Ilaçet shtëpiake për të ftohtin dhe gripin

Edhe pse ftohja dhe gripi janë sëmundje të ndryshme, simptomat janë shumë të ngjashme. Kjo është arsyeja pse shumë ilaçe shtëpiake për ftohjet ndihmojnë edhe me një grip të vërtetë (grip).

Çajra medicinale bimore

Gjatë ftohjes dhe gripit, këshillohet të pini mjaftueshëm (të paktën dy litra në ditë). Pijet e ngrohta si çajrat bimor janë më të mirat. Kjo u bën mirë mukozave të irrituara dhe të dhimbshme dhe lëngëzon sekretin në tubat bronkiale dhe në hundë.

Çaj për ftohjet

 • Ribwort, marshmallow dhe mallow ndihmojnë me dhimbje të fytit, faringjit dhe kollë të thatë irrituese. Ato përmbajnë mucilage, e cila shtrihet në mukozën e irrituar. Kjo ka një efekt irritues dhe qetësues.
 • Mullein gjithashtu ka një efekt lehtësues të acarimit në kollë.
 • Rrënja e jamballit, aguliçes ose lopës ndihmojnë kundër rrugëve të frymëmarrjes me mukozë dhe kollitjes me sputum.
 • Lulet e manaferrës dhe gëlqeres nxisin prodhimin e mukusit në tubat bronkiale.
 • Kamomili ka një efekt anti-inflamator dhe në të njëjtën kohë stimulon sistemin imunitar.
 • Xhenseni pengon viruset e gripit dhe mund të shkurtojë rrjedhën e sëmundjes.

Çaj për të përzierat e gripit

Gripi shoqërohet shpesh me të përziera. Çajrat me këto bimë mjekësore qetësojnë stomakun:

 • xhenxhefil
 • qimnon
 • Karamele mente
 • Melisë
 • Glikanxo

Inhalim për të ftohtin dhe gripin

 • Vendoseni tenxheren ose tasin me ujë të nxehtë në tavolinë, përkulni kokën mbi të.
 • Vendosni një peshqir mbi kokë dhe tas në mënyrë që avujt që rriten të mos ikin.
 • Thithni për 10 deri në 15 minuta. Për ta bërë këtë, lëreni avujt e ujit në rritje të hyjnë në traktin respirator me frymëmarrje të thella përmes hundës dhe gojës.
 • Në fund, thajeni fytyrën dhe shmangni rrymat.

Nëse ujin e nxehtë i shtoni edhe kripën e tryezës, thithja ka një efekt shtesë dezinfektues.

Lexoni më shumë rreth aplikacionit në artikullin Inhalimi.

Në rast të sëmundjeve inflamatore të lëkurës, sëmundjeve të syve, presionit shumë të ulët të gjakut ose çrregullimeve të tjera të qarkullimit të gjakut, duhet të përmbaheni nga inhalimet!

Kompresa e viçit kundër temperaturës së lartë

Një ilaç i mirë dhe i testuar me kohë për këtë simptomë të gripit është mbështjellja e viçit. Ftohja avulluese ndodh në viçat e lagura, e cila ftoh të gjithë trupin. Temperatura bie.

Lexoni më shumë rreth aplikimit të saktë në artikullin Calf Wrap.

Kompresat për viçin nuk duhet të përdoren nëse pacienti ka të dridhura ose është i ftohtë. Në rast të problemeve të qarkullimit të gjakut si dhe sëmundjeve neurologjike (çrregullime të ndjeshmërisë), duhet së pari të konsultoheni me mjekun përpara se të bëni mbështjellës për viçin.

Shumë të sëmurë me grip, si dhe njerëz me ftohje, vuajnë nga një dhimbje fyti ose një faringjit i pakëndshëm. Mjetet juridike shtëpiake gjithashtu mund të ndihmojnë në këtë rast.

Gargarë me çaj

Përveç pirjes së çajit, kundër dhimbjes së fytit ndihmon edhe diçka tjetër: gargara e çajit. Nëse keni dhimbje të fytit ose faringjit të dhimbshëm, duhet të bëni gargarë disa herë në ditë me një çaj të sapopërgatitur të bërë nga brinjë, sherebelë, marshmallow, mallow, kamomil ose calendula.

Mund të lexoni më shumë rreth kësaj në artikullin Gargling.

