes, kollitja e pështymës së përgjakshme (hemoptiza).
 • Fibroza cistike: Në këtë sëmundje metabolike kongjenitale, çrregullohet sekretimi i sekrecioneve të ndryshme trupore si mukusit dhe djersës. Për shembull, mukus më viskoz formohet në traktin respirator, duke shkaktuar gulçim në rritje. Shpesh, zhvillohet edhe një kollë kronike (zakonisht me prodhimin e mukusit, ndonjëherë të përzier me gjak).
 • Insuficienca kardiake: Në insuficiencën kardiake (dështimi i zemrës), zemra nuk mund të furnizojë më trupin me gjak dhe oksigjen të mjaftueshëm. Dobësia e organit mund të ndikojë në anën e majtë të zemrës (dështimi i zemrës në anën e majtë), në anën e djathtë të zemrës (dështimi i zemrës nga ana e djathtë), ose të dy gjysmat (dështimi global i zemrës). Dështimi i zemrës në anën e majtë dhe dypalësh (global) mund të shkaktojë kollë të thatë kronike, veçanërisht gjatë natës (kolla rritet kur jeni shtrirë).
 • Efekti anësor i barnave: Disa medikamente mund të shkaktojnë një kollë të thatë kronike si një efekt anësor, i cili shpesh shfaqet në sulme. Këto medikamente përfshijnë, për shembull, frenuesit ACE dhe beta-bllokuesit. Të dyja shërbejnë si ilaçe kardiovaskulare, për shembull, në dështimin e zemrës dhe presionin e lartë të gjakut. Përveç kësaj, përdorimi i kortizonit anti-inflamator (në formë sprej) mund të shkaktojë gjithashtu kollë.

Kolla: Sëmundje kronike

Astma, bronkiti kronik, fibroza cistike – siç mund të shihet nga lista e mësipërme, kolla mund të jetë gjithashtu një simptomë e sëmundjeve të ndryshme kronike.

Kollë kronike tek fëmijët

Tek fëmijët, kolla kronike shpesh rezulton nga:

 • mbindjeshmëria e traktit respirator pas një infeksioni viral
 • astma bronkiale
 • refluksi i përmbajtjes acidike të stomakut në ezofag (refluksi gastroezofageal) ose inhalimi i përmbajtjes së stomakut (aspirimi pulmonar)

Shkaqe të rralla të kollës kronike tek fëmijët përfshijnë thithjen e trupave të huaj, fibrozën cistike dhe inflamacionin e rrugëve më të vogla të frymëmarrjes në mushkëri (bronkiolit) pas një infeksioni viral.

Kollë kronike tek të rriturit

Shkaqet e zakonshme të kollës kronike tek të rriturit përfshijnë:

 • bronkit kronik (si rezultat i pirjes së duhanit)
 • astma bronkiale
 • Refluksi i përmbajtjes acidike të stomakut në ezofag (refluksi gastroezofageal)
 • Mbiprodhimi i mukusit në hundë dhe sinuse me kullim të mukusit në fyt ("pikimi pas hundës")
 • Insuficienca kardiake e anës së majtë (dështimi i zemrës së majtë)

Në raste të rralla tek të rriturit, për shembull, pneumonia, tuberkulozi, kanceri i mushkërive ose marrja e frenuesve ACE (barna kardiovaskulare) janë përgjegjëse për kollën kronike, ose kolla kronike është psikologjike.

Kolla: Trajtim

Në rastin e kollës akute të pakomplikuar për shkak të një ftohjeje, masat e përgjithshme zakonisht janë të mjaftueshme për të lehtësuar simptomat. Për shembull, të sëmurët duhet të pinë mjaftueshëm (p.sh.: çaj bimor, ujë), të bëjnë inhalime me avull (20 minuta në temperaturën e ujit 43°C) dhe të përmbahen nga pirja e duhanit (aktiv dhe pasiv).

Ilaçe për kollën

Medikamentet jepen për kollën vetëm nëse është absolutisht e nevojshme ose nëse simptomat e prekin rëndë pacientin (si kolla e dhimbshme). Në varësi të nevojës, mund të përdoret një ekspektorant ose bllokues i kollës.

Ndonjëherë medikamente të tilla për kollën përdoren edhe në sëmundje të avancuara të rënda, si kanceri i mushkërive, kur një kurë nuk është më e mundur.

