Sytë e ënjtur: Shkaqet, këshillat dhe mjetet juridike në shtëpi

Vështrim i shkurtër

 • Shkaqet: p.sh. natë e shkurtër me shumë konsumim të alkoolit, shumë punë me kompjuter, ajër të thatë, ftohje, alergji, sëmundje të syve (skuqje, kalazion, konjuktivit, tumore në zonën e syve etj.), insuficiencë kardiake, dështim i veshkave.
 • Çfarë të bëni me sytë e fryrë? Për shkaqe të padëmshme, ftohni zonën e syve, pini shumë lëngje, përdorni produkte të posaçme kujdesi nëse është e nevojshme, mundësisht masazh të butë të syve
 • Kur të shihni një mjek? Nëse nuk mund të identifikohet asnjë shkak dhe/ose sytë janë gjithashtu të dhimbshëm, lotohet, skuqet ose shikimi po përkeqësohet
 • Diagnoza: konsultimi mjek-pacient për të marrë një histori mjekësore, ekzaminim oftalmologjik, test njollosje, mundësisht mostër indesh, ekzaminime të mëtejshme në varësi të shkakut të dyshuar.
 • Trajtimi: në varësi të sëmundjes themelore, p.sh. me antibiotikë për infeksionet bakteriale të syve

Sytë e fryrë: shkaqet dhe sëmundjet e mundshme

Alergjitë, ftohjet ose të qarat e rënda e të zgjatura shpesh bëjnë që zona e syve të fryhet përkohësisht. Megjithatë, depozitat e lëngjeve që shkaktojnë trashjen e indit rreth syve (dhe ndoshta pjesëve të tjera të trupit) mund të shkaktohen edhe nga sëmundje të tjera. Shkaqet kryesore të ënjtjes së syve janë

Sëmundjet e syrit

 • Gur breshëri (chalazion): Ndryshe nga stuko, chalazion shfaqet vetëm në qepallën e sipërme kur kanalet e gjëndrave meibomiane të vendosura këtu bllokohen. Në këtë rast, ënjtja e qepallave është pa dhimbje.
 • Tumori në zonën e syve: Ajo që ndonjëherë duket si një chalazion është në fakt një tumor malinj i gjëndrave të qepallave. Kjo gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje të syve.
 • Konjuktiviti: Ky mund të jetë viral, bakterial, alergjik ose mekanik (i shkaktuar nga trupat e huaj). Shenjat përfshijnë një qepallë të ënjtur, konjuktivë të fryrë, një sy të kuq, të holluar me ujë dhe (në mëngjes) ngjitës, fotofobi dhe ndjeshmëri ndaj shkëlqimit, si dhe një ndjenjë presioni ose trupi të huaj në sy. Në varësi të shkakut, inflamacioni mund të prekë vetëm njërin sy ose të dy sytë. Forma bakteriale në veçanti është ngjitëse dhe mund të përhapet shpejt nëpër familje nëpërmjet peshqirëve të kontaminuar.
 • Orbitaflegmonet: Ky është një inflamacion bakterial i të gjithë grykës së syrit, i cili shpesh është rezultat i një stupi të infektuar ose sinusit. Duhet të trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur, përndryshe ekziston rreziku i verbërisë. Një qepallë e fryrë rëndë, dhimbje, ethe, konjuktivë e skuqur dhe një sy i dalë mund të jenë shenjat e para të gëlbazës orbitale.

Sëmundje të tjera

 • Edema e Quincke (angioedema): Kjo është një ënjtje akute, pa dhimbje e lëkurës dhe/ose e mukozës. Mund të ndodhë kudo në trup, duke përfshirë fytyrën: sytë, mjekra, faqet dhe buzët janë veçanërisht të prekura, së bashku me mukozën. Ënjtja mund të shoqërohet me një ndjenjë të pakëndshme shtrëngimi. Edema e Quincke shpesh shkaktohet nga alergjitë.
 • Dështimi i veshkave: Nëse veshkat nuk punojnë më siç duhet, mbajtja e ujit (edema) ndodh në të gjithë trupin. Përveç këmbëve, mund të fryhet edhe fytyra. Të prekurit nxjerrin më pak urinë dhe gjithashtu përjetojnë simptoma jo specifike si vështirësi në përqendrim dhe lodhje të shpejtë.
 • Dështimi i zemrës: Dështimi kronik i zemrës (insuficienca kardiake) çon në edemë (mbajtje uji) në këmbë, bark dhe fytyrë për shkak të reduktimit të kapacitetit pompues të zemrës.
 • Rrjedhja e hundës: Ndonjëherë sytë e trashë janë rezultat i një ftohjeje të thjeshtë.
 • Inflamacioni i sinuseve paranazale (sinusiti): Sinusiti gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje të prekshme të faqeve dhe/ose ënjtje të syve.
 • Dhimbje koke grupore: Njerëzit me dhimbje koke grupore shpesh zgjohen nga gjumi gjatë natës nga dhimbje të forta rreth njërit sy. Sulmet e dhimbjes zgjasin deri në tre orë. Syri loton dhe fryhet. Konjuktiviti (inflamacion i konjuktivës) ose një qepallë e rënë është gjithashtu e mundur.

