Të ushqyerit për reumatizma

Roli i të ushqyerit në reumatizëm

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në reumatizëm (si p.sh. artriti reumatoid). Nuk mund të zëvendësojë trajtimin me mjekim, fizioterapi dhe/ose kirurgji. Megjithatë, ajo që hani dhe pini çdo ditë mund të ketë një ndikim pozitiv në rrjedhën e sëmundjes dhe mirëqenien tuaj. Ka disa arsye për këtë:

Ushqimi për të luftuar inflamacionin

Antioksidantët mbrojnë qelizat

Inflamacioni prodhon një numër të madh të "radikaleve të lira". Këto janë përbërje agresive të oksigjenit që dëmtojnë indet e nyjeve dhe strukturat fqinje, për shembull. Antioksidantët si vitamina C, vitamina E, zinku dhe seleni ndihmojnë për të luftuar këtë: Ata mund të neutralizojnë radikalet e oksigjenit dhe kështu t'i bëjnë ato të padëmshme. Në veçanti, ushqimet me bazë bimore përmbajnë sasi të mëdha të këtyre "pastruesve radikal".

Mineralet dhe vitaminat për kocka të forta

Atrofia e kockave (osteoporoza) është një sëmundje e zakonshme kronike e kockave. Si shumë sëmundje, edhe ajo i përket grupit reumatizmale. Është gjithashtu një sëmundje e zakonshme shoqëruese dhe dytësore e sëmundjeve të tjera reumatizmale. Prandaj, dieta duhet të sigurojë minerale dhe vitamina të mjaftueshme që trupi ka nevojë për kocka të forta që në fillim.

Nevoja për vitaminë D mbulohet vetëm pjesërisht nga ushqimi (harengë, salmoni, e verdha e vezës, kërpudhat, etj.). Kontributi kryesor është bërë nga prodhimi i lëkurës duke përdorur rrezet e diellit.

Kërkesat e ndryshuara për energji

Megjithatë, me dietën e duhur në kombinim me aktivitetin fizik të përshtatur – ku mbrojtja e kyçeve është veçanërisht e rëndësishme – pacientët mund të kundërshtojnë rritjen e depozitave të yndyrës.

A ka ndonjë dietë të veçantë për reumatizma?

Si përmbledhje, nuk është ende e mundur të vlerësohet përfundimisht efektiviteti i dietave specifike të reumatizmit. Megjithatë, disa rekomandime të përgjithshme mund të bëhen për të ushqyerit për reumatizma. Ato mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të lidhura me inflamacionin, parandalimin e sëmundjeve shoqëruese si osteoporoza dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar rekomandohet përgjithësisht për reumatizmën. Gjasat janë të mira që trupi të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten në sasi të mjaftueshme – në fund të fundit, asnjë ushqim nuk përmban të gjitha karbohidratet, proteinat, yndyrnat, vitaminat dhe mineralet përkatëse (në masë dhe elementët gjurmë), duke përfshirë antioksidantë. Prandaj, shumëllojshmëria në pjatë është e shëndetshme – edhe për njerëzit që nuk vuajnë nga reumatizma.

Hani vetëm ushqime shtazore me moderim! Kjo këshillë vlen për të gjitha sëmundjet inflamatore reumatizmale, jo vetëm për artritin reumatoid. Arsyeja: një dietë e përbërë kryesisht nga produktet e mishit dhe sallamit, qumështi dhe produktet e qumështit dhe vezët mund të nxisin proceset inflamatore. Ushqimet e kafshëve përmbajnë acid arachidonic. Ky acid yndyror omega-6 prodhon substanca të dërguara që nxisin inflamacionin në trup, të njohura si eikosanoids.

Ushqim

Përmbajtja e acidit arakidonik

për shërbejnë

për 100 g

Ragu i pulës

1600 mg (për 400 g)

400 mg

Mish pule

1095 mg (për 150 g)

730 mg

Pulë e pjekur

851 mg (për 370 g)

230 mg

briosh

749 mg (për 70 g)

1070 mg

Mëlçia e derrit

650 mg (për 125 g)

520 mg

Pres viçi

480 mg (për 150 g)

320 mg

Gulash i derrit

345 mg (për 155 g)

230 mg

Mish viçi

330 mg (për 150 g)

220 mg

Chickenburger

270 mg (për 150 g)

180 mg

sallo

255 mg (për 15 g)

1700 mg

ngjalë

225 mg (për 150 g)

150 mg

Gjellë derri

150 mg (për 300 g)

50 mg

omëletë

84 mg (për 140 g)

Xhiros

62.5 mg (për 125 g)

50 mg

Mish lope

60 mg (për 150 g)

40 mg

E kuqja e vezes

38 mg (për 19 g)

200 mg

vezë

36 mg (për 60 g)

60 mg

Landjäger

30 mg (për 30 g)

100 mg

Qumësht (1.5% yndyrë)

15 mg (për 150 g)

10 mg

Burimi: DEBInet “Rheumatism – Nutrition”

Shmangni tërësisht produktet shtazore?