Kompresa e fytit

Lexoni më shumë rreth formave të ndryshme dhe aplikimit të tyre në artikullin kompresa e qafës.

Banja e ftohtë kundër dhimbjes së gjymtyrëve

Larja e ngrohtë kur jeni të ftohur mund t'ju bëjë mirë në më shumë se një mënyra: Nëse dhimbjet e lehta të gjymtyrëve dhe keqtrajtimi i përgjithshëm e mundojnë të sëmurin, vetëm ngrohtësia e ujit të banjës mund të ketë një efekt qetësues dhe relaksues.

Shtimi i bimëve në ujë rrit dhe plotëson efektin shërues. Për shembull, bimët medicinale mund të kenë një efekt dezinfektues, anti-inflamator dhe/ose dekongestant në mukozën e hundës.

Ngadalë rrisni temperaturën

Kohëzgjatja e rekomanduar e banjës është 10 deri në 20 minuta për të rriturit dhe maksimumi 10 deri në 15 minuta për fëmijët. Nëse nuk ndiheni mirë, duhet të dilni menjëherë nga banja! Pas banjës, duhet të pushoni në shtrat për të paktën 30 minuta, të mbuluar ngrohtësisht.

Aditivë në banjë për ftohjet

Përzierja bazë e banjës së ftohtë

Për një banjë të nxehtë për të ftohtin ose gripin me ftohje dhe dhimbje koke, një përzierje vaji esencial me dhjetë pika selvi dhe pesë pika mente, niauli dhe kardamom është e përshtatshme për të rriturit.

Më shumë ilaçe shtëpiake për dhimbje koke mund të gjeni në artikullin Dhimbje koke.

Banjë e ftohtë me bredh

Për një banjë të ftohtë mund të përdorni edhe fuqinë shëruese të bredhit. Kjo ka veti stimuluese të mukusit dhe qarkullimit të gjakut dhe pak anti-inflamatore. Për shembull, mund të bëni një infuzion të fidaneve të bredhit për një banjë të plotë:

Banja e ftohtë: foshnja dhe fëmijët më të mëdhenj

Për një banjë të gatshme të ftohtë për fëmijë, futja e paketimit do t'ju tregojë se nga cila moshë mund të përdoret. Kjo varet kryesisht nga vajrat esencialë që përmbajnë.

Për shembull, banjat me mentol dhe kamfor (në gjuhën e folur: kamfor), të cilat përmbahen në shumë aditivë të banjës, janë të sigurta vetëm për fëmijët më të rritur - tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël ato mund të shkaktojnë ngërçe të rrugëve të frymëmarrjes dhe vështirësi në frymëmarrje.

Kur banja e ftohtë nuk këshillohet

Kur nuk këshillohet një dush i ftohtë? A është e rrezikshme larja kur keni temperaturë? A lejohet një dush i ftohtë gjatë shtatzënisë? A ka situata të tjera në të cilat nuk këshillohet një banjë e ftohtë? Këtu do të gjeni përgjigjet e këtyre pyetjeve:

Banja e ftohtë në rast të temperaturës së lartë

Ju gjithashtu duhet të përmbaheni nga përdorimi i banjës së ftohtë ose të konsultoheni me mjekun tuaj paraprakisht në rast të sëmundjeve të mëposhtme:

 • tension të lartë
 • Dështimi i zemrës (pamjaftueshmëria kardiake)
 • @ Lëndimet e lëkurës
 • sëmundjet e lëkurës
 • trakti respirator tepër i ndjeshëm (p.sh. astma)

Ata që vuajnë nga alergjitë, të cilët janë të mbindjeshëm ose alergjikë ndaj disa bimëve mjekësore ose vajrave esencialë, duhet gjithashtu t'i shmangin ato, natyrisht.

Banja për ftohjet gjatë shtatzënisë

Përveç kësaj, nuk duhet të ketë shenja të këputjes së parakohshme të membranave ose kontraktimeve kur nënat e ardhshme bëjnë një banjë të nxehtë. Në shtatzëni, uji i nxehtë mund të rrisë kontraktimet e parakohshme, por edhe reale. Nga ana tjetër, kontraktimet e rreme (ngurtësimi i përsëritur i barkut në tremujorin e fundit të shtatzënisë), priren të ulen kur bëni një banjë të nxehtë.