Shkaqe të tjera të syve të ënjtur

 • Sytë e thatë: Lentet e kontaktit dhe puna në kompjuter i thajnë sytë dhe shkaktojnë ënjtje të syve, veçanërisht në mbrëmje. Në dimër, ajri i ngrohtë dhe i thatë i ngrohjes gjithashtu mund të shkaktojë shqetësim në sy.
 • E qara: E qara rrit presionin në zonën e syve, i cili vepron në indet përreth. Kjo shtrydh lëngun nga enët e imta të gjakut, veçanërisht në zonën delikate të qepallës së poshtme, duke rezultuar në ënjtje të syve.
 • Trashëgimia dhe mosha: Qeskat e mëdha poshtë syve janë shpesh për shkak të një predispozicioni familjar. Përveç kësaj, indi bëhet gjithnjë e më i dobët me kalimin e moshës, gjë që favorizon gjithashtu sytë e fryrë dhe qeskat poshtë syve.
 • Çrregullimi i kullimit të limfave gjatë gjumit: Pozicioni i sheshtë kur jeni shtrirë e bën më të vështirë drenimin limfatik, gjë që mund të shkaktojë ënjtje të syve në mëngjes.
 • Dieta dhe alkooli: Nëse hani një vakt të pasur me proteina ose kripë në mbrëmje ose pini shumë alkool, shpesh zgjoheni të nesërmen me sy të fryrë (për shkak të lëngjeve limfatike të grumbulluara).
 • Goditje në sy: "Syri i zi" i njohur si pasojë e një goditjeje ose përplasjeje në zonën e syve ndodh kur enët e dëmtuara rrjedhin gjak në indin rreth kokës së syrit. Një ënjtje është tipike këtu; më vonë kjo bëhet e zbardhur si një mavijosje.

Kushdo që ka marrë një goditje ose substancë në sy duhet të vizitojë gjithmonë një okulist. Kockat në zonën e syve mund të thyhen dhe/ose të lëndohen kokërdhoku i syrit!

Sytë e fryrë: çfarë mund të bëni vetë

Për të eliminuar ose parandaluar fryrjen e syve të vegjël, të cilët pothuajse me siguri nuk janë për shkak të një sëmundjeje themelore (serioze), nuk duhet të shkoni menjëherë te mjeku. Së pari mund të provoni mjetet juridike dhe truket e mëposhtme në shtëpi:

 • Pini mjaftueshëm: Një truizëm – por një që është e vërtetë. Marrja e mjaftueshme e lëngjeve (mundësisht në formën e ujit) ndihmon në stimulimin e transportit të limfës dhe parandalimin e ënjtjes rreth syve.
 • Ftohja: Vendosni një lugë ose syze ftohëse në frigorifer gjatë natës dhe vendosini butësisht në syrin e fryrë për rreth dhjetë minuta. Kjo është e mirë dhe ndihmon në uljen e ënjtjes.
 • Kastraveci në sy: Fetat e freskëta të kastravecit në sy janë të provuara dhe të testuara. Ato jo vetëm që kanë një efekt ftohës, por edhe hidratojnë lëkurën.
 • Masazh: Në kombinim me produktet e kujdesit për zonën e ndjeshme të syve, ju mund të masazhoni butësisht qepallat tuaja - ose me lëvizje rrethore rreth syve ose duke trokitur lehtë nga rrënja e hundës përgjatë qepallës së poshtme.
 • Drenazhi limfatik: Kjo mund të zvogëlojë ënjtjen. Për ta bërë këtë, mbyllni sytë dhe goditni butësisht pesë herë me majat e gishtave nga rrënja e hundës mbi qepallat e sipërme dhe të poshtme drejt tempujve. Kjo duhet të stimulojë rrjedhën limfatike dhe të ndihmojë në largimin e produkteve të mbeturinave. Edhe më mirë: lëreni kullimin limfatik tek një ekspert (p.sh. fizioterapist).
 • Flini me kokën pak të ngritur: Drenimi limfatik është më i vështirë kur jeni shtrirë, gjë që mund të rezultojë në ënjtje të syve në mëngjes. Fjetja me kokën pak të ngritur mund të ndihmojë – ose thjesht jini të durueshëm: Ndryshe nga “qeset e vërteta nën sy”, të cilat shkaktohen nga depozitat e yndyrës në qepallën e poshtme dhe në indin e poshtëm dhe shkaktohen nga mosha ose gjenetika, këto edema rrjedhin në to. vet brenda disa orësh me ndihmën e gravitetit. Prandaj ato janë vetëm një problem estetik i përkohshëm.
 • Pomadë për hemorroidet: Një shtresë e hollë e pomadës së hemorroideve në qepallat mund të zvogëlojë ënjtjen e syve të ënjtur. Pomada shkakton tkurrjen e enëve të gjakut. Megjithatë, mos përdorni produkte që përmbajnë kortizon dhe anestetikë lokalë! Produktet që përmbajnë ekstrakte të gështenjës së kalit janë më të përshtatshme: kjo bimë mjekësore ka një efekt natyral dekongestant. Kur aplikoni, sigurohuni që asnjë pomadë të mos hyjë në sy!