Praktikues i kollës

Megjithatë, aktualisht nuk është vërtetuar mjaftueshëm që ekspektorantët e kollës ndihmojnë në të vërtetë me një kollë akute në kontekstin e një infeksioni akut të frymëmarrjes. Në rastin e bronkitit kronik ose COPD, ilaçet mund të jenë në gjendje të parandalojnë përkeqësimin e simptomave (përkeqësim).

Bllokuesit e kollës

Bllokuesit e kollës (supresuesit e kollës, antitusivë) si kodeina, dihidrokodeina dhe dekstrometorfani përdoren shpesh për të trajtuar një kollë agonizuese, të thatë dhe irrituese - domethënë një kollë joproduktive pa sputum. Ato synojnë të zbusin dëshirën për kollë dhe kështu të lejojnë që mukoza e irrituar në rrugët e frymëmarrjes të rikuperohet. Bllokuesit e kollës shpesh jepen edhe në mbrëmje - me qëllim që t'i lejojnë pacientit një pushim të pashqetësuar gjatë natës.

Kujdes këshillohet edhe me antitusivë për shkak të efekteve anësore të mundshme. Në rastin e disa preparateve (si kodeina, një substancë e lidhur me opiumin), ekziston gjithashtu rreziku i keqpërdorimit dhe varësisë; Përveç kësaj, bllokuesit e kollës mund të shkaktojnë kapsllëk dhe përqendrim të dobët si efekte anësore.

Për këto arsye, antitusivë shpesh shikohen në mënyrë kritike dhe përshkruhen vetëm me kujdes. Pacientët duhet të kërkojnë këshilla nga një mjek ose farmacist në lidhje me efektet anësore të mundshme.

Bllokuesit e kollës nuk duhet të përdoren kurrë në rastet e kollës produktive! Duke shtypur stimulin e kollitjes, mukoza në rrugët e frymëmarrjes përndryshe nuk kollitet më, gjë që mund të pengojë frymëmarrjen dhe nxit kolonizimin e baktereve në mukozën e mbërthyer. Për të njëjtën arsye, një ekspektorant (supresant i kollës) dhe një bllokues i kollës nuk duhet të përdoren në të njëjtën kohë për kollën.

Antibiotikët

Meqë ra fjala, antibiotikët nuk ndihmojnë kundër infeksioneve virale të rrugëve të frymëmarrjes (p.sh. ftohja, gripi).

Homeopati kundër kollës

Nëse dëshironi të provoni homeopatinë për kollën e thatë, duhet të arrini tek Bryonia (për kollën e thatë irrituese, dhimbje koke dhe dhimbje të gjymtyrëve) ose Drosera (kollë e thatë, leh dhe ethe drithëruese). Ju mund të zbuloni se cila fuqi e ilaçit homeopatik është më e përshtatshme në secilin rast individual dhe si ta përdorni saktë preparatin nga një mjek, farmacist ose mjek alternativ me përvojë.

Koncepti i homeopatisë dhe efektiviteti i saj specifik janë të diskutueshme në shkencë dhe nuk janë vërtetuar qartë nga studimet.

Ilaçet shtëpiake për kollën

Ilaçet shtesë shtëpiake për kollën përfshijnë kompresa të ngrohta ose kompresa për gjoksin dhe shpinën, të tilla si një kompresë me miell mustardë për një kollë gjoksi dhe një kompresë me xhenxhefil për një kollë produktive. Thithja është një tjetër këshillë e mirë, veçanërisht në rastin e fundit: thithja e thellë e avujve të ngrohtë lehtëson lirimin e mukusit të mbërthyer në rrugët e frymëmarrjes.

Një tjetër ilaç i provuar dhe i testuar në shtëpi për një kollë të mundimshme është shurupi i kollës. Mund ta përgatisni vetë me qepë ose rrepkë për shembull. Si ta bëni këtë dhe më shumë rreth mjeteve efektive shtëpiake për kollën e thatë dhe produktive, do të mësoni në artikullin Mjete juridike shtëpiake për kollën.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një kohë të gjatë, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Kolla: Kur duhet të shkoni te mjeku?