Qepë kundër të ftohtit dhe gripit

Qese me qepë

Çfarë ndihmon kundër ftohjes me dhimbje veshi? Një qese e ngrohtë me qepë, është një përgjigje e mundshme. E vendosur në veshin që dhemb, mund të kundërshtojë proceset inflamatore në vesh (otitis media, otitis media) dhe të lehtësojë dhimbjen.

Si të bëni dhe përdorni kompresën e qepës, lexoni artikullin qese me qepë.

Shurup qepë

Një ilaç shtëpiak për ftohjet dhe gripin me kollë është shurupi i qepës. Ka një efekt antibakterial dhe ekspektorant, duke e bërë më të lehtë kollën.

Përndryshe, grijmë 1 qepë, e ziejmë me 1 gotë ujë dhe më pas e lëmë të ftohet. Më pas shtoni 2 lugë mjaltë dhe pas gjysmë ore kulloni qepën. Një lugë gjelle nga ky shurup mund të merret tri herë në ditë.

Mjalti është tabu për fëmijët nën një vjeç! Nëse nuk ruhet siç duhet, bakteret mund të grumbullohen në mjaltë, gjë që mund të jetë kërcënuese për jetën e fëmijëve.

Dietë për të ftohtin dhe gripin

Vitaminat dhe mineralet: karotat, brokoli, mollët dhe bashkë., por edhe patatet dhe drithërat ofrojnë shumë vitamina dhe minerale. Sistemi ynë imunitar ka nevojë për këto për të funksionuar në mënyrë efikase dhe për të luftuar infeksionet si ftohja.

Fibra dietike: Ushqimet bimore përmbajnë shumë fibra, të cilat mbështesin tretjen e shëndetshme. Kjo është e rëndësishme, sepse nëse zorrët janë të këqija, dobësohet edhe sistemi imunitar.

Flavonoidet: Flavonoidet kanë të njëjtin efekt. Ato gjenden si pigmente të verdha, vjollcë dhe blu në ushqime të tilla si mollë, rrush, manaferra, lakra jeshile dhe çaj të zi dhe jeshil.

Supa e pulës ndihmon kundër ftohjes dhe gripit

Ngrohtësia dhe lëngjet: Supa jep shumë lëngje dhe ngroh. Kjo është mirë nëse ndiheni të sëmurë dhe po luftoni me një hundë të ftohtë dhe dhimbje të fytit.

Thithja: Mbajtja e fytyrës mbi avullin që ngrihet nga lëngu i nxehtë në një farë mënyre vepron si një thithje. Avulli ndihmon në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes dhe ka një efekt të lehtë anti-inflamator.

Kujdesi i gjithanshëm: Mishi i pulës i siguron trupit proteina, vitamina dhe minerale që mbështesin sistemin imunitar. Përveç kësaj, mishi i pulës është një burim i mirë i triptofanit. Trupi ynë ka nevojë për këtë bllok ndërtues të proteinave (aminoacid) për të prodhuar serotoninën e lajmëtarit nervor. "Hormoni i ndjenjës së mirë" është veçanërisht i mirëpritur kur disponimi dhe mirëqenia janë në bodrum për shkak të sëmundjes.

Petë si furnizues energjie: Petët e supës në supë pule janë furnizues të karbohidrateve të tretshëm. Karbohidratet ngopen pa ju rënduar dhe i sigurojnë trupit energji lehtësisht të konvertueshme.

Lëngun e pulës është mirë ta përgatisni vetë nga një pulë organike dhe perime të freskëta.

Mollët, karotat dhe bananet kundër gripit me diarre

Lexoni më shumë rreth mjeteve të përshtatshme shtëpiake për diarre në artikullin Diarre.

Drita e kuqe kundër të ftohtit

Për ftohjet dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes, shumë ekspertë rekomandojnë rrezatim me dritë infra të kuqe. Trajtimi lokal termik, ndër të tjera, mund të lehtësojë dhimbjen dhe të nxisë qarkullimin e gjakut. Kjo përdoret, për shembull, për të trajtuar infeksionet lokale si sinusiti ose otiti media.

Syze mbrojtëse: Rrezet infra të kuqe mund të dëmtojnë sytë, edhe kur qepallat janë të mbyllura. Prandaj, vendosni syze të përshtatshme mbrojtëse.

