Parandalimi dhe trajtimi i fryrjes

Vështrim i shkurtër

 • Çfarë është fryrja? Shumë ajër në stomak - stomaku është i zgjatur (meteorizëm). Shpesh ka një rritje të erës së zorrëve (fryrje).
 • Shkaktarët: ushqimet me përmbajtje të lartë fibrash ose me gaz (lakër, bishtajore, qepë, etj.), pije të gazuara, etj. gëlltitja e ajrit për shkak të ngrënies ose të folurit të nxituar gjatë ngrënies, stresit, ankthit, sindromës së zorrës së irrituar, intolerancës ndaj ushqimit (si intoleranca ndaj laktozës, sëmundja celiac), alergji ushqimore, çrregullime të florës së zorrëve (p.sh. si rezultat i terapisë me antibiotikë), pamjaftueshmëri pankreatike, obstruksioni i zorrëve, kanceri i zorrëve, cirroza e mëlçisë; tek foshnjat: dhimbje barku tre mujore
 • Trajtimi: agjentë shkumësues, agjentë tretës dhe antispazmatikë, ilaçe shtëpiake; trajtimi i sëmundjes themelore nëse është e nevojshme
 • Parandalimi: shmangni ushqimet dhe pijet që janë të vështira për t'u tretur dhe që shkaktojnë fryrje (p.sh. ushqime të yndyrshme, lakër, fasule, pije të gazuara), përdorni erëza që ndihmojnë tretjen (qimno, anise, borzilok, etj.), hani ngadalë dhe përtypni tërësisht, hani. disa vakte të vogla në ditë në vend të disa porcioneve të mëdha, bëni mjaftueshëm ushtrime dhe sport (p.sh. shëtitje për tretjen, not, çiklizëm)

Fryrja: Shkaqet

Megjithatë, mënyra se si njerëzit e perceptojnë fryrjen ndryshon. Disa njerëz mendojnë se edhe sasitë e vogla të gazit në stomak janë shqetësuese, të tjerë janë më pak të ndjeshëm në këtë drejtim. Fryrja e gazit që shfaqet në mënyrë sporadike dhe pa simptoma të tjera shoqëruese nuk konsiderohet sëmundje. Megjithatë, në disa raste, ato janë simptoma të një sëmundjeje.

Si zhvillohet gazi i zorrëve

Gazrat e zorrëve prodhohen kryesisht gjatë tretjes – veçanërisht kur ushqimi me fibra të lartë ose sasi të mëdha karbohidratesh ose proteinash shpërbëhen nga bakteret e zorrëve. Mikrobet prodhojnë hidrogjen, metan dhe dioksid karboni, ndër të tjera. Shumica e këtyre gazrave hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe nxirren përmes mushkërive. Pjesa tjetër shpëton përmes zorrëve.

Çfarë e shkakton fryrjen?

Në shumicën dërrmuese të rasteve, fryrja e barkut është e padëmshme dhe mund t'i atribuohet zakoneve të këqija dietike dhe stilit të jetesës. Megjithatë, mund të shkaktohet edhe nga sëmundje.

Ushqimet dhe pijet që fryjnë

Për shembull, lakra, bishtajat dhe qepët mund të shkaktojnë fryrje të rënda. Ushqimet tepër të pasura, të yndyrshme ose të ëmbla gjithashtu çojnë në rritjen e formimit të gazit në stomak. Më pas, enzimat e pranishme atje nuk janë në gjendje të shpërbëjnë plotësisht lëndët ushqyese dhe bakteret bëhen aktive.

Pijet e gazuara, alkooli dhe kafeja gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje.

Gëlltitja e ajrit (aerofagia)

Njerëzit që hanë vaktet e tyre me nxitim gëlltitin rreth dy herë më shumë ajër se sa ata që hanë ngadalë – dhe ky grumbullohet në zorrët.

Mungesa e stërvitjes

Njerëzit që kalojnë pjesën më të madhe të ditës ulur janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj fryrjes: Mungesa e stërvitjes i bën zorrët më të ngadalta dhe nxit fryrjen.

Shkaqet psikologjike

Nyje në stomak, gurë në bark - një gjendje psikologjike negative ka një efekt të rëndësishëm në tretje. Stresi dhe ankthi prishin tretjen dhe gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje.

Shtatzënia

Fryrja gjatë shtatzënisë nuk është e pazakontë. Trupi i nënës së ardhshme prodhon hormonin progesteron. Relakson indin muskulor të organeve duke përfshirë muskujt në traktin gastrointestinal. Kjo ngadalëson tretjen. Kjo mund të çojë në fryrje më të lehtë.

