Dhimbja e kyçeve: Shkaqet, Trajtimi

Vështrim i shkurtër

 • Shkaqet: konsumimi i kyçeve, bursit, inflamacioni i kyçeve, ethe reumatizmale, përdhes, psoriasis, spondilit ankilozant, sarkoidoza, lupus eritematoz, gjakderdhje kyçesh, ndër të tjera.
 • Trajtimi: Trajtimi i duhur i shkakut, mundësisht qetësues, rrallë kirurgji; zvogëloni peshën e tepërt, shmangni stresin e njëanshëm, stërvitjen, ftohjen ose ngrohjen, bimët mjekësore.
 • Kur të shihni një mjek? Në rast të lëvizjes së kufizuar të kyçit të dhimbshëm, temperaturë, skuqje të lëkurës mbi nyjen e dhimbshme, nyje të fryrë.
 • Diagnoza: historia mjekësore, palpimi i kyçit të dhimbshëm, mundësisht ekzaminime të mëtejshme si ekzaminim ortopedik, ekzaminim dermatologjik, analiza gjaku, ekografi, rentgen, punksion i kyçit.

Dhimbja e kyçeve: Shkaqet

Ka një sërë shkaqesh të mundshme të dhimbjes së kyçeve (artralgjitë). Një shkaktar i menjëhershëm është trauma, d.m.th lëndime të tilla si mavijosje, ndrydhje ose fraktura. Përveç kësaj, ka sëmundje të ndryshme që mund të shkaktojnë dhimbje kyçesh.

Dhimbje kyçesh për shkak të konsumimit dhe përdorimit të tepërt

Stresi i zgjatur ose aksidentet gjithashtu mund të irritojnë strukturat që rrethojnë kyçin. Këto përfshijnë bursat dhe tendinat. Kur ato inflamohen, nyja në fjalë dhemb. Inflamacioni i bursës (bursiti) zakonisht ndodh në bërryl, gju dhe ijë. Mbulesat e përflakur të tendinit (tendovaginitis) janë të zakonshme në kyçin e dorës.

Infeksionet

Disa njerëz përjetojnë dhimbje kyçesh kur vijnë me një infeksion viral të ngjashëm me gripin ose gripin "i vërtetë". Sëmundje të tjera infektive gjithashtu shkaktojnë dhimbje në kyçe. Këto përfshijnë sëmundjet e udhëtimit si ethet Chikungunya, në të cilat dhimbja në pothuajse të gjitha kyçet mund të zgjasë për një kohë të gjatë.

Nëse një artikulacion inflamohet për shkak të baktereve (artriti bakterial) edhe ai dhemb shumë. Në mënyrë tipike, nyja gjithashtu fryhet dhe skuqet. Bakteret hyjnë në nyje përmes gjakut, përmes lëndimeve ose gjatë operacionit.

Dhimbje kyçesh pas një sëmundjeje infektive

Ditë deri në javë pas një infeksioni bakterial të zorrëve ose uretrës, nyjet gjithashtu mund të inflamohen. Mjekët e quajnë këtë si artrit reaktiv. Nyjet e këmbëve preken veçanërisht shpesh (p.sh. gjuri). Dhimbja e kyçeve gjithashtu mund të lëvizë nga një kyç në tjetrin.

Ethet reumatizmale, nga ana tjetër, janë një sëmundje që shfaqet disa javë pas një infeksioni streptokoksik. Një simptomë tipike është dhimbja e kyçeve, veçanërisht në nyjet e mëdha. Nga kjo sëmundje dytësore mund të vuajnë edhe organe të tjera si zemra.

Sëmundjet inflamatore kronike me dhimbje kyçesh

Ka disa sëmundje në të cilat sistemi imunitar keqdrejtohet dhe sulmon indet e veta. Veçanërisht i njohur është artriti dierheumatoid. Ky inflamacion kronik i kyçeve gradualisht shkatërron nyjet dhe shkakton ënjtje dhe dhimbje.

Por ka sëmundje të tjera inflamatore që prekin nyjet:

 • Sëmundja e Bekhterev: Kjo sëmundje inflamatore kronike prek kryesisht nyjet midis legenit dhe sakrumit dhe shtyllës kurrizore. Fillimi i dhimbjes së kyçeve është zakonisht i shurdhër dhe gradual.
 • Sarkoidoza: Në këtë sëmundje inflamatore, nyjet mund të lëndohen gjithashtu. Në formën e veçantë akute të sindromës Löfgren, kjo është veçanërisht nyjet e kyçit të këmbës.
 • Lupus eritematoz sistemik (SLE): Pothuajse të gjithë njerëzit me këtë sëmundje autoimune vuajnë nga dhimbje kyçesh. Shkaku i saktë nuk dihet.
 • Polimialgjia reumatike: Në këtë sëmundje autoimune, nyjet e mesme si kyçi i dorës vuajnë veçanërisht.