Largësia dhe intensiteti: Distanca dhe intensiteti i rrezatimit duhet të zgjidhen në mënyrë që të mos ketë djegie në lëkurë. Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj se çfarë largësie dhe intensiteti rrezatimi është ideal për pjesën e trupit që do të trajtohet (p.sh. veshi, sinuset, bronket).

Në raste të caktuara, trajtimi termik si terapia me dritë të kuqe nuk rekomandohet. Këto përfshijnë sëmundje akute febrile, sëmundje akute të zemrës, insuficiencë të rëndë kardiake, intolerancë ndaj nxehtësisë dhe çrregullime të ndjeshmërisë (p.sh. si rezultat i diabetit mellitus).

Zinku për ftohjet

Shumë njerëz shpresojnë për ndihmë të shpejtë me ftohjet nga zinku. Trupi ka nevojë për elementët gjurmë për një sistem imunitar që funksionon në mënyrë optimale.

Efektiviteti i paqartë

Vlerësimi i këtyre studimeve nuk dha prova të qarta se zinku mund të ndihmojë në të vërtetë me ftohjen e zakonshme:

Ndërsa disa studime vërtet gjetën prova se suplementet e zinkut mund të parandalojnë simptomat dhe të shkurtojnë kohëzgjatjen e tyre. Por kishte edhe studime në të cilat mund të demonstrohej vetëm një efekt modest ose aspak efekt në simptomat e ftohjes.

Të paktën përdorimi i preparateve të zinkut në dozat e përdorura në studime nuk shkaktoi ndonjë efekt anësor serioz. Megjithatë, efekte të tilla anësore nuk mund të përjashtohen plotësisht - numri i pjesëmarrësve në studime ishte shumë i vogël në disa raste, kështu që efektet anësore të rralla mund të kenë mbetur të pazbuluara.

Kujdes – shumë zink mund të jetë i dëmshëm!

Nëse marrja e zinkut është e lartë dhe marrja e bakrit është e ulët në të njëjtën kohë, mund të zhvillohet edhe anemia. Përveç kësaj, ndërveprime të padëshirueshme mund të ndodhin kur zinku merret njëkohësisht me medikamente ose ushqime të caktuara.

Për suplementet e zinkut konsultohuni me mjekun e familjes.

Trupi zakonisht merr mjaftueshëm zink për të mbuluar kërkesat e tij ditore përmes dietës normale gjithsesi. Kushdo që dëshiron të marrë një preparat shtesë (me dozë të lartë) me zink për të ftohtin, fillimisht duhet të konsultohet me mjekun e familjes.

Kalendula kundër konjuktivitit

Ndonjëherë konjuktiviti zhvillohet gjatë rrjedhës së gripit. Këtu, një çaj i bërë nga marigoldët mund të ndihmojë:

Për ta bërë këtë, derdhni rreth 150 mililitra ujë të nxehtë mbi një deri në dy gram lule kumak. Lëreni të ziejë për dhjetë minuta dhe më pas kullojini pjesët e bimës.

Lagni dy kompresa të pastra me infuzionin pak të ftohur dhe vendosini në sytë e mbyllur. Lëreni të veprojë derisa kompresat të jenë ftohur (rreth 15 minuta).

Kalendula kundër konjuktivitit

Ndonjëherë konjuktiviti zhvillohet gjatë rrjedhës së gripit. Këtu, një çaj i bërë nga marigoldët mund të ndihmojë:

Për ta bërë këtë, derdhni rreth 150 mililitra ujë të nxehtë mbi një deri në dy gram lule kumak. Lëreni të ziejë për dhjetë minuta dhe më pas kullojini pjesët e bimës.

Lagni dy kompresa të pastra me infuzionin pak të ftohur dhe vendosini në sytë e mbyllur. Lëreni të veprojë derisa kompresat të jenë ftohur (rreth 15 minuta).

Sauna për të ftohtin

Sauna është po aq e padobishme kur keni një të ftohtë. Viruset e ftohjes nuk mund të zhduken thjesht. Ndonjëherë simptomat e një ftohjeje janë edhe më të rënda më pas.

Përveç kësaj, temperaturat e larta ngarkojnë sistemin kardiovaskular. Mbi të gjitha, kushdo që ka temperaturë dhe/ose ndihet shumë i sëmurë nuk ka punë në sauna.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.