Kollë

Sinonimet në një kuptim më të gjerë

Zogjtë, gështenjat, kollitja nervoze, acarimi i kollitjes engl. : të kollitet

Përcaktim

Kollitja është metoda natyrale e trupit për pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes nga trupat e huaj dhe patogjenët dhe për këtë arsye është një shenjë e një sëmundjeje të shëndetshme Sistemi imunitar. Kollitja është një simptomë dhe jo një sëmundje në vetvete; shkaqet janë të shumëfishta. Ekzistojnë lloje të ndryshme të kollës: mund të jetë akut, subakut ose kronik dhe mund të jetë produktiv, pra me pështymë, ose joproduktiv.

Kollitja akute mund të zgjasë deri në tetë javë; nëse zgjat tre deri në tetë javë, quhet kollë subakute. Nëse kollitja vazhdon për më shumë se tetë javë, quhet kronike. Kollitja zakonisht ndodh në kontekstin e sëmundjeve të padëmshme siç është ftohja; sëmundjet serioze si shkak janë të rralla, por duhet të përjashtohen.

Nëse simptomat e mëposhtme paralajmëruese i shtohen kollës, menjëherë duhet të konsultoheni me mjekun: dispnea, takipnea, takikardi, duke therur me thikë dhimbje gjoksi, frymëmarrje tingujve dhe zhurmave kur merrni frymë brenda dhe / ose jashtë. Në mungesë të ethe, simptoma të përgjithshme, por të lehta të ftohjes të tilla si kollë, rinitit, ngjirja e zërit, zakonisht është një i ftohte i zakonshem, i cili trajtohet me ilaçe shtëpiake dhe nuk kërkon administrimin e antibiotikët, pasi kollitja zakonisht kalon vetë pas një deri në dy javë. Nëse ka një të moderuar ethe, kolla fillimisht është e thatë dhe më pas shoqërohet me një pështymë kokëfortë, mund të jetë një bronkit, i cili zakonisht shkaktohet nga viruset dhe trajtohet si ftohje.

Nëse kollitja shoqërohet me të lartë ethe mbi 38.5 ° C, e përshpejtuar frymëmarrje dhe lodhje, dhe pështymë me ngjyrë të verdhë ose të gjelbër, ndoshta është pneumoni, e cila duhet të trajtohet me të antibiotikët. Shkaqe të tjera të kollitjes mund të jenë akute sinusit, astma alergjike, kollë e mirë ose përkeqësimi i një kronike kusht si COPD ose astma. Kollitja është një mënyrë e natyrshme që trupi të heqë qafe patogjenët, por kollitja torturuese natën ose gjatë një periudhe të gjatë kohore shpesh ndihet se është rraskapitëse.

Shpesh mjetet juridike të thjeshta shtëpiake mund të sjellin lehtësim. Ndoshta ilaçi shtëpiak më i rëndësishëm dhe më i njohur është marrja e mjaftueshme e lëngjeve. Çajrat në veçanti ndihmojnë për të mbajtur mukozën të lagësht dhe të lëngët e mukusit.

Çajrat e kollës mund të blihen në të gjitha variacionet në farmaci dhe supermarkete, veçanërisht trumzë, sherbelë, çel gëlqere dhe glikanxo kanë provuar të jenë efektive, por dredhkë, jamball ose përzierje të ndryshme të bimëve janë gjithashtu të mundshme. Në mënyrë ideale, çaji është i ëmbëlsuar me pak mjaltë, jo vetëm sepse ka shije më të mirë, por edhe sepse studimet kanë treguar se mjalti ka një efekt të ngjashëm vrasës të kollës me disa shurupë kollë. Sidomos në cilësinë e gjumit mjaltë duket se ka një efekt pozitiv.

Përndryshe edhe një deri në tre lugë çaji mjaltë thjesht mund të shpërndahet gjatë ditës ose të merret para se të shkoni për të fjetur. Foshnjave nën 12 muaj nuk duhet t'u jepet mjaltë, sepse mund të përmbajë helme të një bakteri, kundër të cilit zorra bëhet imune vetëm më vonë. Smbëlsirat sidomos për kollën ose ëmbëlsirat në përgjithësi stimulojnë rrjedhën e pështymë dhe mund të zvogëlojë fytin e thatë dhe acarimin e kollitjes.

Një ilaç shtëpiak i provuar mirë për kollën është marrja e qepë lëng ose shurup qepësh, i cili me vajrat e tij thelbësorë natyralë ka efekt dezinfektues dhe ekspektorant. Për shurupin, zieni shkurtimisht një copëtuar qepë me 150ml ujë, ëmbëlsoni me pak mjaltë, shtypeni përmes një sitë dhe lëreni të qetësohet. Merrni një lugë çaji nga kjo disa herë në ditë.

Fëmijët e vegjël mund të përdorin kompresa përreth gjoks dhe mbrapa. Kombinimi i ngrohtësisë dhe vajrave thelbësorë ndihmon në kollën. Për shembull, disa pika të livando vaji futet në ujë të nxehtë dhe ngjyhet në një leckë.

Kur mbështjellësi është akoma shumë i ngrohtë, por jo më i nxehtë (bëni kujdes për shkak të rrezikut të djegies), ai mbështillet rreth fëmijës gjoks, një shtresë tjetër pëlhure është vendosur mbi të dhe fëmija është i mbuluar mirë. Mbështjellësi mund të përdoret për aq kohë sa është i rehatshëm dhe fëmija e toleron atë. Përndryshe, mbështjellësi mund të ngjyhet me gjalpë të shkrirë ose vaj ulliri (ngroheni dhe fërkoni gjoksin, pastaj mbështjelleni me një leckë), djathë gjizë të ngrohtë, feta / lëng limoni ose çajra të bërë nga trumza, sherbelë ose lule gëlqereje.

Nëse fëmijët nuk i durojnë mbështjellësit, ata mund të kremohen me balsam për kollë. Sidoqoftë, rekomandohet që fëmijët të shmangin përdorimin e vajrave thelbësorë të fortë si p.sh. karamele mente dhe eukalipt, pasi këto mund të irritojnë mukozat aq shumë sa që frymëmarrje mund të ndodhin vështirësi. Mbështjellësit dhe balsamet sigurisht që mund të përdoren edhe për të rriturit. Një ilaç tjetër popullor shtëpiak janë banjot e ftohta ose banjot e këmbëve, të cilat supozohet se stimulojnë gjak qarkullimi i rrugët e frymëmarrjes.

Thithja e avullit të ujit të kripur, avullit të kamomilit ose përdorimi i një aparati për thithje mund të sjellë lehtësim. Varianti klasik është një tas ose tenxhere me ujë të nxehtë dhe shtimi i çajit / ekstraktit të kamomilit, kripës ose vajrave të tjerë thelbësorë (përsëri këshillohet kujdes me vajrat që përmbajnë shumë mentol: Ato mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje për astmatikët dhe fëmijët e vegjël ), duke mbajtur kokë mbi të dhe duke e mbuluar me një leckë. Opsioni më i rehatshëm dhe më i sigurt është përdorimi i një aparati për thithjen e avullit (i disponueshëm në barnatore), i cili në mënyrë specifike njomet pjesën e sipërme rrugët e frymëmarrjes dhe mbron sytë e ndjeshëm. Një inhalator arrin edhe në pjesën e poshtme rrugët e frymëmarrjes dhe lëshon mukusin e mbërthyer atje. Ju mund të lexoni më shumë rreth kësaj teme këtu: Ilaç për kollën në shtëpi