Gripi i stomakut: Ilaçet shtëpiake që ndihmojnë

Kur janë të dobishme ilaçet shtëpiake gastrointestinale?

Një avantazh i mjeteve juridike shtëpiake kundër gripit gastrointestinal është se ato janë gati për t'u përdorur pothuajse menjëherë: Receta e mjekut nuk është e nevojshme dhe në shumicën e familjeve "përbërësit" përkatës janë tashmë të disponueshëm. Në parim, disa ilaçe shtëpiake mund të zvogëlojnë simptomat e pakëndshme si diarreja tipike e sëmundjes. Sidoqoftë, nëse dhe sa mirë ndihmojnë mjetet juridike shtëpiake gastrointestinale në raste individuale, ndryshon nga pacienti në pacient. Megjithatë, të përdorura siç duhet, ato të paktën nuk bëjnë asnjë dëm. Çfarë nuk mund të bëjnë: Shkurtoni kohëzgjatjen e sëmundjes.

Në përgjithësi, duhet të provoni vetëm mjete juridike shtëpiake, si argjila shëruese ose pektina e mollës për një grip të thjeshtë dhe të pakomplikuar të stomakut. Megjithatë, mjetet juridike në shtëpi kanë kufizimet e tyre. Nëse simptomat janë të rënda, vazhdojnë për një periudhë të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek!

Cilat janë ilaçet shtëpiake gastrointestinale?

Përveç kësaj, ka këshilla dhe ilaçe të tjera shtëpiake për gripin e stomakut që mund të jenë të dobishme, si çaji gastrointestinal ose probiotikët.

Adsorbentët

Adsorbentët janë substanca aktive që mund të lidhin (absorbojnë) bakteret dhe toksinat e tyre irrituese të zorrëve apo edhe viruset. Më pas pacienti i nxjerr të dyja së bashku, duke lejuar që zorrët të rikuperohen. Adsorbentët përfshijnë, për shembull, pektina, argjilë shëruese dhe argjilë të bardhë, si dhe qymyr aktiv.

Megjithatë, efektiviteti i adsorbentëve kundër diarresë është ndonjëherë i diskutueshëm midis ekspertëve dhe ende nuk është vërtetuar qartë nga studimet. Megjithatë, mjetet juridike duket se ndihmojnë shumë njerëz. Argjilën shëruese dhe qymyr aktiv mund ta merrni në çdo farmaci.

Gjithmonë pyesni farmacistin për përdorimin e adsorbentëve. Duke vepruar kështu, informojeni atë për çdo medikament që po merrni tashmë. Kjo është për shkak se disa medikamente (të tilla si glikozidet kardiake për dështimin e zemrës) mund të ndërveprojnë me adsorbentët.

Pektina

Si alternativë ndaj ushqimeve të freskëta, në farmaci mund të merrni preparate të gatshme me përmbajtje të lartë pektine.

Tokë shëruese

Balta shëruese është një rërë e veçantë, e grirë shumë imët (loess), e cila përbëhet nga minerale dhe elementë gjurmë të ndryshëm. Këto përfshijnë kryesisht komponimet e aluminit dhe silikonit. Granulimi i imët rezulton në një sipërfaqe të madhe, e cila lejon argjilën shëruese të lidhë shumë substanca (të tilla si toksinat bakteriale).

Nëse dëshironi të përdorni argjilën shëruese si një ilaç shtëpiak për vetë-trajtim kundër diarresë në rast të një infeksioni gastrointestinal, përzieni një deri në dy lugë çaji të saj në gjysmë gote ujë të ftohtë ose çaj. Përzierjen e pini në gllënjka të vogla.

Gjithashtu e ngjashme me argjilën shëruese është edhe "balta e bardhë" që përmban kaolinë (bolus alba). Zakonisht përdoret në formën e preparateve të gatshme që përmbajnë përbërës të tjerë aktivë.

Qymyr druri i aktivizuar

Agjentët e ënjtjes

Agjentët ënjtës si lëvozhgat e psiliumit dhe farat e lirit mund të lidhin shumë ujë në zorrë nën ënjtje të fortë. Kjo rrit vëllimin e përgjithshëm të jashtëqitjes dhe e bën atë disi më të ngurtë, gjë që është shumë e dobishme në rastet e diarresë – veçanërisht pasi jashtëqitja më e fortë kërkon më shumë kohë për të kaluar nëpër zorrë. Kur jashtëqitja bymehet, ajo gjithashtu mbulon bakteret dhe toksinat, duke i marrë praktikisht me vete drejt daljes.

Meqë ra fjala: Me aftësinë e tyre për të lidhur shumë ujë, agjentët ënjtës ndihmojnë edhe në kapsllëk. Kur fryhen, ato zbutin jashtëqitjet e forta dhe e bëjnë më të lehtë eliminimin e tyre.

E rëndësishme me agjentët ënjtës – merrni gjithmonë së bashku me lëng të mjaftueshëm!

Çaj gastrointestinal

Një ilaç tjetër popullor në shtëpi për gripin gastrointestinal është çaji i përgatitur nga barëra medicinale efektive. Klasikët janë, për shembull, kopër dhe kamomil. Përgatitjet e çajit me këto bimë mjekësore kanë një efekt qetësues në traktin gastrointestinal dhe gjithashtu kanë një efekt anti-inflamator.

