Xhensen: Efektet dhe aplikimi

Cilat janë efektet e xhensenit?

Përdorimi i rrënjëve të xhensenit korean ose të vërtetë (Panax ginseng) njihet mjekësisht në rastet e mëposhtme:

  • në rastet e rënies së performancës mendore dhe fizike (p.sh. me simptoma të tilla si dobësi, rraskapitje, mungesë përqendrimi)
  • gjatë fazës së rikuperimit (konvaleshencës) pas një sëmundjeje

Në mjekësinë popullore aziatike, rrënja medicinale përdoret për shumë sëmundje të tjera përveç atyre të përmendura më sipër. Për shembull, xhensen thuhet se forcon sistemin imunitar dhe ngadalëson procesin e plakjes.

Gjithashtu thuhet se bima mjekësore është efektive për probleme dhe sëmundje të ndryshme shëndetësore, si sëmundjet e frymëmarrjes, sëmundjet kardiovaskulare, depresionin, ankthin, disfunksionin erektil (impotencë) dhe të nxehtit gjatë menopauzës. Megjithatë, efektiviteti i xhensenit në këto raste ende nuk është hetuar dhe vërtetuar mjaftueshëm.

Përbërësit e xhensenit

Përbërësit kryesorë aktivë të rrënjëve të xhensenit janë të ashtuquajturat ginsenoside (saponina triterpene të llojit dammaran). Përbërës të tjerë përfshijnë vaj esencial, poliacetilene, acide fenolkarboksilike dhe polisaharide.

Si përdoret xhensen?

Për të bërë një filxhan çaj xhensen, hidhni rreth 150 mililitra ujë të vluar mbi dy gram rrënjë të tharë dhe të grirë imët. Pasi ta keni zier për pesë deri në dhjetë minuta, kullojeni çajin dhe pijeni. Mund të pini një filxhan disa herë në ditë për tre deri në katër javë (doza ditore: tre deri në gjashtë gramë bar medicinal).

Mjetet juridike shtëpiake të bazuara në bimë mjekësore kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.

Preparate të gatshme me xhensen

Preparate të ndryshme të gatshme (si p.sh. tableta apo kapsula xhensen) përdoren më shpesh se çaji i xhensenit. Për efikasitet dhe tolerancë të mirë, duhet të përdorni gjithmonë preparate me cilësi të lartë. Disa efekte anësore të njohura të xhensenit janë vërejtur kryesisht në lidhje me cilësinë e dobët farmaceutike të preparateve të përdorura.

Përveç kësaj, xhensenozidet efektive në preparatet e lira zakonisht janë të pakuptuara ose janë falsifikime që nuk përmbajnë fare xhensen. Prandaj, duhet të përdorni vetëm preparate me cilësi të lartë. Për përdorim dhe dozë të saktë, ju lutemi lexoni fletëudhëzimin e paketimit ose pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Çfarë efektesh anësore mund të shkaktojë xhensen?

Herë pas here shfaqet pagjumësia. Reaksionet alergjike të lëkurës janë të mundshme me përdorim të zgjatur. Përveç kësaj, në raste individuale përdorimi i suplementeve dietike me xhensen ka shkaktuar efekte anësore si humbje e oreksit, diarre, kruajtje, skuqje të lëkurës, dhimbje koke, marramendje, gjakderdhje vaginale, mungesë menstruacionesh, palpitacione, rritje ose ulje të presionit të gjakut ose mbajtja e ujit në inde (edemë).

Çfarë duhet të keni parasysh kur përdorni xhensen

Për shkak të mungesës së studimeve mbi efektet afatgjata, nuk duhet të përdorni rrënjën e xhensenit për më shumë se maksimumi tre muaj. Pas një pushimi prej të paktën dy muajsh, mund të merrni përsëri përgatitjet e bimës medicinale.

Bima medicinale nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji ose tek fëmijët. Nuk ka studime shkencore për sigurinë e kësaj.

Ka indikacione se rrënja e xhensenit ndikon në nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut. Nëse vuani nga diabeti ose presioni i lartë i gjakut, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni bimën medicinale.

Si të merrni xhensen dhe produktet e tij

Ju mund të merrni rrënjë të tharë xhensen dhe preparate të ndryshme të gatshme për përdorim (të tilla si kapsula, tableta të veshura dhe tonik) nga farmacia juaj dhe dyqanet e pasura me ushqime të shëndetshme. Lexoni informacionin e bashkangjitur të produktit për informacion mbi mënyrën e përdorimit të preparateve dhe dozën, ose pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Fakte interesante për xhensen

Xhensen Korean ose i vërtetë (Panax ginseng) është vendas në Azinë Lindore. Të afërmit e tij janë xhensen siberian (Eleutherococcus senticosus), xhensen kinez (Panax pseudoginseng) dhe xhensen amerikan (Panax quinquefolius). Sipas emrave të tyre, ato gjenden në Rusi, Kinë dhe Amerikë. Rrënjët e të katër llojeve përdoren në mjekësi, ku efektin më të madh e ka Panax ginseng.

Xhenseni i vërtetë është një bimë barishtore shumëvjeçare që rritet deri në 80 centimetra dhe mban katër gjethe të gjata me pesë gishta në një rrotull fundore. Lulet janë të vogla, të bardha-jeshile dhe të renditura në çadra. Në mjekësi përdoret rrënja në formë boshti me majë të çarë, e cila i ngjan formës njerëzore.