Këshillat më të mira për të kuruar një hangover

Çfarë ndihmon kundër hangoverit?

Një gotë verë e gazuar për të bërë dolli, verë e kuqe me një vakt dhe më pas një koktej në bar – kjo mund të ketë pasoja. Kushdo që pi shumë alkool në një kohë të shkurtër jo vetëm që dehet shpejt, por shpesh duhet të përballet me simptoma të pakëndshme si lodhja, ankesat gastrointestinale, dhimbje koke dhe dehidratim mëngjesin e mëpasshëm. Ato mund të përmblidhen nën termin hangover.

Të prekurit më pas pyesin veten: çfarë të bëjnë me simptomat e hangover? Ne kemi përmbledhur ilaçet më të mira.

Pini lëngje të mjaftueshëm

Pasojat akute të konsumimit të tepërt të alkoolit janë për shkak të dehidrimit, d.m.th. mungesës së ujit. Alkooli e privon trupin nga uji dhe lëndët ushqyese të rëndësishme. Kjo gjithashtu redukton furnizimin me gjak në tru. Për të luftuar këtë dehidrim, një gjë ndihmon mbi të gjitha: pini shumë ujë.

Çfarë duhet të hani me hangover?

Mëngjesi është i rëndësishëm për të kompensuar mungesën e mineraleve. Por: Një rrokullisje, një burger dhe pica ose makarona dhe bukë rekomandohen shpesh si ilaçe shtëpiake. Nuk ka asnjë provë shkencore nëse ndonjë nga këto opsione lufton drejtpërdrejt hangovers. Ajo që është e rëndësishme është që të furnizoni trupin tuaj me lëndë ushqyese të rëndësishme si magnezi ose vitaminat B.

Çfarë ndihmon kundër të përzierave me hangover?

Në këtë rast, është mirë të pini ujë pa gaz. Çaji pa sheqer është gjithashtu një alternativë e mirë. Çaji i kamomilit, për shembull, qetëson stomakun.

Nëse keni stomak të ndjeshëm, lëngu i perimeve ose pulës do t'ju ndihmojë.

A ndihmon magnezi kundër hangoverit?

Minerali rregullon përmbajtjen e kaliumit në qeliza. Nëse kjo dëmtohet nga konsumimi i tepërt i alkoolit, ka kuptim të merrni magnez. Ushqime të tilla si krundet e grurit, kungulli dhe farat e lulediellit janë veçanërisht të pasura me magnez.

Nisni qarkullimin

Marramendja dhe problemet e qarkullimit të gjakut janë gjithashtu efekte anësore tipike të një hangover. Në këto raste mund të ndihmojnë një dush i ftohtë, një shëtitje në ajër të pastër apo një kafe. Vetë hangover nuk do të zhduket. Por ato do të bëjnë qarkullimin tuaj, gjë që të paktën do të lehtësojë disa nga simptomat.

A janë të dobishëm ilaçet kundër dhimbjeve për hangover?

Merrni qetësues kundër dhimbjeve vetëm për simptomat tipike të hangover si dhimbje koke në raste të jashtëzakonshme. Arsyeja: disa medikamente mund të kenë ndërveprime të rrezikshme kur kombinohen me alkool. Kjo vlen për paracetamolin, për shembull. Droga dhe alkooli shpërbëhen nga e njëjta enzimë në mëlçi. Barra e dyfishtë ngadalëson detoksifikimin dhe mund të prodhohen produkte të dëmshme të prishjes.

Elektrolitet kundër simptomave të hangover

Solucionet e elektrolitit kohët e fundit kanë përjetuar një zhurmë të veçantë si një ilaç kundër hangover. Këto janë përzierje glukozë-elektrolite në formë pluhuri që i përzieni në një gotë me ujë.

Ato përmbajnë klorur natriumi dekstrozë, citrat natriumi dhe klorur kaliumi dhe fillimisht ishin menduar si një ilaç për diarre të rënda. Ashtu si me konsumimin e tepërt të alkoolit, trupi humbet shumë ujë dhe minerale.

Prandaj është e arsyeshme që solucionet e elektrolitit mund të ndihmojnë si një ilaç për hangover nëse i pini pasi keni pirë alkool. Por kini kujdes: trupi nuk e zbërthen alkoolin më shpejt.

Një problem tjetër: efekti pozitiv i solucioneve elektrolitike në simptomat e hangover u bë i njohur përmes mediave sociale. Ka lindur një kërkesë e madhe - si rezultat, zgjidhjet e elektroliteve shpesh shiten në barnatore dhe nuk janë më në magazinë për njerëzit për të cilët ishin menduar fillimisht.

Si rregull i përgjithshëm, për këtë arsye nuk duhet t'i merrni me lehtësi mjekimet dhe është më mirë të refuzoni të përdorni ilaçet e zakonshme shtëpiake për hangover ose edhe më mirë: pini vetëm me moderim.

A ndihmon e ashtuquajtura birra kundër hangoverit?

Shkencëtarët pajtohen gjithashtu se birra kundër ujit dehidraton më tej trupin dhe përkeqëson simptomat.

Si të parandaloni një hangover!

Strategjia më e mirë është të merrni masa paraprake në mbrëmje. Si mund të parandaloni një hangover? Kushtojini vëmendje pikave të mëposhtme.

Krijo një bazë

Një vakt i mbushur është i rëndësishëm përpara festës. Kur pini me stomak bosh, alkooli hyn më shpejt në gjak dhe ka një efekt përkatës. Ajo që hani nuk është e rëndësishme. Nuk është e rëndësishme të hani ushqim veçanërisht të pasur me yndyrë - ky është një mit.

Gjithashtu sigurohuni që të keni një rostiçeri të vogël ndërsa jeni duke pirë.

Hangover: cilësia e alkoolit është vendimtare

Pirja e tepërt shpesh mendohet të jetë shkaku i një hangover veçanërisht të theksuar. Kjo nuk eshte e vertete. Përzierja e llojeve të ndryshme të alkoolit nuk i përkeqëson simptomat.

Përkundrazi, cilësia e alkoolit luan një rol: pijet alkoolike të lira shpesh përmbajnë metanol dhe alkoole fusel, të cilat prodhohen nga një teknikë distilimi inferiore dhe kanë më shumë gjasa të çojnë në simptoma hangover. Vera e kuqe dhe uiski në veçanti kanë një përqendrim të lartë të këtyre substancave shoqëruese.

Është e rëndësishme të dini: Alkooli i ngrohtë, i gazuar dhe me sheqer hyn më shpejt në gjak dhe ka pasoja më të këqija.

Pini ujë në mes

Çfarë është hangover dhe sa zgjat?

Hangover është një kombinim i simptomave të ndryshme që shfaqen si rezultat i konsumimit të tepërt të alkoolit. Simptomat tipike janë

  • etje e madhe
  • lodhje
  • dhimbje koke
  • Të përziera, të vjella dhe diarre
  • vështirësi në përqendrim
  • Ndjeshmëria ndaj dritës dhe zhurmës
  • djersitje e përhapur
  • Nervozizëm dhe madje edhe gjendje depresive
  • ritmi i rritur i pulsit

Një hangover ndodh rreth gjashtë deri në tetë orë pas pirjes së alkoolit, zakonisht në mëngjes pas, dhe mund të zgjasë deri në tre ditë. Ndodh si rezultat i dehidrimit dhe produkteve toksike të zbërthimit. Trupit më pas i mungojnë uji dhe mineralet.