Faringjiti (dhimbja e fytit)

Faringjit: Përshkrimi

Termi faringjit në fakt do të thotë inflamacion i mukozës së faringut: membrana mukoze që rreshton fytin është e përflakur. Mjekët dallojnë dy forma të sëmundjes - faringjit akut dhe faringjit kronik:

 • Faringjiti akut: Një faring i inflamuar akut është shumë i zakonshëm dhe zakonisht shoqëron një infeksion të ftohjes ose gripit.

Faringjiti: Simptomat

Simptomat e faringjitit akut dhe kronik janë të ngjashme në një farë mase, por ka edhe dallime:

Faringjiti akut: simptoma

Nëse faringjiti shkaktohet nga patogjenët tipikë të sëmundjeve akute të frymëmarrjes, shpesh shtohen ankesa të tjera. Riniti dhe simptoma të tjera të ftohjes si ngjirja e zërit ose kolla, dhe ndoshta edhe rritja e temperaturës së trupit janë tipike atëherë.

Superinfektimi bakterial

Për më tepër, membrana mukoze në fyt është më pas në ngjyrë të kuqe shumë, bajamet janë të fryrë dhe kanë veshje të bardha-verdhë (tonsiliti, angina tonsillaris). Nëse pacienti nuk ka më bajame, kordat anësore janë shpesh të kuqe të ndezura dhe të fryra (gangrenë anësore, angina lateralis). Këto korda anësore janë kanale limfatike që shkojnë poshtë nga muri i sipërm i faringut posterior në të dy anët.

Faringjiti kronik: simptoma

Simptomat e tjera varen nga forma e faringjitit kronik:

 • Forma atrofike (pharyngitis sicca): Forma më e zakonshme e faringjitit kronik. Mukoza e faringut është e thatë, e zbehtë, veçanërisht e butë dhe e hollë (atrofike), me shkëlqim si bredhi dhe e mbuluar me pak mukozë viskoze.

Faringjiti: Shkaqet dhe Faktorët e Riskut

Faringjiti akut dhe kronik kanë shkaqe shumë të ndryshme:

Faringjiti akut: shkaqet

Herë pas here, shkaktarët viralë të sëmundjeve sistemike (sëmundjet e të gjithë trupit) gjithashtu çojnë në faringjit akut. Këto përfshijnë citomegaloviruset, viruset Epstein-Barr (agjent shkaktar i etheve të gjëndrave të Pfeiffer), viruset e fruthit dhe rubeolës. Vetëm rrallë herë fajësohen viruset e tjerë për faringjitin akut, për shembull virusi herpes simplex.

Për shkak se shkaktohet nga patogjenë, faringjiti akut është ngjitës.

Faringiti kronik

Faringjiti kronik, ndryshe nga faringiti akut, nuk shkaktohet nga viruse ose baktere dhe për këtë arsye nuk është infektiv. Në vend të kësaj, faringjiti kronik shkaktohet nga acarimi i vazhdueshëm i mukozës. Kjo mund të ketë shkaqe shumë të ndryshme:

 • konsumimi i tepërt i duhanit ose alkoolit
 • ajri i thatë i brendshëm në dhomat e mbinxehura
 • thithja e shpeshtë e avujve kimikë ose pluhurit në vendin e punës
 • frymëmarrje e penguar nga hundët (p.sh. për shkak të një lakimi të septumit të hundës ose të bajameve të zgjeruara të faringut)
 • sinusit i përsëritur (inflamacion i sinuseve)
 • radioterapi në rajonin e kokës ose qafës
 • ndryshimet hormonale gjatë menopauzës
 • përdorimi i tepërt ose i gabuar i zërit (si pastrimi i vazhdueshëm i fytit dhe kollitja)

Faringjiti: ekzaminimet dhe diagnoza

Hapi i parë është një konsultë e detajuar mjek-pacient: mjeku do t'ju pyesë për simptomat tuaja të sakta, për shembull, sa kohë keni pasur dhimbje të fytit dhe nëse ka ankesa të tjera. Në rastin e faringjitit kronik, ai do të pyesë për shkaktarët e mundshëm si abuzimi me duhanin ose alkoolin ose ekspozimin ndaj kimikateve.

Nëse mjeku zbulon pllaka të bardha në murin e fytit (superinfeksion bakterial i dyshuar), ai ose ajo mund të marrë një shtupë për të kryer një test të shpejtë strep.

Nëse ka dhimbje veshi, mjeku do të kryejë edhe një ekzaminim të veshit. Mund të jetë thjesht rrezatuese e dhimbjes nga faringjiti, ose mund të jetë një infeksion i veshit të mesëm.

Faringjiti: Mjekimi

Mënyra se si trajtohet faringjiti varet nëse është një inflamacion akut apo kronik dhe nëse bakteret shtesë janë vendosur.

Faringjiti akut: terapi

Përveç kësaj, mjeku përshkruan antibiotikë për faringjit nëse bakteret shtesë janë vendosur në fyt ose kanë shkaktuar infeksionin. Në shumicën e rasteve, mikrobet janë streptokoke, prandaj mjeku në përgjithësi përshkruan penicilinë - një antibiotik që vepron mirë kundër këtyre baktereve.

