Ilaçet shtëpiake për herpesin: Çfarë ndihmon

Cilat mjete juridike shtëpiake ndihmojnë me herpesin?

Nga mjalti te vaji i pemës së çajit te balsasi i limonit – ka shumë ilaçe shtëpiake për herpesin. Kryesisht, të sëmurët i përdorin ato kur duan të heqin qafe shpejt plagën e tyre të ftohtë, për shembull.

Nëse ndodhin komplikime, të tilla si herpesi që shfaqet në të gjithë trupin (ekzema herpeticatum) ose encefaliti i lidhur me herpesin, një vizitë te mjeku është e domosdoshme. Mjeku zakonisht administron barna që pengojnë virusin (virustatikët), zakonisht si infuzion, për të parandaluar pasojat e mundshme të rënda.

  • Aplikoni substancën përkatëse në një shtupë pambuku.
  • Përdoreni atë për të përhapur ilaçin shtëpiak në zonën e prekur dhe jo drejtpërdrejt me gishtat.
  • Hidhni shtupë pambuku pas një përdorimi.
  • Lani duart tërësisht më pas.

Nëse i kushtoni vëmendje higjienës dhe informoheni paraprakisht për aplikimin e substancave, mund të përdorni me mençuri ilaçin e duhur në shtëpi për herpesin.

Ndër ilaçet më të njohura në shtëpi:

Mjaltë kundër herpesit

Mjalti përmban të ashtuquajturat substanca antimikrobike, pra ato që mund të vrasin bakteret dhe viruset dhe të pengojnë shumëzimin e tyre. Sapo herpesi të bëhet i dukshëm, për shembull, në buzë, aplikoni pak mjaltë në zonën e prekur. Meqenëse mjalti mbyll edhe zonat e hapura në herpes, ai redukton përhapjen e viruseve dhe në këtë mënyrë rrezikun e infektimit.

Një tjetër produkt bletësh me efekt antimikrobik është propolisi. Megjithatë, fuqia e efektit të saj mund të ndryshojë shumë. Kjo sepse përbërja e propolisit varet nga faktorë të ndryshëm si lloji i bletës, stina dhe rajoni. Propolisi nuk është zyrtarisht i aprovuar si ilaç, por shitet si suplement dietik ose kozmetik.

Vaji i pemës së çajit kundër herpesit

Herpesi mund të luftohet në mënyrë më efektive me vajin e pemës së çajit nëse e aplikoni atë në zonën e prekur sa më shpejt që të jetë e mundur dhe në intervale të rregullta. Lëkura thith mirë vajin e holluar të pemës së çajit dhe viruset parandalohen të shumohen.

Disa të sëmurë raportojnë se aplikimi i hershëm i substancës, edhe në simptomat e para si kruajtje ose ndjesi shpimi gjilpërash, madje parandalon një shpërthim të herpesit.

Pomadë zinku dhe pastë dhëmbësh kundër herpesit

Zinku ka një efekt anti-inflamator dhe për këtë arsye mund të lehtësojë simptomat e herpesit. Zinku nuk ka asnjë efekt kundër vetë viruseve. Efekti i tij dezinfektues drejtohet kryesisht kundër baktereve. Megjithatë, disa njerëz përdorin me sukses pomadën e zinkut kundër herpesit. Suksesi bazohet në efektin e tharjes dhe efektin pozitiv në fshikëzat që qajnë.

Kritikët, nga ana tjetër, priren të këshillojnë kundër përdorimit të pastës së dhëmbëve për herpesin. Pasta e dhëmbëve përmban substanca irrituese që mund të dëmtojnë më tej lëkurën, e cila është sulmuar nga viruset. Për më tepër, shumë pasta nuk kanë fare efekt shërues, sepse efekti i pastës së dhëmbëve në herpes është për shkak të zinkut. Megjithatë, kjo nuk gjendet në çdo lloj paste dhëmbësh.

Balsam limoni kundër herpesit

Për shekuj me radhë, balsami i limonit është konsideruar si një ilaç i vlefshëm në shtëpi dhe kështu është edhe për herpesin. Në fakt, është një nga të paktat mjete juridike shtëpiake, efektivitetin e të cilit studiuesit e kanë vërtetuar në fakt në studime. Disa përbërës aktivë në bimën medicinale parandalojnë viruset e herpesit të hyjnë në qelizat e trupit.

Ilaçe të tjera shtëpiake për herpesin

Ka shumë substanca të tjera që konsiderohen si ilaçe shtëpiake për herpesin. Për shembull, aloe vera, hudhra, çaji i zi ose xhenxhefili thuhet gjithashtu se ndihmojnë kundër herpesit. Megjithatë, është e këshillueshme që të konsultoheni me një farmaci ose mjek përpara se të përdorni mjetet juridike në shtëpi. Kjo është për shkak se disa mjete juridike mund të jenë gjithashtu të dëmshme nëse përdoren gabimisht.

Megjithëse ka shumë pak kërkime shkencore aktuale për këtë, shumë të sëmurë raportojnë përdorimin efektiv të lizinës kundër herpesit.

Cilat mjete juridike shtëpiake ndihmojnë shpejt kundër herpesit?

Të dyja kanë një gjë të përbashkët: sa më herët të aplikohen, aq më i mirë është efekti. Prandaj është e rëndësishme që të sëmurët të aplikojnë mjetet juridike ose medikamentet e duhura në shtëpi sapo të vërejnë shenjat tipike të një shpërthimi herpes. Shenjat tipike janë:

  • Dhimbje
  • Ndjesi shpimi gjilpërash
  • Ndjenja e shtrëngimit
  • Lodhje dhe lodhje e përgjithshme

Megjithatë, kur një shpërthim herpes është tashmë në lëvizje të plotë, ka pak që mund të arrihet me mjetet juridike në shtëpi.

Ilaçet shtëpiake për herpesin nuk janë ndër medikamentet klasike si kremrat apo tabletat antivirale (antivirale), as nuk kërkojnë recetë. Në shumë raste, të sëmurët përdorin mjete juridike shtëpiake për të hequr qafe shpejt plagët e ftohta, për shembull.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se mjetet juridike shtëpiake janë thelbësisht të pavlefshme. Ato shpesh përmbajnë përbërës aktivë që ndoshta ndihmojnë kundër patogjenëve si viruset herpes, por mungojnë të dhënat vërtetuese.