Sëmundjet

Fryrja rrallëherë shkaktohet nga sëmundje. Këto përfshijnë, për shembull, alergjitë ushqimore dhe intolerancat ushqimore. Sëmundjet kërcënuese për jetën shumë rrallë shkaktojnë fryrje. Shkaqet më të rëndësishme që lidhen me sëmundjet e fryrjes janë

 • Sindroma e zorrës së irrituar: Në sindromën e zorrës së irrituar, funksioni i traktit tretës është i shqetësuar. Përveç fryrjes, ka dhimbje, ngërçe dhe parehati si dhe ndryshime në jashtëqitje.
 • Intoleranca e fruktozës (intoleranca e fruktozës): Një proteinë transportuese transporton sheqerin në gjak. Nëse sasia është shumë e madhe, shfaqen të njëjtat simptoma si me intolerancën ndaj laktozës.
 • Intoleranca ndaj sorbitolit: Sorbitoli (sorbitol, glucitol) është një alkool sheqeri që gjendet kryesisht në fruta të caktuara. Si E 420, ai shtohet gjithashtu në shumë ushqime të prodhuara ose të përpunuara në mënyrë industriale - për ëmbëlsues, si një hidratant dhe për konservim. Simptomat e intolerancës ndaj sorbitolit janë të njëjta me ato të intolerancës ndaj laktozës.
 • Intoleranca ndaj glutenit (sëmundja coeliac): Me intolerancën ndaj glutenit, trupi reagon me mbindjeshmëri ndaj proteinës së glutenit që gjendet në drithëra. Simptomat tipike të kësaj forme të intolerancës ushqimore përfshijnë fryrje, humbje peshe, diarre kronike dhe të përziera.
 • Alergjitë ushqimore: Disa njerëz janë alergjikë ndaj disa ushqimeve si arrat, frutat ose qumështi. Ngrënia e këtyre alergeneve mund të shkaktojë fryrje, kruajtje, ënjtje në gojë, diarre dhe ekzemë në lëkurë.
 • Çrregullim i florës së zorrëve: fryrje mund të ndodhë edhe nëse flora e zorrëve është jashtë ekuilibrit, për shembull si pasojë e marrjes së antibiotikëve.
 • Kanceri kolorektal (karcinoma kolorektal): Kanceri kolorektal është një rritje malinje në zorrë. Përveç fryrjeve kronike dhe tretjes së parregullt, një ndryshim në jashtëqitje dhe prania e gjakut në të mund të jetë tregues i kancerit kolorektal.
 • Ciroza e mëlçisë: Meteorgjia e rëndë shfaqet edhe me cirrozën e mëlçisë. Simptoma të tjera përfshijnë lodhjen, performancën e dobët, humbjen e oreksit, vjelljen, kapsllëkun dhe presionin nën harkun e djathtë brinjor.
 • Obstruksioni intestinal: Obstruksioni intestinal zakonisht fillimisht manifestohet si kapsllëk, dhimbje barku dhe fryrje. Mund të shkaktohet nga paraliza e lëvizjes së zorrëve (peristaltika), ngjitjet e dhëmbëzuara pas një operacioni, sëmundja e Crohn dhe tumoret ose trupat e huaj në zorrë.

Pozicioni i zorrëve të vogla dhe të mëdha:

Fryrja e barkut tek foshnjat dhe fëmijët

Sidomos në tre muajt e parë të jetës, foshnjat shpesh vuajnë nga gazrat. Gazrat fryjnë me dhimbje barkun e foshnjës. Në disa raste, ajri hyn në traktin tretës thjesht duke gëlltitur kur pihet. Për këtë arsye, foshnjat duhet të gromësijnë pasi të pinë. Kjo lejon që ajri të largohet nga stomaku.

Intolerancën ndaj ushqimit

Fjalë kyçe: Kolika tre mujore

Disa foshnja qajnë shumë, veçanërisht në orët e hershme të mbrëmjes. Foshnjat më të zakonshme që qajnë gjenden në grupmoshën 0 deri në 3 muaj. Fëmijët e prekur vuajnë nga të ashtuquajturat dhimbje barku tre mujore. Ky term i vjetëruar ilustron atë që më parë mendohej se ishte shkaku i të qarave të tepërta - shumë ajër në stomak, i cili shkakton dhimbje barku kolik dhe fryrje.

Tani supozohet se ajri në stomakun e foshnjës është rezultat dhe jo shkak i të qarit të tepruar (gëlltitja e ajrit gjatë të qarit të dhunshme e të zgjatur!). Në vend të kësaj, supozohet se arsyeja për të qarat është se foshnjat e prekura kanë ende probleme për t'u qetësuar. Ata gjithashtu mund të jenë më të ndjeshëm se bashkëmoshatarët e tyre dhe për këtë arsye mund të mbingarkohen më lehtë nga stimujt mjedisorë.