Rastësisht, nuk ka acid arachidonic në ushqimet me bazë bimore. Kjo është arsyeja pse disa pacientë me reumatizëm ndjekin një dietë vegjetariane. Ka variante të ndryshme të kësaj diete:

  • Lakto-vegjetarianët i thonë “jo” mishit, peshkut dhe vezëve, por jo qumështit dhe produkteve të qumështit.
  • Ovo-lakto-vegjetarianët i lejojnë vetes qumështin, produktet e qumështit dhe vezët përveç ushqimeve me bazë bimore.
  • Pesko-vegjetarianët (ose peskarianët) kombinojnë dietën e tyre thjesht me bazë bimore me peshk dhe ushqim deti.

Këshillohet kujdes në rastin e reumatizmit inflamator shumë aktiv si artriti reumatoid: Kjo mund të çojë në rritjen e ndarjes së proteinave! Prandaj nuk është e këshillueshme që të shmangen plotësisht ushqimet shtazore dhe rrjedhimisht proteinat shtazore. Mishi është gjithashtu një burim i rëndësishëm i hekurit.

Dieta për reumatizëm: çfarë duhet të hani?

Kontribut të vlefshëm në dietën për reumatizma japin edhe vajrat vegjetale si farat e lirit, farat e rapit, vaji i sojës, arrës dhe embrionit të grurit. Ato janë burime të mira të acidit alfa-linolenik. Ky është një acid yndyror omega-3 që shndërrohet në trup në acid eicosapentaenoic - një tjetër acid yndyror omega-3. Këto acide yndyrore kundërshtojnë proceset inflamatore (ndryshe nga acidet yndyrore omega-6), ndaj duhet patjetër të jenë pjesë e një diete për reumatizma.

Erëzat duhet të përfshihen edhe në dietën e reumatizmave: kerri, hudhra, qimnonja dhe xhenxhefili kanë një efekt anti-inflamator. Prandaj, ato nuk janë të përshtatshme vetëm për rafinimin e enëve për arsye shije.

Artriti reumatoid: kafe dhe alkool

Kafeja mund të jetë pjesë e konsumit tuaj të përditshëm. Megjithatë, ju duhet të mbuloni kryesisht kërkesat tuaja për lëngje me ujë ose çaj bimor ose frutash pa sheqer.

Është mirë të diskutoni me mjekun tuaj nëse dhe sa alkool këshillohet në rastin tuaj.

Ushqimi për reumatizëm: këshilla me një shikim

  • Shmangni ushqimet e yndyrshme të kafshëve si salloja, mëlçia e derrit, e verdha e vezës dhe mishi i yndyrshëm dhe salsiçet. Mjaftojnë një ose dy porcione mishi ose sallam. Shmangni të hani më shumë se katër të verdha veze në javë.
  • Kur bëhet fjalë për qumështin dhe produktet e qumështit, është mirë të zgjidhni varietete me pak yndyrë (p.sh. qumësht me pak yndyrë, kos të skremuar).
  • Jepini përparësi yndyrave bimore gjatë gatimit dhe përgatitjes së ushqimit. Vajrat vegjetale që janë të pasura me acide yndyrore omega-3 rekomandohen veçanërisht. Kjo vlen për vajin e arrës, farave të lirit, sojës dhe farave të rapit, për shembull. Dy të fundit gjithashtu ofrojnë shumë vitaminë E - një antioksidant i rëndësishëm.
  • Kur bëhet fjalë për drithërat dhe produktet e drithërave (si mielli, buka, makaronat dhe orizi), zgjidhni varietetin integral. Kjo siguron vitamina, minerale dhe fibra, të cilat mungojnë në variantin e miellit të bardhë. Drithërat integrale gjithashtu ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.
  • Sa herë që është e mundur, hani ushqime të sapopërgatitura në vend të ushqimeve të gatshme. Këto të fundit zakonisht përmbajnë acide yndyrore të ngopura, sheqer të fshehur, shumë kripë, konservues dhe aromatizues – të gjitha këto nuk janë shumë të shëndetshme.

Merrni parasysh pëlqimet dhe mospëlqimet tuaja kur zgjidhni vaktet tuaja. Sa i shëndetshëm është peshku për artritin reumatoid – nëse nuk ju pëlqen, nuk duhet ta detyroni veten të hani rregullisht sallatë harengë ose sanduiçe peshku. Kapsulat e vajit të peshkut mund të jenë një alternativë. Ju mund të diskutoni sa shumë me mjekun tuaj.