Gastriti: Inflamacion i mukozës së stomakut

Vështrim i shkurtër

 • Simptomat: Shenjat jo specifike përfshijnë fryrje, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, humbje oreksi, nauze, urth, gulçim, erë e keqe e gojës; në varësi të llojit të gastritit kronik shtohen shenja specifike
 • Trajtimi: Dietë e përshtatur, ilaçe shtëpiake si çajra, balta shëruese dhe trajtim termik; medikamente të tilla si lidhësit acid, frenuesit e pompës protonike; ushtrime relaksimi si dhe mjekësi alternative si homeopatia dhe akupunktura; në rast urgjence, kirurgji.
 • Diagnoza: Marrja e historisë mjekësore (anamneza), ekzaminimi fizik, endoskopia, ekzaminimi i indeve dhe i gjakut.
 • Kursi dhe prognoza: prognoza zakonisht shumë e mirë; rrezik për jetën në rast të ulcerave me gjakderdhje; pa trajtim, rrit rrezikun afatgjatë të kancerit të stomakut

Çfarë është gastriti?

Në gastrit akut, sëmundja zhvillohet me shpejtësi dhe zakonisht shoqërohet me simptoma të papritura si dhimbje të forta stomaku. Këto zakonisht zhduken pas një kohe të shkurtër, ose vetë ose me trajtimin e duhur.

Cilat janë simptomat e gastritit?

Gastriti tregohet nga ankesa të ndryshme jo specifike. Simptomat kryesore janë tipike si për gastritin akut ashtu edhe për atë kronik. Megjithatë, ato shfaqen papritur në formë akute, ndërsa gastriti kronik zhvillohet në mënyrë tinëzare.

Simptoma të zakonshme

 • Ndjenja e plotësisë
 • Dhimbje në pjesën e sipërme të barkut
 • Ulje e oreksit, pothuajse asnjë ndjenjë urie
 • Të përzier
 • Të vjella
 • belching
 • Fryma e keqe

Simptoma të rralla

 • Fryrje
 • Shije e butë në gojë, gjuhë e veshur
 • Fillimi i hershëm i ndjenjës së ngopjes
 • Dhimbje prapa
 • Diarre

Simptomat e gastritit kronik

Në gastritin kronik, shpesh nuk ka simptoma për një kohë të gjatë ose simptoma të njëjta si në gastritin akut. Në varësi të llojit të gastritit, simptoma të tjera specifike shtohen më vonë gjatë ecurisë.

Simptomat e gastritit të tipit A

Më pas, simptomat specifike përfshijnë:

 • Çrregullime shqisore (p.sh. mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash në krahë dhe këmbë)
 • lodhje, rraskapitje ose ndjenjë dobësie
 • Marramendje
 • Rënia e kujtesës
 • Ulje e vëmendjes
 • Depresion

Njerëzit me gastrit të tipit A dhe anemi të dëmshme shpesh raportojnë se kanë palpitacione dhe kanë probleme me frymëmarrjen, d.m.th., gulçim.

Simptomat e gastritit të tipit B

 • Ulçera duodenale (ulcus duodeni)
 • Kanceri i stomakut (karcinoma e stomakut)
 • Limfoma MALT (kanceri i lidhur me mukozën e indit limfatik)

Simptomat e gastritit të tipit C

Gastriti kronik i tipit C gjithashtu zakonisht shkakton vetëm simptoma jo specifike. Shumë pacientë raportojnë një ndjenjë shqetësimi në pjesën e sipërme të barkut. Shpesh, simptomat korrespondojnë me ato të stomakut të irrituar, me të cilin gastriti shpesh ngatërrohet.

Si mund të trajtohet gastriti?

Përmbahuni nga substancat irrituese

Masa e parë në gastrit është shmangia e çdo gjëje që irriton mukozën e stomakut. Prandaj, kafja, alkooli dhe nikotina duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur gjatë gastritit. Nëse simptomat janë të rënda, ndonjëherë këshillohet që të përmbaheni plotësisht nga ushqimi ose porcione më të mëdha për një ose dy ditë. Si rregull, atëherë gjithsesi nuk do të keni oreks.

Lexoni më shumë rreth gastritit – ushqyerjes këtu.

Nëse stresi është shkaktari i gastritit, metodat e relaksimit si trajnimi autogjen, meditimi ose relaksimi progresiv i muskujve të Jacobson mund të ndihmojnë.

