Humbja e oreksit: Shkaqet, Sëmundjet, Këshillat

Vështrim i shkurtër

 • Shkaqet e humbjes së oreksit: p.sh. stresi, sëmundja e dashurisë ose të ngjashme, sëmundje të ndryshme (si gastriti, gastroenteriti, helmimi nga ushqimi, hepatiti, cirroza e mëlçisë, gurët në tëmth, pankreatiti, apendiciti, migrena, infeksionet, depresioni, anoreksia), medikamentet, abuzimi me alkoolin ose drogën.
 • Çfarë ndihmon në humbjen e oreksit? Vetë të sëmurët mund të përgatisin vaktet e tyre në një mënyrë që stimulon oreksin e tyre dhe të zgjedhin ato ushqime dhe pjata që kanë më shumë gjasa të dëshirojnë. Përbërësit stimulues të oreksit si kanella, xhenxhefili ose farat e qimnotit janë gjithashtu shpesh të dobishëm. Nëse një sëmundje qëndron pas humbjes së oreksit, mund të jetë i nevojshëm trajtimi mjekësor.

Humbja e oreksit: shkaqet

Stresi, tensioni psikologjik, sëmundja e dashurisë dhe shqetësimet mund të ndikojnë gjithashtu në stomak dhe të shkaktojnë humbje të oreksit (anoreksi në terma mjekësorë). Pavarësisht urisë, shumë ushqime atëherë nuk kanë më shije të mirë, dhe të prekurit thjesht ushqehen me padurim në ushqimin e tyre. Nëse kjo gjendje vazhdon, humbja e oreksit në fund të fundit çon në humbje peshe, pasi marrja e ushqimit zakonisht kufizohet në nevojat e thjeshta - dhe ndodh vetëm kur uria ju pushton vërtet.

Në fund të fundit, humbja e oreksit mund të zvogëlojë edhe ndjenjën e urisë: nëse dikush nuk ka ngrënë për një kohë të gjatë dhe nuk ka oreks, ai rrallë do të ndihet i uritur. Organizmi mësohet me marrjen më të ulët të energjisë. Megjithatë, humbja e oreksit lidhur me stresin është shpesh vetëm e përkohshme.

Rastësisht, fakti që kaq shumë njerëz të moshuar kanë pak oreks ka të ngjarë, ndër të tjera, për shkak të rënies së ndjenjës së shijes dhe nuhatjes.

Humbja e oreksit për shkak të mjekimit

Humbja e oreksit: Cilat sëmundje mund të fshihen pas saj?

Humbja e oreksit dhe humbja e peshës shoqërojnë gjithashtu shumë sëmundje. Sëmundjet fizike dhe psikologjike mund ta bëjnë humbjen e oreksit një gjendje të përhershme. Rreziku këtu është se personi i prekur bëhet nën peshë apo edhe vdes nga uria, siç është rasti me disa anoreksikë.

Sëmundjet e mëposhtme mund të kenë si simptomë humbjen e oreksit:

Inflamacionet në zonën e gojës dhe fytit

Sëmundjet e organeve të tretjes

Shumë sëmundje të stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit shkaktojnë humbje të oreksit, së bashku me simptoma të tjera të shumta.