Ju duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor në rastet e mëposhtme të kollës:

 • Kollë me dhimbje gjoksi
 • Kollë me gulçim (dhe mundësisht njollë të kaltërosh të lëkurës, si p.sh. në buzë)
 • Kollë me temperaturë të lartë
 • Kollitja me sasi të mëdha gjaku (hemoptizë)
 • Kollitja gjatë/pas qëndrimit në vendet ku tuberkulozi është i përhapur
 • Kollitja pas kontaktit me të sëmurët me tuberkuloz
 • Kollë në rast të kancerit të njohur në histori
 • Kollë në pacientët me mungesë imuniteti, infeksion HIV ose nën terapi imunosupresive (trajtim që shtyp sistemin imunitar)
 • Kollë tek duhanpirësit jashtëzakonisht të rëndë

Ju duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor në rastet e mëposhtme të kollës:

  Kollë me dhimbje gjoksi

 • Kollë me gulçim (dhe mundësisht njollë të kaltërosh të lëkurës, si p.sh. në buzë)
 • Kollë me temperaturë të lartë
 • Kollitja me sasi të mëdha gjaku (hemoptizë)
 • Kollitja gjatë/pas qëndrimit në vendet ku tuberkulozi është i përhapur
 • Kollitja pas kontaktit me të sëmurët me tuberkuloz
 • Kollë në rast të kancerit të njohur në histori

Kollë në pacientët me mungesë imuniteti, infeksion HIV ose nën terapi imunosupresive (trajtim që shtyp sistemin imunitar)

Kollë tek duhanpirësit jashtëzakonisht të rëndë

 • Tampon fyti: Nëse difteria mund të shkaktojë kollën, mjeku merr një shtupë fyti. Kjo është ekzaminuar në laborator për bakteret e difterisë dhe toksinën e tyre. Mjeku mund të marrë gjithashtu një shtupë fyti (ose shtupë hundore) për të zbuluar infeksionin e mundshëm me koronavirusin e ri.
 • Ekzaminimi i pështymës (ekzaminimi i pështymës): Ekzaminimi i sputumit gjatë një kollë produktive mund të identifikojë tuberkulozin ose pleuritin, për shembull, si shkaktarë të kollës.
 • Testet e gjakut: Për shembull, mjeku shikon veçanërisht numrin e qelizave të bardha të gjakut (leukociteve) kur sqaron pneumoninë, për shembull. Një analizë e gazrave të gjakut (oksigjen, dioksid karboni) mund të tregojë nëse shkëmbimi i gazit në mushkëri është i shqetësuar, siç është rasti në astmë dhe COPD.
 • Testi i funksionit pulmonar: Këtu, mjeku shqyrton nëse kolla është për shkak të ngushtimit të rrugëve të frymëmarrjes, si në astmë, COPD ose bronkiektazi. Ekzistojnë metoda të ndryshme ekzaminimi, duke përfshirë spirometrinë dhe bodyplethismography.
 • Bronkoskopia: Në këtë procedurë, mjeku fut një kamerë të vogël të bashkangjitur në një tub të hollë ose një lloj tubi metalik përmes trakesë për të parë brenda mushkërive. Ky ekzaminim indikohet kur një trup i huaj i gëlltitur ose kanceri i mushkërive mund të shkaktojë kollën. Bronkoskopi mund të përdoret gjithashtu për të marrë mostra specifike të sekrecioneve ose indeve për ekzaminim të mëtejshëm.
 • Testi me shpim: Ky test i lëkurës përdoret për të sqaruar alergjitë. Duke aplikuar substanca të ndryshme testuese, është e mundur të përcaktohet nëse, për shembull, marimangat e pluhurit, myku ose ushqime të caktuara shkaktojnë një kollë alergjike dhe simptoma të tjera alergjie.
 • Testi i djersës: Është i dobishëm nëse fibroza cistike dyshohet si një nxitës i kollitjes. Kjo pasi sëmundja nuk ndryshon vetëm përbërjen e mukusit në rrugët e frymëmarrjes, por edhe atë të djersës, ndër të tjera.
 • Gastroskopia: Nëse kolla mund të jetë për shkak të refluksit të përmbajtjes së stomakut në ezofag (sëmundja e refluksit), kjo mund të përcaktohet me gastroskopi.
 • Tomografia kompjuterike (CT): CT mund të përdoret për të përcaktuar nëse kolla është shkaktuar nga sinusiti kronik, kanceri i mushkërive ose embolia pulmonare, për shembull.
 • Ekografia e zemrës (ekokardiografia): Një ekografi e zemrës do të tregojë nëse dështimi i zemrës qëndron pas kollës.