Mos përdorni boronica të freskëta – ato mund të rrisin diarrenë!

Gjithashtu një çaj nga gjethet e manaferrës, çaji jeshil dhe i zi përmbajnë tanine dhe mund të ndihmojnë kundër diarresë.

Probiotics

Shumë njerëz e njohin termin probiotikë nga reklamat e kosit. I referohet disa mikroorganizmave që merren për të mirën e një flore të shëndetshme të zorrëve. Në këtë mënyrë, bakteret e dobishme në zorrë mbështeten dhe mikrobet patogjene shtypen. Kjo ka për qëllim të mbështesë tretjen dhe mbrojtjen tonë në përgjithësi - një florë e shëndetshme e zorrëve është thelbësore për një sistem imunitar që funksionon mirë!

Njerëzit me mungesë imuniteti nuk duhet të marrin probiotikë me kultura kërpudhore, pasi kjo mund të çojë në infeksion të tepërt fungal.

Zbatimet e nxehtësisë

Nxehtësia mund të jetë e dobishme kur ngërçet e barkut mundojnë të sëmurët gastrointestinal. Një shishe me ujë të nxehtë ose një jastëk i ngrohur me qershi bën një punë të mirë këtu. Nxehtësia relakson dhe kështu mund të lehtësojë ngërçet. Një leckë e lagur midis stomakut dhe shishes me ujë të nxehtë e intensifikon efektin (nxehtësia e lagësht).

Mbushësit e patates janë gjithashtu ngrohës të fortë. Për ta bërë këtë, zieni patatet, grijini ato dhe vendosini në një leckë. Më pas lërini të ftohet pak patatet e grira, vendoseni jastëkun në stomak dhe lidheni me një leckë. Kujdes: Nëse patatet janë shumë të nxehta, ekziston rreziku i djegies!

Mjetet gastrointestinale pa recetë

Kola dhe shkopinjtë e kripës – një ilaç i përshtatshëm gastrointestinal në shtëpi?

Nëse keni pasur grip të stomakut në fëmijëri, shpesh keni marrë cola cola dhe shkopinj gjevrek nga nëna juaj si një ilaç shtëpiak. Ideja pas saj: Për të zëvendësuar lëngjet dhe elektrolitet e humbura nga të vjellat dhe diarreja me një pije të ëmbël dhe një rostiçeri të kripur. Por a janë kola-kola dhe shkopinjtë e kripës një këshillë e mirë për problemet gastrointestinale?

Sigurisht, kola është një formë lëngu, por pothuajse nuk përmban elektrolit. Përveç kësaj, pija freskuese është shumë e pasur me sheqer dhe, në versionin e rregullt, kafeinë, e cila irriton më tej stomakun dhe zorrët.

Përfundim: Kola dhe shkopinjtë e kripës nuk janë një ilaç i përshtatshëm shtëpiak gastrointestinal!

Ushqimi i duhur me gastroenterit

Mbajtja e ushqimit gjatë një periudhe gastroenteriti është shpesh pothuajse e pamundur. Përveç kësaj, shumë të sëmurëve u mungon oreksi. Prandaj, ata shpesh nuk hanë asgjë për disa orë dhe përkundrazi pinë shumë (çaj, ujë), gjë që është mjaft e dobishme.

Ata që nuk duan të bëjnë pa ushqim plotësisht ose që duan të hanë diçka përsëri pas disa orësh agjërimi, duhet të zgjedhin ushqim lehtësisht të tretshëm. Të përshtatshme janë për shembull:

  • Supë supë
  • Bukë e bardhë, frak
  • bollgur
  • Patate
  • Oriz
  • Qull foshnje

Ilaçet shtëpiake gastrointestinale: kur është më mirë të shkoni te mjeku?

Pra, ka mënyra të shumta për ta bërë më të durueshme kohën e sëmundjes me ilaçet shtëpiake gastrointestinale dhe dietën e duhur. Ndonjëherë, megjithatë, një vizitë te mjeku ende nuk mund të shmanget:

Si rregull, është një sëmundje e pakëndshme, por relativisht e padëmshme. Megjithatë, ndonjëherë mund të jetë shumë e rëndë, për shembull me temperaturë të lartë, diarre me gjak ose në përgjithësi diarre dhe të vjella shumë të rënda. Sidomos te njerëzit e moshuar dhe fëmijët e vegjël, gastroenteriti mund të bëhet shpejt i rrezikshëm.

Në raste të tilla, ilaçet shtëpiake gastrointestinale nuk janë të mjaftueshme si trajtimi i vetëm. Në vend të kësaj, mund të nevojiten mjekime shtesë, të cilat mjeku duhet t'i përshkruajë. Këto mund të përfshijnë infuzione (për humbje të rënda të ujit dhe kripës), antibiotikë (për infeksione bakteriale) ose ilaçe për ngërçe të rënda të barkut.

Edhe nëse ka një lidhje të mundshme me një udhëtim jashtë vendit, për gastroenterit rekomandohet vizita te mjeku. Mjetet juridike shtëpiake gjithashtu shpesh nuk janë të mjaftueshme si trajtimi i vetëm këtu.