 • Inflamacioni i mukozës gastrike (gastriti): zakonisht bakteri Helicobater pylori shkakton inflamacionin e mukozës gastrike. Dhimbja e stomakut, humbja e oreksit deri në të vjella, jashtëqitjet e vonuara (gjak në jashtëqitje) dhe gjakderdhja në stomak janë shenja të zakonshme.
 • Stomaku i irrituar (dispepsi funksionale): Simptomat tipike janë dhimbje stomaku të përsëritura me humbje të oreksit, urth, diarre, të vjella dhe ankesa të tjera të tretjes pa ndonjë shkak të dukshëm. Faktorët psikologjikë, çrregullimet e lëvizshmërisë gastrike, rritja e ndjeshmërisë së stomakut ndaj acidit gastrik ose një dietë/mënyrë jetese jo e shëndetshme mund të luajnë një rol këtu.
 • Helmimi nga ushqimi: Konsumimi i ushqimeve të prishura ose të natyrshme toksike mund të shkaktojë simptoma të helmimit, duke filluar nga humbja e oreksit, marramendja, të vjellat dhe të përzierat e deri te halucinacionet, dështimi i qarkullimit të gjakut dhe madje edhe vdekja. Shembujt përfshijnë helmimin me kërpudha, belladonna ose peshk pufer.
 • Intoleranca ushqimore: Këto përfshijnë intolerancën ndaj laktozës, intolerancën ndaj fruktozës, sëmundjen celiac (intolerancën ndaj glutenit) dhe intolerancën ndaj histaminës. Në varësi të llojit dhe shtrirjes së intolerancës, për shembull, mund të ndodhë humbja e oreksit, dhimbje barku, diarre ose urtikarie dhe kruajtje.
 • Ulçera gastrike ose duodenale: Stresi, alkooli i tepërt, nikotina dhe kafeja, mikrobi i stomakut Helicobacter pylori dhe disa medikamente janë shkaqe të zakonshme të ulçerës gastrointestinale. Shenjat e mundshme përfshijnë dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, të përziera, fryrje dhe humbje të oreksit.
 • Sëmundja inflamatore e zorrëve: Koliti ulceroz dhe sëmundja e Crohn mund të shfaqen me diarre ujore, humbje të oreksit, dhimbje barku dhe të përziera.
 • Inflamacioni i mëlçisë (hepatiti): Hepatiti akut zakonisht manifestohet fillimisht nga simptoma jo specifike si humbja e oreksit, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, nauze dhe të vjella si dhe ethe.
 • Gurët në tëmth: Nëse gurët e tëmthit bllokojnë kanalin biliar, kjo manifestohet me dhimbje të forta kolike në pjesën e sipërme të barkut. Verdhëza, të përzierat, të vjellat, jashtëqitja e zbardhur dhe humbja e oreksit janë shenja të tjera.
 • Pankreatiti: Inflamacioni i pankreasit gjithashtu shkakton dhimbje të forta në brez në pjesën e sipërme të barkut, si dhe humbje të oreksit, të përzier dhe të vjella.
 • Apendiciti: simptomat e apendicitit akut përfshijnë dhimbje të forta, ethe, humbje të oreksit, të përzier dhe të vjella.

Shkaqet psikologjike

 • Depresioni: zakonisht karakterizohet nga dëshpërim i thellë, plogështi, humbje e oreksit dhe pagjumësi.
 • Varësitë: Varësia nga alkooli dhe/ose droga të tjera ndikon në oreksin. Amfetaminat dhe kokaina madje dolën në treg fillimisht si shtypës të oreksit.

Sëmundjet infektive

Një shumëllojshmëri e gjerë e patogjenëve mund të shkaktojë zhdukjen e oreksit kur ata zënë vend në trup. Simptoma të tjera të mundshme përfshijnë nauze, të vjella, diarre ose ethe. Shembuj të sëmundjeve infektive që ndikojnë në oreksin janë:

 • HIV / AIDS
 • Infektimi me shirit (p.sh. ekinokokoza)
 • Ethet e verdha
 • Bajamet (inflamacion i bajameve)
 • Ethet e gjëndrave të Pfeifferit
 • shyta
 • dhenve

Sëmundje të tjera

 • Diabeti: Përveç etjes së fortë, humbja e oreksit është një simptomë e zakonshme e diabetit mellitus. Në të prekurit, insulina e hormonit të uljes së sheqerit në gjak nuk është e pranishme në sasi të mjaftueshme ose nuk është mjaftueshëm efektive.
 • Sëmundja e Addison-it: Në sëmundjen e Addison-it, ekziston një dobësi kronike funksionale e korteksit adrenal. Kjo rezulton në një mungesë të hormoneve të rëndësishme si kortizoli. Simptomat tipike të sëmundjes përfshijnë nxirjen e lëkurës, dëshirën për kripë, presionin e ulët të gjakut, humbjen e oreksit, humbjen e rëndë të peshës, të përzierat, të vjellat dhe ndjenjat e dobësisë.
 • Sëmundja e veshkave: Dobësia e veshkave dhe dështimi i veshkave (insuficienca renale) gjithashtu mund të shoqërohen me humbje të oreksit.
 • Sëmundjet e zemrës: Dobësia e zemrës (dështimi kongjestiv i zemrës) dhe endokarditi në veçanti ulin oreksin.
 • Hipotiroidizmi: Hipotiroidizmi çon në një mungesë të hormoneve të tiroides, të cilat janë thelbësore për aktivitetin metabolik. Kështu, individët e prekur shpesh vuajnë nga humbja e oreksit dhe për këtë arsye hanë më pak. Megjithatë, ata shtojnë peshë sepse metabolizmi ngadalësohet për shkak të sëmundjes.