Kuroni gastritin në mënyrë natyrale me ilaçe shtëpiake

Mjetet juridike të dobishme shtëpiake që thuhet se kanë një efekt pozitiv në trajtimin e gastritit përfshijnë:

 • Shishe me ujë të nxehtë ose jastëk me grurë (jastëk me gurë qershie)
 • Çaji i kamomilit (ka një efekt anti-inflamator)
 • Bollgur (mbron mukozën e stomakut)
 • Melissa ose çaji me lule hop (kanë një efekt qetësues)
 • Lëng patatesh
 • Tokë shëruese
 • Sodë buke (p.sh. e tretur në ujë)

Nuk duhet të përdorni bikarbonat natriumi përgjithmonë, pasi nxit formimin e gurëve në veshka.

Kurë rrotulluese me çaj kamomili

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Trajtimi me ilaçe

Për trajtimin e gastritit ekzistojnë medikamente të ndryshme me përbërës të ndryshëm aktivë – në varësi të simptomave dhe qëllimit të terapisë – kryesisht në formë tabletash ose kapsulash:

 • Bllokuesit e receptorit H2: Një opsion tjetër janë të ashtuquajturit bllokues të receptorit H2 (siç janë cimetidina ose ranitidina). Ato pakësojnë prodhimin e acidit në stomak. Në këtë proces, rreshtimi i përflakur i stomakut rimëkëmbet dhe mbrohet nga dëmtimet e mëtejshme.
 • Antibiotikët: Në gastritin kronik të tipit B, qëllimi është të largohen bakteret që shkaktojnë sëmundjen. Një kombinim i dy ose tre antibiotikëve së bashku me një frenues të pompës së protonit gjatë shtatë ditëve, për shembull, largon Helicobacter pylori në mbi 90 përqind të rasteve.
 • Antispazmatikët dhe ilaçet kundër të përzierave: Antispazmatikët dhe qetësuesit e dhimbjeve përfshijnë spazmolitikë dhe antiemetikët ndihmojnë në lehtësimin e të përzierave.

Trajtimi me mjekësi alternative

 • Homeopatia: Mjetet homeopatike për gastrit përfshijnë Carbo vegetabilis dhe Lycopodium. Ata duhet të lehtësojnë simptomat.
 • Kripërat Schüßler: Kripërat e Schüßler për nauze ose gulçim janë, për shembull, Natrium phosphoricum nr. 9, i cili thuhet se rregullon ekuilibrin e acidit në trup dhe 7 Magnezi phosphoricum, i cili thuhet se ka një efekt relaksues dhe antispazmatik në organet e tretjes.

Koncepti i këtyre trajtimeve alternative dhe efikasiteti i tyre specifik janë të diskutueshme në komunitetin shkencor dhe nuk janë vërtetuar pa dyshim nga studimet në shumicën e fushave të aplikimit.

Gjakderdhje urgjente në stomak

Gastriti: dietë

Në rastin e gastritit, gjëja kryesore është të mos irritoni më tej mukozën e stomakut. Shumë pacientë me gastrit akut gjithsesi nuk kanë oreks, ndaj kalojnë një ose dy ditë pa ngrënë fare. Më pas është e rëndësishme të merrni lëngje të mjaftueshme, për shembull çaj kamomili ose lëng mishi të pastër.

Për më shumë informacion mbi të ushqyerit në gastrit, lexoni artikullin Gastriti – Ushqyerja.

Gastriti shfaqet kur mukoza mbrojtëse e stomakut dëmtohet. Shkaqet përfshijnë substanca që irritojnë stomakun ose faktorë që stimulojnë një mbiprodhim të acidit gërryes të stomakut.

Shkaqet e gastritit akut

 • Konsumi i tepruar i alkoolit
 • Konsumimi i tepërt i nikotinës
 • Konsumimi i shpeshtë i ushqimeve që irritojnë stomakun, si kafeja apo erëzat e nxehta
 • Stresi mendor
 • Helmimi nga ushqimi i shkaktuar nga bakteret si stafilokoku ose salmonela
 • Irritim mekanik, si p.sh. nga një tub ushqimor ose objekte të tjera të huaja
 • Djegiet kimike nga acidet ose alkalet
 • Stresi fizik, si ventilimi afatgjatë, dëmtimi traumatik i trurit, djegiet, sëmundjet e trurit, operacioni i madh, shoku (kolapsi i qarkullimit të gjakut)
 • Sportet konkurruese ("barku i vrapuesve")

Shkaqet e gastritit kronik

Gastriti i tipit A

Gastriti i tipit A quhet gjithashtu gastrit kronik autoimun. Autoimun do të thotë që sistemi mbrojtës i trupit drejtohet kundër vetë trupit: Ai formon antitrupa që sulmojnë strukturat e trupit. Gastriti i tipit A është forma më e rrallë e gastritit kronik, që përbën rreth pesë për qind të rasteve.

