Bimë medicinale për lëkurën

Parandaloni dhe lehtësoni

Bimët medicinale mund të ndihmojnë me një shumëllojshmëri mekanizmash për problemet e lëkurës dhe sëmundjet e lëkurës: Për shembull, ato kanë një efekt anti-inflamator, nxisin shërimin e plagëve, lehtësojnë kruajtjen, qetësojnë lëkurën e irrituar dhe/ose kanë një efekt ftohës dhe dekongestant. Përveç kësaj, bimët medicinale mund të mbështesin gjithashtu ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe të përdoren për t'u kujdesur për lëkurën e thatë ose të yndyrshme, për shembull.

Bimët medicinale më të njohura për lëkurën

Bimët medicinale më të njohura për problemet e lëkurës përfshijnë kalendula, kamomili, lajthia e shtrigës, aloe vera, arnika dhe lëvorja e lisit. Ato mund të përdoren për të trajtuar një sërë sëmundjesh: për shembull, lëvorja e lisit dhe lajthia e shtrigës janë ndihmëse të njohura për hemorroidet me kruajtje, të qara dhe të dhimbshme.

Arnica është dëshmuar efektive për trajtimin e mavijosjeve dhe kontuzioneve – për shembull si pasojë e lëndimeve sportive – por gjithashtu qetëson lëkurën e përflakur të shkaktuar nga pickimi i insekteve.

Aloe vera, kamomili dhe kalendula nxisin shërimin e plagëve, kjo është arsyeja pse pomada e kalendulës në veçanti mund të gjendet pothuajse në çdo kabinet ilaçesh. Aloe vera gjithashtu hidraton dhe kujdeset për lëkurën e thatë. Një përmbledhje e bimëve medicinale më të njohura për lëkurën dhe zonat e mundshme të aplikimit mund të gjenden më poshtë.

Bimë medicinale për trajtimin e plagëve

Kalendula rekomandohet për trajtimin e plagëve dhe inflamacionin e gojës dhe fytit. Lexoni më shumë për fuqinë shëruese të kalendulës këtu!

Aloe vera ndihmon kundër kapsllëkut dhe thuhet se mbështet shërimin e plagëve. Lexoni më shumë rreth efektit, përdorimit dhe efekteve anësore të aloe verës.

Bimë medicinale kundër kruajtjes

Ribwort ndihmon me kruajtjen e lëkurës dhe inflamacionin e mukozës së gojës dhe fytit. Lexoni më shumë për efektin e delli me brinjë!

Piperi i kuq përdoret për të trajtuar dhimbjet e muskujve, kyçeve dhe nervave, si dhe inflamacionin dhe kruajtjen. Lexoni më shumë rreth piperit të kuq!

Vaji yndyror nga farat e aguliçes rekomandohet për kruajtjen në neurodermatit. Lexoni më shumë rreth aguliçes së mbrëmjes dhe vajit të aguliçes së mbrëmjes këtu!

Bimët medicinale kundër inflamacioneve

Lëvorja e lisit është efektive kundër diarresë dhe sëmundjeve inflamatore të lëkurës. Lexoni më shumë rreth fuqisë shëruese të lisit këtu.

Arnica përdoret nga jashtë për inflamacion - për shembull, si rezultat i pickimit të insekteve - skuqje të pelenave, mavijosje dhe kontuzionet. Lexoni më shumë për efektet e arnicës!

Lajthia e shtrigës përdoret kryesisht për hemorroidet, inflamacionet e lëkurës dhe diarrenë. Lexoni më shumë rreth lajthisë së shtrigës dhe efekteve të saj!

Marshmallow lehtëson inflamacionin në gojë, fyt dhe stomak. Lexoni më shumë rreth efektit dhe përdorimit të marshmallow këtu!

Myrrh është një rrëshirë çamçakëz që përdoret kryesisht për inflamacionin e gojës dhe fytit. Lexoni më shumë rreth fuqisë shëruese dhe aplikimit të mirrës!

Karafili ka efekt analgjezik, dezinfektues dhe anestetik lokal. Ato ndihmojnë në inflamacionin e mukozës së gojës dhe fytit. Lexoni më shumë rreth karafilit!

Mjetet juridike shtëpiake të bazuara në bimë mjekësore kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë për një periudhë të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Lëkura shpjegohet shkurt

Me një madhësi prej një e gjysmë deri në dy metra katrorë, lëkura është organi më i madh i trupit dhe përmbush një sërë detyrash: si një shtresë mbrojtëse, ajo mbron nga patogjenët dhe rrezet e diellit, për shembull, dhe mbron nga mbinxehja, ftohje dhe dehidrim. Përveç kësaj, lëkura funksionon si një organ shqisor dhe komunikues dhe luan një rol në nxjerrjen e ndotësve dhe kripërave, për shembull.

Nën epidermë shtrihet derma. Këtu, përveç fibrave elastike të indit lidhor, ka enë gjaku të imët si dhe enët limfatike, fibra nervore dhe qeliza të ndryshme shqisore, për shembull për stimujt e dhimbjes dhe temperaturës. Derma është gjithashtu e pajisur me djersë, aromë dhe gjëndra dhjamore. Shtresa më e ulët e lëkurës është hipoderma, e përbërë nga indi lidhor i lirshëm me depozita yndyrore. Këtu ndër të tjera gjenden edhe rrënjët e flokëve dhe gjëndrat e djersës.