Problemet e tretjes

Sinonimet në një kuptim më të gjerë

dispepsi, kapsllëk, gazra, dhimbje stomaku, dhimbje barku, diarre, të vjella

Prezantimi

Një numër i çrregullimeve të sistemit të tretjes janë përmbledhur nën çrregullimet e tretjes. Simptomat më të zakonshme të çrregullimeve të tretjes janë të përzier, të vjella, diarre, kapsllëk, ngërçe dhimbje dhe intolerancën ushqimore. Sëmundje të ndryshme mund të çojnë në këto simptoma.

  • Mekanike ose
  • Kanë shkaqe kimike.

Alergjitë mund të shkaktohen, ndër të tjera, nga një ulje Detoxification kapaciteti në mëlçi ose nga një zorrë e shpuar. Ato gjithashtu mund të shkaktohen nga kimikate të dëmshme në jetën e përditshme. Sidomos kur kombinohet me zakone të dobëta të të ngrënit dhe mungesë të lëndëve ushqyese dhe ushtrimeve fizike.

Të dy diarre (diarre) dhe kapsllëk mund të jetë një simptomë e alergjisë që çon në probleme të tretjes. Inflamacion në ezofag (ezofag) zakonisht është i padëmshëm. Inflamacion akut i zorrë e hollë, i njohur gjithashtu si enterit akut akut, mund të shkaktohet nga bakteret dhe viruset dhe të çojë në probleme të tretjes.

Simptomat janë diarre, sulme të stomak dhimbje dhe temperatura e rritur. apendicit shkaqet dhimbje dhe mbindjeshmëri në të djathtë zona e barkut, lëvizje të zorrëve me ndërprerje, të përzier, i lehtë ethe, të vjella dhe mbindjeshmëri, e cila ndodh kur shtypni dhe lëshoni presion në zonën e prekur. Nëse dyshohet për një inflamacion në shtojcë, shtojca hiqet kirurgjikale sa më shpejt që të jetë e mundur.

La kërpudhat e tharmit Candida, ekziston natyrshëm në sistemin e zorrëve, shkon mirë me zorrën e dobishme bakteret dhe rregullohet nga mikroorganizmat. Megjithatë, nëse zorra përmban llojin e gabuar të bakteret, kërpudhat mund të rriten të pakontrolluara dhe të çojnë në probleme të tretjes. A dietë e pasur me maja, sheqer dhe produkte qumështi mund të përkeqësojnë më tej problemin në atë që kërpudhat candida lulëzojnë në këtë dietë.

Dëmton zorrët dhe shkakton simptoma mjaft serioze dhe sëmundje dytësore. Përdorimi i tepërt i antibiotikët, kortizon, shumë sheqer, gabim dietë, pilula të kontrollit të lindjes ose ekspozim i metaleve të rënda - mund të rezultojë në rritje të kërpudhave që perforon përfundimisht zorrën. Kjo mund të çojë në grimca nga zorra, të cilat normalisht do të ishin excreted me lëvizja e zorrëve, duke depërtuar në gjak vend.

La Sistemi imunitar është e përmbytur me të gjithë trupat e huaj dhe përfundon duke shkaktuar alergji. Kur kërpudhat candida rriten, ekziston një dëshirë e fortë për të ngrënë gjërat në të cilat kërpudhat jetojnë, të tilla si gjëra të ëmbla, bukë me maja të bardhë, produkte qumështi dhe alkool. Nervoz stomak dhe zorra e irrituar janë format më të zakonshme të problemeve të tretjes dhe arsyeja kryesore për një vizitë tek mjeku.

Rreth 25 deri në 30 përqind e popullsisë, kryesisht gra, vuajnë nga të ashtuquajturat "ankesa funksionale gastrointestinale". Ky term u zgjodh sepse sistemi i tretjes nuk funksionon më si duhet, megjithëse nuk mund të gjendet asnjë sëmundje organike. Të dy sëmundjet mund të shkaktohen nga infeksionet, ilaçet, ushqimi dhe stresi i vazhdueshëm.