Meqenëse është një inflamacion kronik, të sëmurët zakonisht kanë gjithashtu dhimbje të përsëritura ose kronike të kyçeve. Megjithatë, nyjet gjithashtu mund të lëndohen përgjithmonë ose në mënyrë të përsëritur për shkaqe të tjera. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse sëmundja themelore nuk trajtohet.

Shkaqe të tjera të dhimbjes së kyçeve

Një sulm i përdhes shkakton dhimbje të papritura dhe të forta, për shembull, në nyjen bazë të gishtit të madh, kyçin e këmbës, gjurin ose nyjet e duarve dhe gishtërinjve. Dhimbja e kyçeve shpesh fillon gjatë natës.

Nëse mpiksja e gjakut është e dëmtuar, gjakderdhja mund të ndodhë në nyje dhe të shkaktojë dhimbje. Një gjakderdhje e tillë e dhimbshme e kyçeve ndodh, për shembull, te njerëzit me hemofili.

Disa medikamente gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje të kyçeve si një efekt anësor. Këto ndonjëherë përfshijnë disa antibiotikë (veçanërisht fluoroquinolones) ose ilaçe kundër kancerit (p.sh. anastrozole).

Dhimbje kyçesh gjatë natës

Dhimbja e kyçeve gjatë natës mund të jetë veçanërisht shqetësuese: ajo shqetëson gjumin dhe në disa raste dëmton ndjeshëm cilësinë e jetës. Këtu janë disa kushte tipike ku nyjet (gjithashtu) lëndohen gjatë natës.

 • Artriti reumatoid: Inflamacioni në trup mund të rritet gjatë gjumit dhe ka më shumë gjasa të lëndohet.
 • Osteoartriti: osteoartriti i avancuar dhemb në pushim dhe për rrjedhojë edhe gjatë natës. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse kërci i kyçit është stresuar gjatë ditës.
 • Përdhes: Trupi zbërthen acidin urik, i cili grumbullohet në formën e kristaleve në kyçe dhe shkakton dhimbje. Kjo ndodh kryesisht gjatë natës dhe pas vakteve të rënda me mish ose shumë alkoolit.
 • Sëmundja e Bechterew: Dhimbja e kyçeve në shtyllën kurrizore ka tendencë të fillojë gjatë natës dhe përfundimisht të zgjojë personin e prekur. Lëvizja atëherë zakonisht përmirëson simptomat.

Ndonjëherë dhimbja e kyçeve përkeqësohet edhe gjatë natës. Kjo, për shembull, për faktin se personi i prekur pushon dhe më pas e percepton dhimbjen më fort. Një pozicion i pafavorshëm i gjumit gjithashtu mund të përkeqësojë dhimbjet e kyçeve gjatë natës.

Dhimbje endacake të kyçeve

Në shumë sëmundje me dhimbje kyçesh preken jo vetëm një por disa kyçe. Ndonjëherë të sëmurët raportojnë gjithashtu se dhimbja "bredh" ose "kërcen" nga një kyç në tjetrin. Kjo është tipike në kushtet e mëposhtme:

 • Artriti reaktiv (si pas gonorresë): Në këtë gjendje dytësore pas uretritit ose enteritit, dhimbja udhëton midis disa nyjeve, zakonisht në këmbë.
 • Ethet reumatizmale: dhimbja e përhumbur e kyçeve është gjithashtu tipike për këtë ndërlikim të një infeksioni streptokoksik.
 • Artriti Lyme (sëmundja Lyme): kyçet e përflakur nga bakteret Borrelia mund të dhembin në mënyrë alternative.

Çdo person e përjeton dhimbjen e kyçeve në mënyra të ndryshme. Në varësi të shkakut, ka kurse tipike, por lloji, intensiteti dhe kohëzgjatja e dhimbjes ndryshojnë shumë nga personi në person.

Çfarë ndihmon kundër dhimbjeve të kyçeve?

Mjeku trajton shkakun e dhimbjes së kyçeve dhe gjithashtu përshkruan qetësues. Në mënyrë tipike, këta janë qetësues kundër dhimbjeve nga grupi i barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs), si ibuprofeni dhe diklofenaku. Pacientët gjithashtu mund të marrin injeksione të anestezisë ose "kortizonit" në kyçin e dhimbshëm.

Trajtimi i shkakut ndryshon shumë. Në artritin reumatoid, mjekët përshkruajnë ilaçe që ngadalësojnë sistemin imunitar. Në rastin e konsumimit të rëndë të kyçeve (osteoartriti), kirurgjia shpesh është e nevojshme për të futur një artikulacion artificial. Në përdhes, nga ana tjetër, medikamentet ndihmojnë në uljen e acidit urik në gjak.