Humbja e oreksit: Çfarë ndihmon?

Nëse humbja e oreksit nuk është për shkaqe serioze, masat e mëposhtme mund të stimulojnë dëshirën për të ngrënë përsëri:

 • Perceptimi shqisor dhe oreksi: Shija, aroma dhe pamja e ushqimit ndikojnë në oreksin. Prandaj, përpiquni t'i përgatisni dhe rregulloni vaktet në mënyrë të tillë që t'ju bëjnë të dëshironi t'i hani ato. Për shembull, spërkatni qiqra të prera fllad mbi sanduiçin tuaj.
 • Hani më shpesh në sasi të vogla: Shumë vakte të vogla janë më të mira se disa të mëdha. Përgatitni ushqime për veten tuaj që mund t'i hani në çdo kohë. Nëse keni tendencë të harroni të hani, vendosni vetes një kujtesë, për shembull në smartphone tuaj.
 • Hani kur jeni të uritur: Nëse stomaku juaj zihet, vazhdoni dhe hani atë që ju pëlqen. Vetëm sigurohuni që të mos hani shumë të njëanshme.
 • Barishte dhe erëza të shijshme: qiqrat e lartpërmendura gjithashtu mund të nxisin oreksin, ashtu si xhenxhefili dhe kanella.
 • pini oreksin: Thuhet se një çaj nga qimnon, luleradhiqe, kanellë mund të rrisë oreksin.

Humbja e oreksit: Çfarë bën mjeku

Për mjekun vlen fillimisht për të gjetur shkakun e humbjes së vazhdueshme të oreksit. Nëse kjo bazohet në një sëmundje fizike ose psikologjike, mjeku do ta trajtojë atë në përputhje me rrethanat. Pastaj humbja e oreksit zakonisht zhduket.

Së pari, mjeku do t'ju pyesë për historinë tuaj mjekësore (anamnezën). Pyetjet e mundshme janë:

 • Sa kohë keni vuajtur nga humbja e oreksit?
 • Sa peshë keni humbur tashmë?
 • A ka simptoma të tjera si ethe, të vjella, diarre?
 • A vuani nga stresi i rëndë apo pagjumësia?
 • A po merrni ndonjë medikament?
 • A vuani nga ndonjë sëmundje specifike?

Nëse është e nevojshme, përdoren teste të tjera për të zbuluar arsyen e humbjes së oreksit. Kjo perfshin:

 • procedura të tjera imazherike si rezonanca magnetike ose tomografia kompjuterike
 • gastroskopia, kolonoskopia ose testimi i alergjisë
 • test alergjie ose test për intolerancë ushqimore

Humbja e oreksit: Kur duhet të shkoni te mjeku?

Gjatë periudhave shumë stresuese, shumë njerëz as që e vërejnë se po hanë më pak dhe në mënyrë të pavullnetshme humbin peshë. Nëse të afërmit, miqtë ose kolegët ju pyesin për kilogramët e humbur, prandaj duhet të jeni vigjilentë dhe t'i kushtoni më shumë vëmendje sjelljes suaj të të ngrënit. Nëse nuk mund të gjendet ndonjë shkak i dukshëm për humbjen e vazhdueshme të oreksit dhe humbjen e peshës, duhet të shkoni gjithmonë te mjeku. Është e mundur që arsyeja e humbjes së oreksit të jetë një sëmundje që kërkon trajtim.