Në çdo rast, dhimbje barku tre mujore tani konsiderohet si një çrregullim rregullues (siç janë çrregullimet e të ushqyerit dhe gjumit tek foshnjat) - foshnjat e prekura nuk e kanë bërë ende hapin e zhvillimit të rregullimit të sjelljes së tyre në mënyrë të përshtatshme në kontekste të caktuara (vetë-qetësues, të qarë, duke fjetur, etj.).

Mjetet juridike për fryrjen

Fryrja: Ilaçet shtëpiake

Ka kura të ndryshme shtëpiake për fryrjen. Çaj, nxehtësi dhe masazh – mund të zbuloni se çfarë mund t'ju ndihmojë këtu.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Çaj për gazrat

Çajrat e ndryshëm të bimëve mjekësore kanë efekt dekongestant dhe lehtësojnë dhimbjet e barkut. Bimët mjekësore të përshtatshme janë

 • glikanxo
 • qimnon
 • balsam limoni
 • sherbelë
 • kopër
 • shafran i Indisë
 • xhenxhefil
 • kamomil
 • Gjë e neveritshme

Ju gjithashtu mund të shtypni një përzierje prej 50 gramë anise, kopër dhe qimnon, hidhni 150 mililitra ujë të vluar mbi një lugë çaji nga kjo përzierje, mbulojeni dhe lëreni të injektohet për dhjetë minuta. Pini një filxhan çaj të tillë disa herë në ditë për të lehtësuar fryrjen.

Nxehtësia kundër gazrave

Një tjetër gjë që ndihmon kundër gazrave është ngrohtësia. Ajo relakson zorrët. Një shishe me ujë të nxehtë ose një jastëk me grurë (jastëk me gurë qershie) janë të përshtatshme. Nëse dëshironi të intensifikoni efektin, mund të vendosni një leckë të lagur midis shishes me ujë të nxehtë dhe stomakut (nxehtësia e lagësht).

Kompresa barku me kamomil: Një kompresë barku e lagësht dhe e nxehtë me kamomil ka një efekt qetësues, antispazmatik dhe relaksues. Për ta bërë këtë, hidhni gjysmë litër ujë të vluar mbi një deri në dy lugë lule kamomili, mbulojeni dhe lëreni të injektohet për pesë minuta.

Mbështjellja e patates: Ngrohtësia e një mbështjelljeje patate (ose sipër patates) ka një efekt relaksues, qetësues dhe nxit qarkullimin e gjakut. Ziejini patatet derisa të zbuten, kullojini dhe lërini të ziejnë me avull. Vendoseni në një leckë dhe grijeni me një pirun. Vendosni një leckë të ndërmjetme në stomak, mbyllni mbivendosjen për të formuar një pako të vogël dhe vendoseni sipër. Sigurojeni me një leckë të jashtme (p.sh. peshqir) dhe lëreni për 30 deri në 60 minuta. Pastaj pushoni.

Sapo nxehtësia të bëhet e pakëndshme, hiqni mbështjellësin ose ngjeshni menjëherë.

Masazh dhe fërkim i barkut

Masazhet e buta janë gjithashtu një ilaç i provuar dhe i testuar në shtëpi për fryrjen.

Masazhi i barkut: Një masazh i butë i barkut aktivizon lëvizjen natyrale të zorrëve, lehtëson tensionin dhe shpesh ndihmon kundër fryrjeve. Për ta bërë këtë, goditni barkun në drejtim të akrepave të orës për disa minuta duke përdorur të dyja duart dhe presion të butë. Ky ilaç shtëpiak është veçanërisht i përshtatshëm për fëmijët.

Fërkimi i barkut: Fërkimi i barkut me vaj kopër të holluar, balsam limoni, kamomil ose qimnon ngroh, lehtëson ngërçet dhe dhimbjet dhe stimulon tretjen. Për ta bërë këtë, ngrohni disa pika vaji të holluar në duar dhe fërkoni butësisht barkun në drejtim të akrepave të orës për disa minuta. Mos ushtroni shumë presion! Më pas mbulojeni fort dhe lëreni të pushojë për rreth gjysmë ore. Përsëriteni disa herë në ditë sipas nevojës.

Ilaçe për fryrjen

Medikamente të ndryshme pa recetë dhe me recetë janë në dispozicion për të trajtuar fryrjen e rëndë. Ata kanë një efekt dekongestant, antispazmatik ose tretës. Ato janë të disponueshme në preparate të ndryshme, për shembull si pika ose kapsula.

