Dhimbje stomaku: Pyetje dhe përgjigje

Varet nga shkaku i dhimbjes së stomakut: Për dispepsi ose urth, antacidet ose frenuesit e pompës së protonit mund të ndihmojnë. Në rastin e gastritit, është i nevojshëm ndryshimi i dietës dhe abstenimi nga alkooli dhe pirja e duhanit. Ngrënia e një diete lehtësisht të tretshme, pirja e lëngjeve të mjaftueshme dhe reduktimi i stresit gjithashtu mund të ndihmojnë. Në rast të dhimbjeve të forta ose të vazhdueshme të stomakut, duhet të shihni një mjek për të filluar trajtimin e duhur.

Çfarë duhet të hani nëse keni dhimbje barku?

Ushqimet e lehta si bananet, orizi, perimet e gatuara, mishi pa dhjamë, buka e thekur dhe salca e mollës tolerohen mirë për dhimbjet e stomakut. Shmangni ushqimet pikante, të yndyrshme dhe të tharta sepse irritojnë stomakun. Hani ngadalë dhe përtypni shumë mirë. Hani disa vakte të vogla gjatë ditës për të shmangur mbingarkimin e stomakut.

Çfarë qetësues kundër dhimbjeve të stomakut?

Çfarë nuk duhet të hani kur keni dhimbje barku?

Shmangni ushqimet e vështira për t'u tretur, të yndyrshme, me fryrje ose pikante kur keni dhimbje stomaku. Alkooli, kafeina dhe pijet e gazuara gjithashtu mund ta përkeqësojnë dhimbjen. Gjithashtu duhet të shmangni ushqime të tilla si çokollata, agrumet ose domatet që stimulojnë prodhimin e acidit në stomak.

Cilat ilaçe për dhimbjet e stomakut?

Antacidet si hidroksidi i aluminit ose i magnezit neutralizojnë acidin e tepërt të stomakut. Frenuesit e pompës protonike si omeprazoli dhe bllokuesit e receptorit H2 reduktojnë prodhimin e acidit në stomak dhe janë të përshtatshëm për dhimbje më të forta ose të vazhdueshme. Në disa raste, qetësuesit e dhimbjes si acetaminofeni gjithashtu ndihmojnë. Kontaktoni ofruesin tuaj të kujdesit parësor nëse simptomat vazhdojnë ose përkeqësohen pavarësisht trajtimit.

Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje të forta stomaku?

Cilat janë simptomat e dhimbjes së stomakut?

Djegia ose presioni në pjesën e sipërme të barkut, nauze, të vjella, fryrje, belçim, urth, humbja e oreksit dhe humbja e peshës janë simptoma tipike të dhimbjes së stomakut. Ato gjithashtu mund të shoqërohen me dhimbje në gjoks, qafë ose shpinë.

Cilat mund të jenë arsyet e dhimbjes së stomakut?

Dhimbja e stomakut mund të ketë arsye të ndryshme. Shkaktarët përfshijnë stresin, dietën e dobët, gastrit, sëmundjen e refluksit (GERD), gurët në tëmth, pankreatitin, ulcerat e stomakut ose kancerin e stomakut. Intolerancat ushqimore dhe problemet e zemrës mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje stomaku.

Çfarë duhet të pini nëse keni dhimbje barku?

Ku ka dhimbje barku?

Dhimbja e stomakut ndihet kryesisht në pjesën e sipërme të barkut direkt nën kockën e gjoksit. Mund të rrezatojë në anën e majtë të barkut. Në disa raste, dhimbja përhapet në shpinë.

Çfarë ndihmon shpejt kundër dhimbjes së stomakut?

Për dhimbjet akute të stomakut, pijet e ngrohta si çaji i kamomilit ose koprës dhe agjentët që lidhin acidin (antacidet) ndihmojnë. Pushimi fizik dhe një shishe me ujë të nxehtë në stomak jo shumë të mbushur sjellin gjithashtu lehtësim. Shtrirja anash me gjunjët pak të tërhequr mund të zvogëlojë gjithashtu shqetësimin.

Cilin mjek të drejtoheni për dhimbje stomaku?

Personi i parë që kontakton për dhimbje të forta ose të zgjatura të stomakut është një mjek i përgjithshëm ose internist. Pas një ekzaminimi fizik, ju mund të referoheni te një gastroenterolog, një specialist për çrregullimet gastrointestinale.

Si duhet të shtriheni nëse keni dhimbje barku?

Çfarë e qetëson stomakun me dhimbje stomaku?

Çajrat bimor me kamomil, mente ose kopër qetësojnë stomakun. Mjekët rekomandojnë ushqime të buta për dhimbjet e stomakut, si frak, oriz apo banane. Gjithashtu, hani vetëm vakte të vogla për të shmangur ngarkesën shtesë në stomak. Shmangni ushqimet pikante, yndyrore dhe acide, si dhe alkoolin dhe nikotinën. Në disa raste, vetëm medikamentet do të ndihmojnë; ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor do t'i përshkruajë këto.

Çfarë pozicioni lehtëson dhimbjet e stomakut?

Në pozicionin e fetusit, presioni në stomak zvogëlohet: nëse shtriheni në anën e majtë të trupit dhe tërhiqni gjunjët pak drejt gjoksit, ky pozicion lehtëson dhimbjet e stomakut. Një pozicion ulur drejt mund të bëjë gjithashtu mirë. Ushtrimet e lehta fizike gjithashtu ndihmojnë në lehtësimin e kalimit gastrointestinal.