Këshilla të përgjithshme për dhimbjet e kyçeve

 • Ulni çdo peshë të tepërt. Çdo kilogram i tepërt ushtron tendosje shtesë në nyje – ato konsumohen më shpejt, gjë që më pas shpesh çon në dhimbje të kyçeve.
 • Bëni stërvitje të rregullta të qëndrueshmërisë për të forcuar muskujt dhe kërcin e kyçeve. Noti dhe çiklizmi, për shembull, janë veçanërisht të lehta për kyçet.
 • Rekomandohet gjithashtu stërvitje e rregullt e forcës (si ngritja e peshave dhe kërcimi me litar). Kërkojini një trajneri ose mjeku sportiv të hartojë një program trajnimi të ekuilibruar që forcon të gjithë muskujt në mënyrë të barabartë.
 • Bëni pushime të mjaftueshme kur ushtroheni.
 • Shmangni stresin e njëanshëm si mbajtja e çantave të rënda mbi supe.
 • Reduktoni stresin mendor: Stresi mendor mund të shfaqet në formën e dhimbjes së kyçeve. Prandaj, sigurohuni që të gjeni një ekuilibër, për shembull përmes trajnimit autogjen.

Mjete bimore për dhimbjet e kyçeve

Në naturopati, shumë bimë dihet se ndihmojnë me forma të ndryshme të dhimbjes së kyçeve. Disa prej tyre klasifikohen si ilaçe tradicionale bimore dhe njihen mjekësisht kundër ankesave të caktuara.

Bimë të tilla medicinale për dhimbje të lehta kyçesh përfshijnë:

 • Leh shelg
 • Gjethet e rrush pa fara e zezë
 • Gjethet e hithrës dhe bari i hithrës
 • aspen që dridhet (lëvorja dhe gjethet)
 • Rrënjë Comfrey

Bimët medicinale mund të përdoren në formën e çajrave, kompresave ose pomadave. Ka edhe preparate të gatshme, të cilat mund të blihen në farmaci. Ato përmbajnë një sasi të caktuar të përbërësit aktiv dhe ndonjëherë miratohen zyrtarisht si pika, kapsula ose tableta.

Mund të lexoni më shumë rreth kësaj në artikullin tonë “Bimët medicinale për muskujt dhe kyçet”.

Mjetet juridike bimore gjithashtu mund të kenë efekte anësore ose të jenë të papajtueshme me medikamente të tjera. Pyesni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor ose në farmacinë tuaj lokale.

Trajtime alternative për dhimbjet e kyçeve

Akupunktura, akupresura, kiropraktika ose osteopatia ndihmojnë disa njerëz me dhimbje kyçesh. Studimet tregojnë se akupunktura mund të lehtësojë disa nga dhimbjet e një nyjeje të konsumuar të gjurit ose ijeve.

Një përmbledhje e disa studimeve tregoi se trajtimet osteopatike mund të jenë gjithashtu efektive për disa kushte muskuloskeletore. Megjithatë, nevojiten më shumë studime për të bërë një deklaratë të qëndrueshme.

E rëndësishme: Metodat kiropraktike nuk janë të përshtatshme për njerëzit me nyje të dëmtuara ose të përflakur akute. Kjo vlen edhe për njerëzit që kanë kocka të dobësuara, për shembull për shkak të osteoporozës.

Metodat alternative të trajtimit kanë kufizimet e tyre dhe nuk janë pa rreziqe. Përveç kësaj, studimet e disponueshme janë për kushte individuale dhe jo për dhimbje kyçesh në përgjithësi. Bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor se cilat qasje mund ose nuk mund të jenë të përshtatshme në rastin tuaj personal.

Homeopati për dhimbje kyçesh pa prova shkencore

Në mësimin e homeopatisë, ka edhe qasje të ndryshme ndaj dhimbjeve të kyçeve. Për shembull, Ledum (marsh brier) ose Belladonna në formën e hollimeve tipike ose globulave janë ilaçe që administrojnë homeopatët.

Koncepti i homeopatisë dhe efektiviteti i saj nuk është vërtetuar nga studimet.

Format e dhimbjes së kyçeve

Dhimbja e kyçeve manifestohet në mënyra të ndryshme. Kriteret e ndryshme ndihmojnë për të përshkruar më saktë ankesat.

Klasifikimi sipas fillimit të dhimbjes së kyçeve

 • Dhimbja akute e kyçeve fillon brenda disa orësh.
 • Dhimbja kronike e kyçeve zgjat me javë ose muaj.

Klasifikimi sipas numrit të kyçeve të prekura

 • Dhimbja e kyçeve monoartikulare prek vetëm një nyje.
 • Dhimbja e kyçeve oligoartikulare shtrihet në dy deri në katër nyje.
 • Dhimbja poliartikulare e kyçeve prek më shumë se katër nyje.

