Inflamacioni i mukozës së stomakut: Të ushqyerit

Çfarë mund të hani kur keni gastrit?

Kur bëhet fjalë për gastrit dhe dietë, gjëja kryesore është të shmangni acarimin e mëtejshëm të mukozës së stomakut, nëse është e mundur. Prandaj, shumë pacientë me gastrit akut nuk hanë asgjë për një ose dy ditët e para. Megjithatë, gjatë agjërimit, gjithmonë duhet të pini lëngje të mjaftueshme.

Cilët çajra ndihmojnë me gastrit?

Shumë të sëmurë pyesin se cili çaj është i mirë për gastrit. Këtu, për shembull, çaji i kamomilit konsiderohet anti-inflamator dhe i toleruar mirë. Çaji me nenexhik është zakonisht i dobishëm, por jo i përshtatshëm për të gjithë ose për trajtim. Një alternativë është uji mineral pa gaz. Rekomandohet gjithashtu supë me pak yndyrë. Ai i siguron trupit elektrolite të rëndësishme si dhe lëngje.

Fillimisht abstenimi nga ushqimi, pastaj dietë

Kjo lloj diete për gastrit në thelb nënkupton një dietë që nuk përfshin ushqime të caktuara. Mjekët këshillojnë kundër kësaj dhe në vend të kësaj rekomandojnë të hahet gjithçka që mund të tolerohet.

Kohëzgjatja që duhet ndjekur një dietë e tillë ndryshon nga personi në person. Në shumicën e rasteve, simptomat akute përmirësohen brenda pak ditësh nëse marrja e ushqimit shmanget plotësisht ose hahen vetëm pjesë të vogla. Megjithatë, shpesh këshillohet që të shmangen përgjithmonë ushqimet e patolerueshme.

Plani i dietës për gastrit

Një plan diete për gastrit me “ushqime të plota të përshtatura” duket ndryshe për të gjithë dhe zakonisht përmban lloje të ndryshme frutash dhe perimesh përveç produkteve të drithërave dhe mishit ose peshkut. Një dietë e konsideruar e toleruar mirë nga gastriti ose gastriti u përgjigjet pyetjeve të zakonshme rreth ushqimeve të tilla si:

  • Cilin frut? Mollë me aciditet të ulët, luleshtrydhe, pjepër, pjeshkë.
  • Çfarë ushqimesh bimore? Patate dhe perime si karrota, spinaqi, kastraveci, brokoli, lulelakra, fasulet
  • Çfarë mishi apo peshku? Mishi i shpendëve dhe peshqit me pak yndyrë si merluci ose pleshti

Elementë të tjerë të një diete miqësore për stomakun që zakonisht mund të hahen pa probleme në gastrit janë:

  • Supë me karota
  • Lëndë vajore si fara liri dhe vajra të ndryshëm (për shembull vaj liri dhe rap)
  • Shafrani i Indisë, thuhet gjithashtu se ka efekte anti-inflamatore. Në shkencë, megjithatë, mendimet ndryshojnë për efektivitetin e tij.

Disa studime zbuluan krahas tij një efekt pozitiv të disa llojeve të mjaltit (mjalti Manuka) me gastrit.

Duke qenë se masat ndikojnë kryesisht në simptoma dhe më pak në shkaktar, rekomandimet për dietën në gastritin kronik të tipit A, B ose C nuk ndryshojnë në thelb.

“Ushqim i plotë i përshtatur” për gastrit.

"Dieta e plotë e përshtatur" korrespondon me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar që i siguron trupit sasi të mjaftueshme të të gjithë lëndëve ushqyese të nevojshme. Ai ndryshon nga dieta e plotë "normale" vetëm në atë që shmangen disa ushqime dhe pije që shkaktojnë intolerancë individuale.