Mbipeshë, mungesa e stërvitjes dhe konsumimi i alkoolit gjithashtu mund të shqetësojnë funksionin natyror të sistemit të tretjes dhe të shkaktojnë probleme të tretjes. Nervoz stomak dhe zorra nervoze ndodhin vetëm ose së bashku dhe zakonisht kufizojnë rëndë cilësinë e jetës. Të dy sëmundjet shkaktojnë dhimbje të përsëritura në trakti tretës.

La stomak i irrituar njihet gjithashtu si "dispepsi funksionale". Një nga shkaqet kryesore është mbindjeshmëria e sistemi nervor në traktin e sipërm gastrointestinal, i cili nga ana tjetër mund të ketë arsye psikologjike. Tipike janë problemet e tretjes në stomak dhe zorrë e hollë, të cilat ndodhin në mënyrë të përsëritur për më shumë se tre muaj: Një ndjenjë presioni dhe plotësi pas ngrënies, ndjenja e të qenit i ngopur pas disa kafshimeve dhe dhimbje në pjesën e sipërme të barkut.

La stomak i irrituar gjithashtu shpesh shkakton belching të pakëndshme dhe urth, e cila mund të shkaktohet si nga acidifikimi i tepërt ashtu edhe nga ai i ulët. sindromi i zorrëve nervoz njihet gjithashtu si "sindroma e zorrës së irrituar". Si me stomak i irrituar, problemet mendore ose psikologjike mund të shqetësojnë funksionin e të ashtuquajturës barkut tru - e cila gjithashtu mund të çojë në ankesa të shumta: Dhimbje të forta dhe spazma në bark, fryrje, diarre dhe kapsllëk ose lëvizje të pazakonta të zorrëve. Këto simptoma kufizojnë ndjeshëm pacientët në stilin e tyre të jetesës, gjë që çon në stres të mëtejshëm, i cili përsëri intensifikon simptomat si në një rreth vicioz.

Undercidifikimi si shkak i problemeve të tretjes, pra mungesa e acidit në stomak, luan një rol të veçantë te personat e moshuar që vuajnë nga çrregullime të tretjes. Arsyeja: hormoni më i rëndësishëm tretës - gastrina "motori i stomakut" - nuk prodhohet më në sasi të mjaftueshme. Kjo rezulton në një lëshim të reduktuar të acid gastrik (acid klorhidrik), i cili luan një rol qendror në proceset e tretjes në stomak.

Simptomat janë të ngjashme me ato të hiperaciditetit: urth, belching dhe dhimbje në pjesën e sipërme të barkut. Të prekurit mund të vërejnë nën-acidifikimin e tyre nga kjo nëse trajtimi shpesh i nxituar me një frenues acidi si p.sh. omeprazol ose pantoprazoli nuk tregon suksesin e dëshiruar afatgjatë. Diarre nuk është një sëmundje në vetvete, por një shenjë e tendosjes fizike të shkaktuar nga ushqime të ndryshme, infeksione bakteriale, parazitare, kërpudhore dhe virale, helmime të ndryshme, efekte anësore të ilaçeve, stres fizik dhe mendor ose një reagim i ndryshimeve kohore gjatë udhëtimeve të gjata.

Në lidhje me udhëtimet, problemet e tretjes në formën e diarresë mund të shkaktohen gjithashtu nga një infeksion ushqimor nga bakteret ose për shkak të viruset që mund të përhapet në mënyrë epidemike. Zonat e dobësuara në muret e zorrëve mund t'i japin vendin presionit të ushqimit dhe ajrit në zorrë, duke formuar xhepa të vegjël ku ushqimi depërton dhe nuk shkon më tej, duke shkaktuar probleme me tretjen. Ushqimi dhe jashtëqitja mund të shtrihen dhe kalben në fryrje të tilla, dhe inflamacion, diverticulitis dhe dhimbje stomaku mund të zhvillohen këtu.

Shpesh flasim për një numër të madh të divertikulave. Bakteret e dekompozimit që lulëzojnë në këto divertikula prodhojnë toksina që mund të shkaktojnë ankesa të ndryshme. Shumica e divertikulave të zorrëve ndodhen në dy pika.

Ato gjithashtu mund të vijnë nga ezofagu, stomaku dhe zorrë e hollë. Simptomat përfshijnë erën e keqe të gojës.