Agjentët shkumëzues: Ata zvogëlojnë tensionin sipërfaqësor të flluskave të shkumës në kimin në të cilin janë bllokuar gazrat. Kjo lejon që gazrat të largohen, të përthithen në trup ose të kalojnë përmes anusit. Shkumëzuesit kanë një efekt thjesht fizik dhe nuk hyjnë në qarkullimin e gjakut. Ato duhet të merren me vakte ose në mbrëmje para se të shkoni në shtrat. Përfaqësues të njohur të këtij grupi të përbërësve aktivë janë simetikoni dhe dimetikon.

Enzimat tretëse: Disa njerëz nuk janë në gjendje të tresin siç duhet ushqimin që përmban yndyrë, proteina ose karbohidrate. Arsyeja për këtë është se qelizat e gjëndrave të traktit tretës (në stomak, pankreas dhe mëlçi) nuk prodhojnë enzimat tretëse përkatëse në sasi të mjaftueshme. Rezultati është fryrja. Ilaçet që përmbajnë enzimat që mungojnë mund të ndihmojnë këtu. Ato duhet të merren me vakte në mënyrë që ushqimi të tretet më mirë.

Fryrja e barkut: Parandalimi

Në shumicën e rasteve, fryrja është e padëmshme dhe shkaktohet nga mënyra e keqe e jetesës dhe zakonet e të ngrënit. Prandaj, duhet të jeni të vetëdijshëm për sa vijon:

 • Shmangni ushqimet që shkaktojnë fryrje: Çdo fasule e vogël bën pak tingull, siç thotë shprehja. Fryrja zakonisht shkaktohet nga ushqimet “shpërthyese”. Më pas këto duhet të shmangen. Adhuruesit e fasuleve të forta gjithashtu mund t'i thithin bishtiqet për dymbëdhjetë orë dhe t'i gatuajnë për një kohë të gjatë përpara se t'i hanë. Kjo zvogëlon vetitë e formimit të gazit. Kujdes duhet pasur edhe me qepët, lakrën, frutat e papjekura, bukën e sapopjekur dhe bukën e trashë (të rëndë) integrale si dhe pijet e gazuara.
 • Ushqim i lehtë: Hani kryesisht ushqime që treten lehtë. Vaktet e pasura me yndyrë, të rënda dhe të kushtueshme janë jashtëzakonisht sfiduese për traktin tretës dhe lehtë mund të çojnë në fryrje.
 • Erëza të dobishme: Përdorni sa më shpesh në kuzhinë erëza tretëse si qimnon, anise, borzilok ose koriandër për të parandaluar fryrjen dhe dispepsin.
 • Kënaquni në vend që të gëlltisni: Merrni kohën tuaj për të ngrënë, përtypni tërësisht dhe flisni shumë pak gjatë ngrënies. Kjo parandalon që aq shumë ajër të hyjë në zorrët. Rastësisht, të hash disa vakte të vogla gjatë ditës është më mirë sesa të hash disa të mëdha.

Kur duhet të shihni një mjek?

Siç u përmend, fryrja zakonisht është e padëmshme. Vetëm në raste të rralla qëndron një sëmundje serioze pas simptomave të bezdisshme. Sidoqoftë, duhet të shihni një mjek në rastet e mëposhtme:

 • Fryrja shoqërohet me dhimbje të forta barku, të vjella dhe lëvizje të ndryshuara të zorrëve.
 • Ato përsëriten në kontekste të caktuara.
 • Ato vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore.

Çfarë bën mjeku?

Për të arritur në fund të shkakut të fryrjes, mjeku fillimisht do të bëjë pyetje në lidhje me historinë tuaj mjekësore (anamnezë): Ai do t'ju kërkojë të përshkruani më hollësisht fryrjen ose meteorizmin dhe të pyesë për çdo ankesë tjetër (dhimbje barku, jashtëqitje. ndryshime, të përziera, etj.). Ai gjithashtu do t'ju pyesë për zakonet tuaja dietike dhe të stilit të jetesës dhe për çdo sëmundje themelore.

Mjeku më pas do të palpojë barkun tuaj dhe do të kontrollojë tingujt e zorrëve tuaja me një stetoskop. Nëse dyshon se shkaku i fryrjes është një sëmundje organike, do të organizojë ekzaminime të mëtejshme. Këto përfshijnë, për shembull, një ekzaminim me ultratinguj (sonografi) të barkut, ekzaminime të jashtëqitjes ose teste për intolerancën ushqimore si testi i tolerancës ndaj laktozës, fruktozës ose sorbitolit.

Pyetjet më të shpeshta

Përgjigjet për pyetjet më të shpeshta mbi këtë temë mund t'i gjeni në artikullin tonë Pyetjet e bëra më shpesh mbi fryrjen.