Rrikë: Përfitimet shëndetësore të rrikës

A është rrika e shëndetshme?

Rrika është një rrënjë e bardhë-kafe. Vajrat esencialë të mustardës në rrikë lëshohen kur fërkohen ose priten, i bëjnë sytë të lotojnë dhe shijojnë të athët kur hahen. Kjo është një arsye tjetër pse shumica e njerëzve vendosin vetëm sasi të vogla të rrënjës në pjatat e tyre.

Një lugë çaji rrikë (rreth 15 gram) ka vetëm rreth shtatë kalori, më pak se një gram yndyrë dhe proteina dhe rreth dy gram karbohidrate.

Përbërës të vlefshëm

Ajo që e bën rrikën kaq të shëndetshme janë përbërësit e tjerë të saj. Ka shumë për të ofruar: mikroelementë të tillë si kalciumi, kaliumi, magnezi dhe acidi folik, për shembull.

Përmban gjithashtu vitamina C, B1 dhe 2, B6, flavonoidet flavone dhe quercetin. Ai gjithashtu përmban aminoacidet e mëposhtme, ndër të tjera:

  • arginine
  • histidina
  • leucine
  • lysine
  • Acidi Aspartik
  • Acid glutamik

Rrika përmban gjithashtu fibrat dietike lignin dhe acidin poliuronik, enzimën peroksidazë të rrikës dhe glikozidet e vajit të mustardës, të cilat i japin asaj ashpërsinë e saj.

Falë këtyre përbërësve, rrika ka një efekt anti-inflamator, antiviral dhe antibakterial.

Ndihmon me infeksionet urinare dhe të rrugëve të frymëmarrjes

Për shkak të këtij efekti, rrënja e rrikës miratohet për sëmundjet akute inflamatore të bronkeve, sinuseve dhe traktit urinar. Mund të mbështesë masa të tjera trajtimi mjekësor.

Përmirësimi i qarkullimit të gjakut

Disa ekstrakte të rrikë, në veçanti enzima HRP, kanë një efekt nxitës të qarkullimit dhe vazodilatues. Kjo përmirëson qarkullimin e gjakut.

Në këtë mënyrë, rrika – e aplikuar nga jashtë – mund të jetë e dobishme për dhimbjet e lehta të muskujve.

Nxit tretjen

Rrika gjithashtu mund të mbështesë tretjen e shëndetshme. Disa enzima stimulojnë prodhimin e biliare, e cila ndihmon në tretjen e yndyrës pas ngrënies. Ai gjithashtu ndihmon trupin të nxjerrë jashtë "produktet e mbeturinave" të ndryshme. Rrika gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe parandalimin e kapsllëkut për shkak të fibrave që përmban.

Si mund të përdoret rrika?

Rrikë mund të përdoret në mënyra të ndryshme. Këtu janë disa shembuj:

  • Në kuzhinë, rrikë mund të përdoret si erëz: ose i pastër si pluhur, i sapo grirë në rende ose në formë përgatitjesh si rrika klasike me krem. Mund të përdoret për të rafinuar enët e peshkut dhe mishit, salcat dhe perimet.
  • Mjalti i rrikës përdoret si ilaç shtëpiak për kollën dhe ftohjen: përzieni rrikë të grirë ose të grirë hollë me mjaltë dhe lëreni përzierjen të futet në një kavanoz me vidë për 24 orë. Më pas ngroheni pak (kjo e bën mjaltin më të lëngshëm), kullojeni rrikën dhe ruajeni mjaltin në një kavanoz me vida.
  • Për të bërë kompresa me rrikë për dhimbje dhe tension të lehtë muskulor, grijeni rrënjën, lagni me pak ujë nëse është e nevojshme dhe shpërndajeni masën në një leckë pambuku. Paloseni dhe vendoseni në zonën e dhimbshme dhe të tensionuar.
  • Ka edhe preparate të tilla si tableta ose kapsula që përmbajnë ekstrakt rrikë, për të cilat thuhet se ndihmojnë në cystitis ose infeksione të frymëmarrjes, për shembull.

Mjetet juridike shtëpiake të bazuara në bimë mjekësore kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.

Rrikë: Efekte anësore

Dihet pak për efektet anësore të rrikë. Megjithatë, duhet ta përdorni me masë për shkak të ashpërsisë së tij. Duke qenë se vajrat e mustardës mund të irritojnë lëkurën, mukozën dhe sytë, këto nuk duhet të vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë ose të zgjatur me rrikë. Përndryshe ekziston rreziku i acarimit.

Gratë nuk duhet të marrin rrikë në një formë shumë të përqendruar gjatë shtatzënisë, për shembull si një ilaç ose ilaç për cistitin, përndryshe vajrat esenciale mund të shkaktojnë lindje të parakohshme.

Blini rrikë ose rriteni vetë

Një mënyrë për të marrë rrikë është ta rritni vetë. Megjithatë, jo të gjithë e kanë këtë mundësi. Përndryshe, mund ta blini në një supermarket ose në një treg organik. Ose si rrënjë e freskët ose si rrikë tavoline, mustardë ose krem ​​ose preparate të tjera në kavanoz.

Ju gjithashtu mund të blini preparate të gatshme që përmbajnë rrikë (p.sh. kapsula, pluhur, tableta) në barnatore dhe farmaci.

Çfarë është rrikë?

Çfarë është rrika (Armoracia rusticana)? "Shkopi" i bardhë-kafe është një perime me rrënjë. Nga pikëpamja botanike, rrika i përket familjes së kryqëzatave dhe është mjaft e pakërkueshme kur bëhet fjalë për tokën. Ajo rritet pothuajse kudo, madje edhe në hije të pjesshme. Megjithatë, rrika pëlqen veçanërisht humusin e lagësht dhe të lirshëm.

Rrënja e bardhë-kafe konsiderohet si një nga bimët më të vjetra të kultivuara dhe medicinale. Rrika po kultivohej tashmë në shekullin e 12-të dhe përmendej në shkrimet e murgeshës dhe shërueses Hildegard von Bingen.

Pasi të mbillet, rrika është e vështirë për t'u hequr qafe. Pjesët e rrënjëve që mbeten në tokë vazhdojnë të rriten - me të vërtetë shumohen. Përndryshe, është e kursyer, kërkon pak kujdes dhe nuk ka nevojë për pleh.

Si rezultat, rrika ende rritet në vendet ku fushat dhe kopshtet janë zhdukur prej kohësh. Kjo është arsyeja pse bima, e cila vjen me origjinë nga Evropa Juglindore, ekziston edhe si rrikë e egër me gjethe të mëdha e të zgjatura pa kujdes, mundësisht në brigjet e lumenjve ose në livadhe të lagështa.

Përveç gjetheve tipike, të cilat mund të rriten deri në një metër të lartë, rrika e egër mund të njihet edhe nga kërcellet e saj këndore dhe rrënjët zakonisht të paformuara.

Si një perime dimërore, rrika korret nga tetori deri në janar. Ruhet më mirë nëse e ruani në një vend të freskët dhe të errët.