Çaji në shtatzëni: çfarë lejohet dhe çfarë jo

Cilat çajra mund të pihen gjatë shtatzënisë?

Gjatë shtatzënisë, gratë duhet t'i sigurojnë trupit të tyre lëngje të mjaftueshme - për shembull në formën e çajit. Jo vetëm që mund të shuajë etjen tuaj, por në varësi të llojit, mund të lehtësojë edhe simptomat tipike të shtatzënisë. Disa lloje çaji janë joproblematike gjatë shtatzënisë (siç është çaji i kamomilit), ndërsa të tjerat duhet të pihen vetëm në moderim dhe/ose vetëm në javët e fundit para lindjes (siç është çaji me gjethe mjedër). Zbuloni më shumë rreth përdorimit dhe efekteve të llojeve të njohura të çajit bimor gjatë shtatzënisë:

Çaj kamomili

Gjatë shtatzënisë, shumë gra flenë më pak se zakonisht. Një filxhan çaj kamomil mund të ndihmojë këtu dhe të promovojë një gjumë të qetë të natës. Mbi të gjitha, megjithatë, kamomili rekomandohet për çrregullime inflamatore ose të ngjashme me ngërçet gastrointestinale, acarim, urth dhe ulçera stomaku.

Çaji i kamomilit është përgjithësisht i sigurt për t'u pirë gjatë shtatzënisë.

Aji i balsamit të limonit

Shumë gra vuajnë nga siklet dhe të përziera, veçanërisht në fillim të shtatzënisë. Çaji Melissa mund të ndihmojë këtu. Ashtu si çaji i kamomilit, ai mund të pihet pa hezitim.

Çaj kopër, anise dhe qimnon

Megjithatë, çajrat me kopër, anise dhe qimnon nuk rekomandohen pa kufizime gjatë shtatzënisë. Nëse pihen në sasi të mëdha, ato mund të shkaktojnë lindje të parakohshme.

Përveç kësaj, studimet e kafshëve të kryera disa vite më parë sugjeruan se konsumimi i tepërt i këtyre bimëve rrit rrezikun e kancerit - për shkak të përbërësve aktivë estragolë dhe metil eugenol që ato përmbajnë.

Për të njëjtën arsye, shumë ekspertë këshillojnë gjithashtu kujdes me kanellën dhe çajin e limonit (çaj me bar limoni) gjatë shtatzënisë dhe në faza të tjera të jetës.

Megjithatë, rreziku për shëndetin për njerëzit që lidhet me konsumimin e këtyre çajrave është i diskutueshëm, pasi substancat e përmendura janë të pranishme vetëm në sasi të papërfillshme. Pediatrit, për shembull, japin të gjitha të qarta për çajin kopër, i cili është veçanërisht i popullarizuar tek fëmijët. Prandaj, Instituti Federal për Vlerësimin e Rrezikut në Berlin bëri thirrje që përmbajtja e estragolës dhe metil eugenolit në ushqim të reduktohet që në vitin 2002.

Është mirë të diskutoni me mjekun ose maminë nëse dhe sa nga këto çajra duhet të pini gjatë shtatzënisë. Në përgjithësi, një deri në dy gota në ditë konsiderohet e sigurt për gratë shtatzëna.

Çaj me gjethe mjedre

Megjithatë, për shkak të efektit të tij nxitës të punës, çaji i gjetheve të mjedrës duhet të pihet rregullisht vetëm nga java e 35-të e shtatzënisë (në konsultim me maminë ose gjinekologun tuaj). Më pas lejohen tre deri në katër gota gjatë ditës.

Çaj i zi

Shtatzënia është një kohë kur gratë duhet të konsumojnë pije me kafeinë vetëm në moderim. Përveç kafesë, këtu përfshihet edhe çaji i zi. Arsyeja e rekomandimit është përmbajtja stimuluese e kafeinës (e njohur më parë si tein), e cila ka një efekt edhe tek fëmija i palindur. Çaji i zi gjithashtu dëmton përthithjen e hekurit nga ushqimi dhe nxit kapsllëkun.