Faringjiti kronik: terapi

Pasi të jetë eliminuar shkaku i acarimit, inflamacioni shpesh shërohet vetë brenda disa javësh. Ky proces shërimi mund të mbështetet, për shembull me:

 • medikamente anti-inflamatore (ibuprofen, diklofenak, etj.)
 • Inhalimet dhe gargara (me ujë të kripur ose tretësirë ​​me pomadë)
 • tableta (me sherebelë, kripë, acid hialuronik ose myshk Islandez)

Operacioni ndonjëherë është i nevojshëm kur frymëmarrja e penguar nga hundët është shkaku i faringjitit kronik. Për shembull, kirurgu mund të drejtojë një septum të lakuar të hundës ose të zgjerojë hapjet e sinuseve.

Ndërhyrja kirurgjikale ndihmon edhe me të ashtuquajturin faringjit lateral: indi i tepërt (hipertrofik) i kordave anësore ose kauterizohet ose hiqet me lazer.

Faringjiti: Mjete juridike në shtëpi

Për të hequr qafe shqetësimin shpejt, shumë pacientë me faringjit akut përdorin mjete juridike shtëpiake.

Çajrat kundër faringjitit

Shumë pacientë e shohin çajin e ngrohtë shumë të këndshëm për faringjitin. Bimët medicinale të mëposhtme janë veçanërisht ilaçe të mira shtëpiake për faringjitin për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore:

 • Kamomil
 • Trumzë
 • Sagë
 • xhenxhefil
 • Manaferra (gjethet e manaferrës)
 • boronica
 • kumak
 • alte
 • Mallow
 • Ribwort
 • myshk i Islandës
 • lëpushkë

Kur fillon ethet, është më mirë të kërkoni çajra bimorë mjekësorë që nxisin prodhimin e djersës:

 • Lulëzon Linden
 • Lule e luleve

Lexoni më shumë për efektin dhe përgatitjen e duhur të çajrave në artikujt përkatës të bimëve mjekësore.

Gargarë

Mund të përdorni edhe çajra bimorë medicinale të ftohta për gargarë. Pini një gllënjkë dhe shpëlani gojën dhe fytin me të.

Përndryshe, mund të bëni një zgjidhje speciale për gargarë: Për ta bërë këtë, shpërndani një nga përbërësit e mëposhtëm në një gotë me ujë të vakët:

 • dy lugë uthull molle ose
 • një lugë gjelle lëng limoni ose
 • një lugë çaji kripë deti

Përziejini mirë dhe bëni gargarë me tretësirën disa herë në ditë.

Kompresa dhe kompresa në fyt

Mbulesa e qafës Prießnitz: Vendoseni një leckë në ujë të ftohtë (10 deri në 18 gradë), shtrydhni dhe vendoseni rreth qafës. Shmangni shtyllën kurrizore. Mbulojeni me një leckë të thatë dhe lëreni për 30 minuta deri në disa orë. Pasi të keni hequr mbështjellësin, mbroni qafën nga i ftohti.

Mbivendosja e argjilës shëruese: Përzieni sasinë e dëshiruar të argjilës shëruese me pak ujë të ftohtë për të formuar një pastë të përhapur dhe aplikojeni direkt në qafë në një trashësi prej përafërsisht. 0.5 deri në 2 cm. Mbulojeni me një leckë dhe rregulloni me një leckë tjetër. Lëreni shtresën të punojë për një deri në dy orë derisa balta shëruese të thahet. Më pas pastroni, thani dhe vajosni lëkurën. Përdoreni një ose dy herë në ditë.

Këshilla për jetën e përditshme

Këshillat e mëposhtme ndihmojnë në mbrojtjen e mukozave në rast të faringitit:

Shmangni substancat irrituese: Faktorët irritues të mukozës si nikotina, alkooli dhe erëzat e nxehta duhet të shmangen në rastin e faringjitit – veçanërisht në rastin e faringjitit kronik.

Hani hudhër: Llamba ka një efekt të butë anti-inflamator. Nëse vuani nga faringjiti kronik, mos ngurroni të gatuani më shpesh ose ta shijoni me hudhër.

Faringjiti: rrjedha e sëmundjes dhe prognoza

Faringjiti akut në përgjithësi është i padëmshëm dhe shërohet vetë brenda pak ditësh. Masat mbështetëse përfshijnë pushim në shtrat, ilaçe shtëpiake dhe, nëse është e nevojshme, qetësues kundër dhimbjeve nga farmacia.

Komplikimet e faringjitit akut

Ndonjëherë faringjiti akut përhapet në laring ose në kordat vokale (laringjiti). Pacienti më pas bëhet i ngjirur ose nuk ka fare zë. Këshillat më të rëndësishme për laringitin janë: Mos flisni apo pëshpëritni, por pini shumë lëngje (pije të ngrohta!).

Faringiti kronik