Shumë ekspertë kanë një pikëpamje kritike për përdorimin e pomadës së hemorroideve për sytë e ënjtur dhe këshillojnë kundër tij.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Sytë e ënjtur: kur të shkoni te mjeku?

Sytë e ënjtur si pasojë e gjumit të pakët, një natë festash ose të qara të tepërta janë të padëmshme. Vizita te mjeku nuk është e nevojshme. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni mjete juridike shtëpiake për të ndihmuar që ënjtja të ulet më shpejt (shih më lart: "Çfarë mund të bëni vetë").

Vizitoni menjëherë një mjek (oftalmolog) nëse sytë tuaj nuk janë vetëm të fryrë, por edhe të dhimbshëm, të përlotur, shumë të skuqur dhe/ose të ndjeshëm. Mund të ketë një infeksion bakterial pas tij, i cili duhet trajtuar urgjentisht – jo vetëm për shkak të rrezikut të infeksionit për të tjerët, por edhe për shkak të rrezikut të dëmtimit (të përhershëm) të syrit.

Duhet të shkoni edhe tek okulisti sa më shpejt të jetë e mundur nëse vëreni ulje të shikimit përveç ënjtjes në zonën e syve!

Sytë e fryrë: ekzaminime

Para së gjithash, mjeku do t'ju pyesë për historinë tuaj mjekësore (anamnezën): Ndër të tjera, ai do t'ju kërkojë të përshkruani simptomat në detaje, të pyesni se sa kohë kanë qenë të pranishme dhe nëse keni ndonjë sëmundje të njohur themelore (p.sh. alergji , sëmundje të tiroides, zemrës ose veshkave).

Më pas, oftalmologu mund të kryejë një ekzaminim okulistik. Kjo do të përcaktojë nëse një sëmundje e syrit është përgjegjëse për sytë e fryrë. Presioni i lartë i gjakut ose diabeti mund të shkaktojnë edhe ndryshime patologjike në zonën e syve.

Një shtupë e sekretimit të syrit mund të ekzaminohet për patogjenë.

Në varësi të shkakut të dyshuar të ënjtjes së syrit, ekzaminimet e mëtejshme mund të jenë të dobishme, për shembull ekografia kardiake dhe EKG nëse dyshohet për sëmundje të zemrës.

Sytë e ënjtur: trajtim

Nëse sytë e fryrë kanë një shkak që kërkon trajtim, mjeku do të fillojë masat e duhura terapeutike. Disa shembuj:

Nëse sytë e ënjtur janë rezultat i një inflamacioni bakterial (si me stinët), mjeku shpesh do të përshkruajë preparate lokale antibiotike. Pacientët gjithashtu duhet t'i kushtojnë vëmendje higjienës dhe pastërtisë absolute - patogjenët mund të përhapen shpejt te njerëzit e tjerë përmes duarve të pista ose peshqirëve të përbashkët.

Stili është më pak i rrezikshëm. Rrallëherë duhet të hapet nga një okulist në mënyrë që qelbi të mund të kullojë. Gjithsesi, mos u përpiqni kurrë të shprehni një gjë të tillë! Përndryshe, ju mund të futni pa dashje mikrobet në syrin e shëndetshëm, i cili më pas do të inflamohet.

Nëse keni sëmundje të përgjithshme si zemra ose veshka të dobëta, ato duhet të trajtohen në mënyrë specifike. Sytë e fryrë dhe simptomat e tjera të sëmundjes zakonisht zhduken.