Prandaj, gjatë shtatzënisë duhet të pini maksimum dy deri në tre filxhanë çaj të zi në ditë.

Çaj jeshil

Disa gra gjithashtu pëlqejnë të pinë çaj jeshil gjatë shtatzënisë. Vjen nga e njëjta bimë çaji si çaji i zi, por ndryshe nga çaji i zi nuk fermentohet. Ai ende përmban kafeinë, kështu që çaji jeshil gjithashtu ka një efekt përgjithësisht stimulues – megjithëse më pak i fortë se çaji i zi. Efekti stimulues i çajit jeshil gjithashtu vendoset më pak shpejt. Çaji jeshil gjithashtu përmban minerale të shumta dhe shumë substanca të hidhura, të cilat stimulojnë prodhimin e biliare dhe ndihmojnë tretjen.

Një maksimum prej dy deri në tre filxhanë çaj jeshil në ditë lejohet gjatë shtatzënisë.

Çaj Matcha, çaj mate

Çaji Mate bëhet nga gjethet e shkurret mate. Ashtu si çaji i zi, jeshil dhe matcha, ai përmban kafeinë. Prandaj, gjatë shtatzënisë duhet të pini maksimum dy deri në tre filxhanë çaj mate në ditë.

Aj mente

Shtatzënia shpesh shoqërohet me periudha të përziera dhe urth. Çaji i mentes mund të ndihmojë këtu, pasi vajrat esencialë të bimës kanë një efekt antispazmatik në stomak, zorrët dhe kanalet biliare.

Megjithatë, si me çajin e gjetheve të mjedrës, edhe çaji i mentës shoqërohet me shfaqjen e kontraktimeve të mitrës kur pihet në sasi të mëdha. Prandaj, së pari duhet të flisni me maminë ose mjekun tuaj nëse dëshironi të pini çaj mente gjatë shtatzënisë.

Çaj sherebele

Problemet me tretjen janë gjithashtu të zakonshme gjatë shtatzënisë. Një filxhan çaj sherebele ka një efekt antispazmatik dhe qetëson stomakun dhe zorrët.

Megjithatë, gratë duhet të pinë vetëm sasi të vogla të çajit të sherebelës gjatë shtatzënisë – nëse fare – dhe asnjëherë për një periudhë më të gjatë kohore. Nga njëra anë, tanina që përmban sherebela mund të shkaktojë lindje të parakohshme dhe madje edhe lindje të parakohshme ose abort. Së dyti, sherebela përmban thujone, një substancë toksike në doza të larta.

Nëse çaji i sherebelës është i nevojshëm nga pikëpamja mjekësore, përdorimi i tij duhet të diskutohet me një mjek.

Çaji i mantelit të zonjës

Këtu mund të lexoni gjithçka që duhet të dini për efektet dhe përdorimin e çajit të mantelit të grave gjatë shtatzënisë dhe gjatë përpjekjes për të mbetur shtatzënë.

Çaj frutash

Ju mund të mbuloni një pjesë të kërkesave tuaja të shtuara për lëngje gjatë shtatzënisë me çaj frutash (të pa ëmbëlsuar). Sepse të pish vetëm ujë gjatë gjithë kohës mund të bëhet i mërzitshëm.

Përzgjedhja e çajrave të frutave është e madhe - nga klasikët si molla, limoni dhe luleshtrydhet tek varietetet ekzotike si mango, ananasi dhe shega. Praktikisht nuk ka kufi për dëshirën për shumëllojshmëri.

Meqenëse çajrat e frutave – ndryshe nga çajrat bimorë – nuk përmbajnë substanca aktive mjekësore, ato lejohen pa kufizime gjatë gjithë shtatzënisë.