Klasifikimi sipas ritmit të dhimbjes

 • Dhimbje në qetësi
 • Dhimbje nate
 • Ngurtësimi i nyjeve në mëngjes

Klasifikimi sipas modelit të shpërndarjes

 • Dhimbje kyçesh në nyjet e vogla (si kyçet e duarve, kyçet e gishtave)
 • Dhimbje të kyçeve në nyjet e mëdha (për shembull, nyjet e gjurit dhe ijeve)
 • Dhimbje kyçesh në nyjet e fundit të gishtit

Klasifikimi sipas intensitetit të dhimbjes

Pacienti përshkruan intensitetin e dhimbjes duke përdorur një shkallë nga zero (pa dhimbje) në dhjetë (dhimbje e padurueshme, maksimale).

Kur të shihni një mjek?

Dhimbja e kyçeve ndonjëherë zhduket vetë ose mund të lehtësohet me mjete të thjeshta. Megjithatë, rekomandohet kujdes me simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje kyçesh që kufizon lëvizshmërinë e kyçit
 • Ethe
 • Lëkurë e skuqur mbi kyçin e dhimbshëm
 • Artikulacion i fryrë

Diagnozë

Së pari, mjeku ju pyet për historinë tuaj mjekësore. Ai pyet, për shembull, kur dhe ku ndodh dhimbja e kyçeve dhe nëse vuani nga ankesa të tjera (si ethet ose ënjtja e kyçeve).

Sa më saktë të përshkruani dhimbjen tuaj të kyçeve, aq më mirë mjeku mund të kufizojë shkaqet e mundshme. Një sulm akut i përdhes, për shembull, është një shkak i dukshëm i dhimbjes nëse dhimbja e kyçeve shfaqet vetëm në një nyje. Në artritin reumatoid, nga ana tjetër, dhimbja e kyçeve shfaqet në disa kyçe.

Vendndodhja (lokalizimi) i dhimbjes së kyçeve është gjithashtu zbuluese: nëse keni dhimbje dore ose dhimbje në nyjet e bazës dhe të mesme të gishtave, ndoshta keni artrit reumatoid. Nëse, nga ana tjetër, dhimbja e kyçeve prek nyjen metakarpofalangeale në gishtin e madh dhe nyjet fundore të gishtit, ka më shumë gjasa të jetë osteoartriti.

Ekzaminim fizik

Ekzaminime të mëtejshme për dhimbje kyçesh

Për të gjetur shkakun aktual të dhimbjes së kyçeve, shpesh janë të nevojshme ekzaminime të mëtejshme. Kjo perfshin:

Ekzaminimi dermatologjik: ekzaminimet e lëkurës ndihmojnë në identifikimin e artritit psoriatik ose sarkoidozës si shkaktar i mundshëm i dhimbjes së kyçeve. E rëndësishme: Në këtë drejtim, ka raste kur nyjet dhembin, por asgjë (ende) nuk mund të shihet në lëkurë.

Testet e gjakut: Testet e gjakut mund të përdoren për të zbuluar shkaktarë të ndryshëm, të tillë si inflamacioni bakterial i kyçeve ose sëmundja Lyme. Mjeku gjithashtu njeh çrregullime të koagulimit të gjakut në numërimin e gjakut. Faktori reumatoid dhe shenjat e tjera inflamatore në gjak japin informacion për çdo artrit reumatoid që mund të jetë i pranishëm. Nëse dyshohet për përdhes, fokusi është në nivelin e acidit urik në gjak.

Kyçet gjithashtu mund të dëmtojnë pa ndonjë ndryshim në nivelet e inflamacionit ose parametrave të tjerë në gjak. Ky mund të jetë rasti me osteoartritin, për shembull. Madje është kusht për diagnostikimin e fibromialgjisë.

Ekzaminimi me ultratinguj: Është i dobishëm, për shembull, nëse bursit, përdhes ose lupus eritematoz sistemik shkaktojnë dhimbje të kyçeve. Ultratingulli shpesh i lejon mjekut të zbulojë ndryshimet që nuk janë ende të dukshme në imazhin me rreze X.

Imazhe me rezonancë magnetike (MRI): Në disa raste, mjekët kryejnë një MRI. Ai prodhon imazhe të detajuara, veçanërisht të indeve të buta brenda dhe rreth nyjës së dhimbshme.

Punksioni i kyçit: Nëse mjeku dyshon për një inflamacion bakterial të kyçit, për shembull, ai ose ajo merr një mostër të lëngut të kyçit (punkcioni i kyçit) dhe e përdor atë për të krijuar një kulturë bakteriale. Nëse bakteret mund të kultivohen nga kjo, kjo tregon inflamacion bakterial të kyçeve.