Ndërtimi i ngadaltë i dietës

Edhe pse nuk keni pse të kaloni pa të, këshillohet që të vazhdoni ngadalë gjatë dhe pas trajtimit të gastritit. Nëse keni qenë duke agjëruar për shkak të simptomave, filloni të hani përsëri me një “dietë të lehtë të akumulimit” që përbëhet, për shembull, nga gruri, rubineti dhe çaji. Orizi, buka e bardhë, pureja e patateve, mishi pa dhjamë i gatuar, peshku, vezët e fërguara dhe perimet lehtësisht të tretshme janë gjithashtu të përshtatshme.

Pra, kushtojini vëmendje ndjenjës suaj të zorrëve dhe mos harroni atë që ju shkakton dhimbje stomaku. Megjithatë, këshillohet që të preferoni të përgatisni ushqime me pak yndyrë në mënyrë që të mos mbingarkoni stomakun.

Gradualisht shtoni më shumë ushqime në menunë tuaj të gastritit, të tilla si qumështi ose produktet e qumështit me pak yndyrë (si kos, kefir dhe kuarku), pasta me pak yndyrë (si pandispanja, pasta me maja), tava të lehta dhe pudinga – rregulli është: çdo gjë. ju mund të toleroni lejohet në gastrit.

Për të zbuluar se cilat ushqime i toleroni mirë, Shoqata Gjermane e Ushqyerjes (DGE) ju këshillon të mbani një dietë individuale dhe ditar simptomash. Kjo e bën më të lehtë përpilimin e planit të duhur të dietës për ju me të gjithë lëndët ushqyese të rëndësishme. Nëse nuk jeni të sigurt ose keni pyetje, konsultohuni me mjekun ose një nutricionist.

Çfarë tjetër duhet t'i kushtoj vëmendje kur ha për gastrit?

Mundohuni të hani vaktet tuaja ngadalë dhe në një atmosferë të relaksuar pa stres. Për ta bërë këtë, uluni në një tavolinë ngrënieje, përtypni mirë çdo kafshatë dhe shmangni aktivitetet e tjera gjatë vaktit, si leximi ose shikimi i televizorit. Kjo rekomandohet në përgjithësi – jo vetëm për gastrit. Ushqyerja është jetike dhe ndikon në mirëqenien dhe shëndetin tonë në shumë mënyra. Prandaj, gjithmonë kushtojini vëmendje të plotë vakteve tuaja.

Cilat ushqime duhet të shmangen?

Shumë të sëmurë pyesin veten: "Çfarë nuk mund ose nuk duhet të hahet me gastrit?" Fatkeqësisht, nuk ka një përgjigje plotësisht të qartë për këtë pyetje. Por edhe pse të gjithë reagojnë ndryshe ndaj ushqimeve, priren të ketë produkte më të tolerueshme dhe më pak të tolerueshme. E njëjta gjë vlen edhe kur bëhet fjalë për përgatitjen e ushqimit. Disa ushqime irritojnë mukozën e ndjeshme të stomakut (përveç kësaj) tek disa njerëz.

Këto përfshijnë, për shembull, ushqime me erëza të forta dhe ushqime ose pije shumë të ftohta dhe të nxehta. Ushqimet acidike si disa fruta agrume ose salca e domates, ushqimet me yndyrë të lartë dhe me fibra të ulëta, kafeja, alkooli dhe duhani gjithashtu shpesh kanë një efekt të pafavorshëm në mukozën e stomakut në gastrit.

Gjithashtu rekomandohet të shmangni ushqimet e mëposhtme në gastrit, ose t'i shmangni ato tërësisht nëse keni ndonjë intolerancë ndaj tyre:

  • Ushqime me shumë sheqer, për shembull fruta si bananet. Ngrënia e akullores, pra akullores së ëmbël, është gjithashtu mjaft e papërshtatshme në gastrit.
  • Rostiçeri të kripura dhe me shumë yndyrë si patatinat
  • Xhenxhefili për shkak të pikasisë së tij dhe vajrave esenciale