Çajra të tjerë gjatë shtatzënisë

Ka shumë lloje të tjera të njohura të çajit - për shembull çaji rooibos (çaji rooibos). Kjo pije relaksuese, e cila përmban shumë hekur dhe kalcium, përgjithësisht konsiderohet e sigurt gjatë shtatzënisë (dhe gjetkë).

Çaji i luleve të gëlqeres, për shembull, mund të përdoret për të trajtuar simptomat e ftohjes gjatë shtatzënisë. Çaji i trumzës konsiderohet gjithashtu i sigurt gjatë shtatzënisë; ai në mënyrë natyrale lehtëson bronkitin dhe kollën e mirë, për shembull.

Çaji i livandës shpesh ndihmon me shqetësimin nervor dhe çrregullimet e gjumit. Mund të pihet edhe gjatë shtatzënisë.

Ndër të tjera, xhenxhefili mund të lehtësojë të përzierat dhe fryrjen e barkut, ankesa nga të cilat vuajnë disa gra shtatzëna. Megjithatë, zakonisht rekomandohet të pini çaj xhenxhefili gjatë shtatzënisë pak para lindjes, pasi mund të ketë një efekt nxitës të punës.

Ndër të tjera, rozmarina stimulon qarkullimin e gjakut dhe është përdorur nga mamitë për shekuj me radhë për të stimuluar kontraktimet. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të pinë vetëm çaj rozmarine ose rozmarine pak para lindjes.

Çajrat e bërë nga gjethet e manaferrës, yarrow, qimnon dhe pelin gjithashtu duhet të pihen vetëm në fund të shtatzënisë për shkak të efektit të tyre të mundshëm nxitës të punës.

Nëse nuk jeni të sigurt, është mirë të pyesni maminë ose mjekun tuaj se cilat çajra mund të pini gjatë shtatzënisë dhe në çfarë sasie!

Cilët çajra nuk duhen pirë gjatë shtatzënisë?

Disa lloje çaji nuk janë të përshtatshëm ose janë të përshtatshëm vetëm në një masë të kufizuar për gratë shtatzëna, pasi përmbajnë substanca që mund të kenë një efekt të pafavorshëm në rrjedhën e shtatzënisë ose në kujdesin e fëmijës.

Çaj Hibiscus

Çaji me rrënjë jamballi

Kujdes këshillohet edhe kur pini çaj me rrënjë jamballi gjatë shtatzënisë. Rrënja e jamballit përmban substancën glicyrhizin, e cila në sasi shumë të larta mendohet se rrit rrezikun e lindjes së parakohshme. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të pinë maksimum dy deri në tre filxhanë çaj me rrënjë jamballi (ose përzierje çaji bimor me rrënjë jamballi), nëse fare.

Çaj Verbena

Vervaina, e cila sipas mjekësisë popullore thuhet se ndihmon me ankesat e lehta të stomakut dhe diarrenë, mund të stimulojë edhe kontraktimet dhe në rastin më të keq të shkaktojë lindje të parakohshme. Prandaj, gratë duhet të shmangin çajin verbena gjatë shtatzënisë.

Çaj hithre

Sidomos në javët e fundit të shtatzënisë, shumë gra luftojnë me mbajtjen e ujit, veçanërisht në këmbë. Përbërësit aktivë dehidratues, të tillë si ato që gjenden në hithra, mund ta kundërshtojnë këtë. Megjithatë, mjekët këshillojnë fuqimisht të mos i merrni ato gjatë shtatzënisë. Kjo ndodh sepse dehidrimi i rëndë mund të prishë rëndë ekuilibrin e lëngjeve të nënës dhe në këtë mënyrë të dëmtojë ushqimin e foshnjës. Prandaj, gratë duhet të shmangin tërësisht çajin e hithrës gjatë shtatzënisë.

Çaji gjatë shtatzënisë: shumëllojshmëri dhe moderim