Gastriti i tipit A është i trashëgueshëm dhe prek kryesisht evropianët veriorë. Inflamacioni shpesh lokalizohet në pjesën kryesore të stomakut - korpusin. Shumë pacientë vuajnë gjithashtu nga sëmundje të tjera autoimune, për shembull:

 • Sëmundja Addison
 • Diabeti mellitus i tipit I
 • Tiroiditi i Hashimotos (tiroiditi autoimun)

Gastriti i tipit B

Gastriti kronik i tipit B prek kryesisht pjesën e stomakut midis trupit të stomakut (corpus) dhe daljes së stomakut (antrum).

Gastriti i tipit C

Larja e prapme e biliare në stomak (refluksi biliar) gjithashtu ndonjëherë rezulton në gastrit kronik të tipit C.

Forma të rralla të gastritit kronik

Gastriti kronik ka shkaqe të tjera në raste më të rralla. Ndër të tjera, ekzistojnë format e mëposhtme të veçanta:

 • Gastriti eozinofilik (alergjik): për shembull, në rastet e alergjisë ndaj qumështit të lopës ose sojës.
 • Gastriti granulomatoz: në sëmundjet inflamatore si sëmundja e Crohn, sarkoidoza ose tuberkulozi.

Si diagnostikohet gastriti?

Nëse keni probleme me stomakun, vizitoni fillimisht mjekun tuaj të familjes. Nëse është e nevojshme, ai ose ajo do t'ju referojë tek një specialist i stomakut, një gastroenterolog, në rrugë. Së pari, mjeku juaj do t'ju pyesë në detaje për historinë tuaj mjekësore (anamnezën). Duke vepruar kështu, ai do të pyesë, për shembull:

 • Sa kohë keni simptomat?
 • A po merrni ilaçe të tilla si qetësues kundër dhimbjeve?
 • A përjetoni një ndjenjë ngopjeje?

Ekzaminim fizik

Imazhe – Endoskopi

Gastriti mund të diagnostikohet qartë vetëm nga mjeku duke bërë një vështrim brenda stomakut. Gjatë një të ashtuquajturi endoskopi, mjeku kalon me kujdes një tub të hollë me një kamerë të vogël në majë përmes ezofagut në stomak. Kjo i lejon mjekut të shohë çdo ndryshim në mukozën, si skuqje, ënjtje ose gjakderdhje.

Mostra e indit – biopsi

Test për Helicobacter pylori

Përveç kësaj, një test i shpejtë i ureazës për mikrobin e stomakut Helicobacter pylori është i mundur me ndihmën e biopsisë. Për këtë qëllim, mjeku shton ure në mostrën e indeve. Nëse bakteri është i pranishëm, enzima e tij (ureaza) e shndërron urenë në amoniak. Ky reagim mund të matet.

Teste të tjera të përdorura për të identifikuar H. pylori si shkaktar i gastritit kronik janë:

 • Antigjenet në jashtëqitje: Proteinat nga H. pylori ekskretohen nga trupi nëpërmjet zorrëve. Këto më pas mund të zbulohen në jashtëqitje.
 • Antitrupat në serum: Në rast infektimi me H. pylori, sistemi imunitar formon antitrupa kundër baktereve. Këto mund të zbulohen në gjakun e pacientit edhe pasi të ketë kaluar infeksioni.

Testi i gjakut

Përveç kësaj, mjekët kontrollojnë nivelin e vitaminës B12 në gjak për indikacione të mungesës përkatëse dhe anemisë së mundshme dëmtuese.

Nëse ekziston një mungesë e faktorit të brendshëm mund të kontrollohet dhe vlerësohet në bazë të disa antitrupave në gjak, të cilat në raste janë të ngritura.

Cila është ecuria e sëmundjes?

Megjithatë, ka edhe ecuri të rënda, si për shembull kur pacientët kanë “gastrit eroziv” – i ashtuquajturi gastrit hemorragjik. Në këtë rast, shfaqet gjakderdhja, e cila ndonjëherë është kërcënuese për jetën. Përveç kësaj, gastriti ndonjëherë zhvillohet në një ulçerë gastrike.

Duke qenë se rrallëherë ka kurse kërcënuese për jetën dhe këto zakonisht trajtohen mirë, me gastrit mund të pritet një jetëgjatësi normale.

Për shkak të acarimit të vazhdueshëm të mukozës së stomakut, gastriti kronik rrit rrezikun që qelizat të degjenerohen dhe të shkaktojnë kancer gastrik. Fillimisht, qelizat e mukozës së stomakut shndërrohen në qeliza të ngjashme me zorrët. Kjo më pas quhet metaplazi e zorrëve (= që i përket zorrëve) (= transformim).