Edit page title Sporte dhe Fitnes
Edit page URL
Close edit interface

Vrapim në dimër: 7 këshilla të nxehta

Vrapimi është i shëndetshëm, sepse stërvit sistemin kardiovaskular. Përveç kësaj, shumë kalori digjen gjatë vrapimit: Pra vrapimi i rregullt nuk është vetëm argëtues, por edhe i hollë me kalimin e kohës. Vrapimi jashtë është i mundur gjatë gjithë vitit, pavarësisht nga moti. Sidoqoftë, duhet të ndiqni disa rregulla kur vraponi në dimër. Ne kemi përpiluar… Vrapim në dimër: 7 këshilla të nxehta

Vrapimi është i shëndetshëm edhe në temperaturat nën zero

Ata që nuk stërviten në dimër shpesh ndihen të shkujdesur dhe të pabalancuar. Megjithatë, ka shumë mënyra për të ushtruar edhe në sezonin e ftohtë - qoftë patinazh, vrapim, not apo stërvitje në palestër. "Ushtrimet e rregullta jo vetëm që parandalojnë ose ndihmojnë të heqin qafe dorezat e dashurisë. Ushtrimet e dozuara siç duhet gjithashtu forcojnë zemrën… Vrapimi është i shëndetshëm edhe në temperaturat nën zero

Çiklizmi në dimër? sigurisht!

Në verë, shumë njerëz përdorin biçikletat si një mjet transporti praktik dhe miqësor ndaj mjedisit: për pazar, për udhëtim në punë ose për shëtitje në fundjavë. Por me ngricën e parë, biçikleta është lënë mënjanë për dimër. Ka një mënyrë tjetër! Përdorni karakteristikat pozitive dhe promovuese të shëndetit të drejtimit të biçikletës gjithashtu… Çiklizmi në dimër? sigurisht!

Udhëtimi për pushime dimërore Paketa e ndihmës së parë

Kodra të mbuluara me borë, qiell blu, diell: në dimër, shumë pushues tërhiqen nga malet. Por në mënyrë që të mund të shijoni pushimet tuaja dimërore në paqe, përgatitja e mirë është thelbësore. Një çantë e ndihmës së parë është veçanërisht e rëndësishme në mënyrë që të trajtoni shpejt sëmundje të vogla ose të mëdha direkt në vend. Por ajo që i përket të gjithë në ndihmën e parë… Udhëtimi për pushime dimërore Paketa e ndihmës së parë

Sporti dhe stërvitja në dimër: justifikimet nuk llogariten

Të vetmuar dhe të harruar ata nxjerrin jetën e tyre në këto muaj: Këpucë vrapimi, pajisje sportive dhe orë me impuls. Shumica prej tyre kanë parë dritën e ditës për herë të fundit në shtator. Dhe shumë nga pronarët e tyre nuk kanë ndërmend t'i shikojnë përsëri deri në mars. Sporti dhe stërvitja nuk kanë pothuajse asnjë vend në ndërgjegjen e njerëzve… Sporti dhe stërvitja në dimër: justifikimet nuk llogariten

Në formë të lartë pavarësisht dimrit të ulët

Ditët e ftohta të dimrit gërvishtin mirëqenien. Kjo vërtetohet nga studime të shumta. Kështu, për rreth pesë përqind të qytetarëve gjermanë, sezoni i zymtë ndikon vërtet në gjendjen shpirtërore të tyre. Si pasojë e mëtejshme e mungesës së dritës së diellit, 30 përqind e burrave dhe 40 përqind e grave mbi moshën 50 vjeç kanë një sëmundje latente… Në formë të lartë pavarësisht dimrit të ulët

Ecje, Vrapim, Çiklizëm në Dimër

Sportet në natyrë në dimër - pse jo? Në fillim, ftohja e jashtme shkakton dridhje, por së shpejti enët e gjakut të lëkurës dhe muskujve hapen dhe trupi përmbytet me një ndjenjë të këndshme të ngrohtë. Sidoqoftë, ka disa pika për t'u marrë parasysh kur stërviteni në të ftohtë. Vrapimi në dimër: Kujdes nga dyshemetë e rrëshqitshme dhe… Ecje, Vrapim, Çiklizëm në Dimër

Larja në akull: Një goditje për trupin

Me disa shkakton admirim, me të tjerët thjesht pakuptim. Ajo që i shtyn njerëzit të lënë rrobat e tyre në temperatura rreth pikës së ngrirjes dhe të zhyten në ujin e akullt. Shumë marrin "goditjen" famëkeqe, disa duan të bëjnë diçka të mirë për trupin e tyre. A është banja me akull vërtet e mirë për shëndetin tuaj? Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje? … Larja në akull: Një goditje për trupin

Snowboarding i shëndetshëm

Më shumë se gjashtë milionë skiatorë gjermanë dhe dëborë janë tërhequr nga shpatet me dëborë dhe vrapojnë në dimër. Por shumë zbritje të dëborës përfundojnë në spital në vend të stacionit të luginës. Kjo është arsyeja pse ju duhet të filloni përgatitjet për sezonin e ardhshëm të dëborës herët - mundësisht në vjeshtë. Gjeni se kush është veçanërisht i rrezikuar dhe… Snowboarding i shëndetshëm

Sport për sistemin musculoskeletal

Në rastin e ankesave të shpinës, si dhe sëmundjeve kronike degjenerative të sistemit musculoskeletal (për shembull, osteoporoza, osteoartriti), aktiviteti sportiv luan një rol të rëndësishëm. Njerëzit fizikisht joaktivë humbin më shumë masë kockore me rritjen e moshës, gjë që çon në një rritje të rrezikut të thyerjeve të kockave në rast të rënies. Në të kundërt, forca dhe fleksibiliteti… Sport për sistemin musculoskeletal

Terapia me enzimë kundër dëmtimeve sportive

Vera po vjen dhe me të numri i dëmtimeve sportive po rritet përsëri në të njëjtën kohë. Qoftë vrapimi, çiklizmi, ngjitja apo luajtja e futbollit - gjithçka që duhet është një pavëmendje dhe kyçi i këmbës është ndrydhur ose krahu i mavijosur. Prej disa vitesh, përgatitjet enzimatike janë përdorur gjithashtu në mënyrë terapeutike për të tilla… Terapia me enzimë kundër dëmtimeve sportive