Simptomat e bronkitit alergjik | Simptomat e bronkitit

Simptomat e bronkitit alergjik

Kur mukozat e një të sëmuri nga alergjia vijnë në kontakt me disa alergjenë, një reaksion alergjik shkaktohet me formimin e IgE Antitrupat. Kjo ndodh sepse vet trupi Sistemi imunitar identifikon substancat e padëmshme si të rrezikshme dhe reagon duke prodhuar Antitrupat. Kjo rezulton në ankesa të tilla si: Gjatë një reaksion alergjik, sytë janë të ndjeshëm dhe ndjenja e erë dhe shije shpesh dëmtohet.

Ngjashëm me lëkurën e jashtme dhe mukozën, gjatë indet gjithashtu mund të reagojnë. Një "ndryshim i dyshemesë" është kur pacientët e prekur zhvillojnë bronkit shtesë ose simptoma të astmës me kalimin e kohës. Prandaj është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për alergjitë e dikujt dhe t'i trajtoni ato në mënyrë të përshtatshme në kohën e duhur. - sy të kuq, të fryrë

  • Një hundë e lëngshme
  • Irritimi i fytit
  • Gulçim
  • Gudulisje në fyt
  • Shtrëngimi i gjoksit
  • që kruhet
  • Ellingnjtje ose ndjesi e trupit të huaj të lëkurës ose mukozave

Simptomat e bronkitit kronik

Simptomat tipike të bronkitit kronik janë produktive kollë dhe mukusit bronkial për shkak të inflamacionit të përhershëm të rrugëve të frymëmarrjes. Në orët e mëngjesit, një sasi e shtuar e sekretimit të bardhë qelqi, viskoz shpesh kollitet, e cila njihet gjithashtu si pështymë. Përveç këtyre simptomave kryesore, simptoma të përgjithshme të ftohjes të tilla si rraskapitje e përgjithshme, rinitit dhe dhimbje koke shpesh ndodhin.

Pacientët shpesh ankohen dhimbje gjoksi (të ashtuquajturat dhimbje torakale), kryesisht pas kockës së gjirit, e cila shkaktohet dhe intensifikohet nga kollitja e vazhdueshme. Në faza të avancuara, pacientët mund të përjetojnë edhe gulçim (dispne). Për shkak të procesit inflamator të ngadaltë, kronik, që përparon, rritja e simptomave të sëmundjes është gjithashtu graduale.

Procesi kronik inflamator i tubave bronkial zakonisht shkaktohet nga i rregullt inhalacion të toksinave, përfshirë tymin e cigareve në veçanti. Toksinat e thithura dëmtojnë gjatë vetë indet dhe sistemi i vetë-pastrimit të mushkërive, duke bërë që mukozat të fryhen dhe të prodhojnë një sekretim të trashë. Inflamacioni i gjatë përparon veçanërisht nëse indet e mushkërive janë akoma të ekspozuara ndaj toksinave përkatëse, për shembull nëse pacienti i prekur vazhdon të pi duhan cigaresh, gazra ose pluhur ose i thith ato. Simptomat mund të përkeqësohen edhe më keq nëse ekziston edhe një infeksion akut i rrugët e frymëmarrjes.

Simptomat e bronkitit tek të rriturit

Tek të rriturit, bronkiti zakonisht është i padëmshëm dhe në shumicën e rasteve kapërcehet pas dy javësh. Bronkiti fillon brenda disa orësh me ditë me një tharje të fortë kollë pa pështymë dhe mund të shoqërohet me dhimbje gjoksi për shkak të ashpërsisë së saj. Pas disa ditësh, bronkiale mukozës prodhon më shumë sekrecion për të hequr qafe patogjenët.

Kjo pastaj shfaqet si produktive kollë, e cila shoqërohet me një pështymë mukopurulente. Nëse gjatë sëmundjes një infektim i mëtejshëm nga bakteret (një i ashtuquajtur “bakterial superinfektimi") Ndodh, pështyma mund të duket e verdhë dhe purulente. Simptomat e mëtejshme tek të rriturit janë të lehta ethe dhe gulçim, si dhe simptoma të veçanta të ftohjes si lodhja, lodhje, gjymtyrët që dhembin, dhimbje koke dhe një të ftohtë.

Bronkit në të rriturit me një të shëndetshëm dhe të fortë Sistemi imunitar është zakonisht i butë dhe zakonisht kufizohet pas 1-2 javësh. Nga ana tjetër, të rriturit, të cilët tashmë janë dobësuar Sistemi imunitar për shkak të sëmundjeve të mëparshme (të tilla si COPD, zemër dështimi ose kancer), zakonisht vuajnë nga bronkit më i rëndë. Rrugët e tyre të frymëmarrjes zakonisht kolonizohen sekondarisht shumë shpejt nga bakteret, duke rezultuar në të lartë ethe, pështymë purulente dhe një tranzicion të shpejtë në mushkëri. Në rastin më të keq, pneumoni mund të zhvillohet, duke çuar në përkeqësimin e funksionit të frymëmarrjes dhe gulçim të rëndë.