Kompresa e fytit për dhimbje të fytit

Çfarë është kompresa e fytit?

Një kompresë për dhimbjet e fytit është një ilaç klasik shtëpiak për ankesa të tilla si dhimbje të fytit dhe ngjirurit e zërit. Bëhet dallimi midis kompresave të ftohta dhe të ngrohta, si dhe të njoma dhe të thata. Parimi i aplikimit është i njëjtë për çdo kompresë në fyt: Një leckë (e ngrohtë ose e ftohtë, e lagur ose e thatë) vendoset rreth qafës dhe mbulohet dhe sigurohet me të paktën një leckë tjetër.

Si funksionon kompresa e qafës?

Një kompresë e ngrohtë e qafës i siguron trupit ngrohtësi, nxit qarkullimin e gjakut dhe ka një efekt antispazmatik. Si rezultat, kompresa e fytit lehtëson dhimbjet e faringjitit ose bajameve, për shembull. Një kompresë e ftohtë e fytit, nga ana tjetër, largon nxehtësinë nga trupi dhe ngadalëson proceset inflamatore. Lehtëson dhimbjen, shkakton tkurrjen e enëve të gjakut dhe zvogëlon ënjtjen.

Nëse kompresa e qafës bëhet gjithashtu e lagur (kompresa e lagësht-e ngrohtë ose e ftohtë e qafës), kjo e intensifikon efektin sepse lagështia ruan nxehtësinë ose të ftohtin për më gjatë.

Ndonjëherë një kompresë e qafës ka për qëllim vetëm këtë efekt fizik. Megjithatë, ka edhe kompresa për fyt me aditivë (çaj bimor, limon, kuark, vajra esenciale etj.) të cilat intensifikojnë ose zgjerojnë efektin.

Çfarë përbërësish ju nevojiten për një kompresë në fyt?

Për një kompresë të lagësht të fytit ju nevojitet

 • Peshqiri i ndërmjetëm: Peshqiri i ndërmjetëm duhet të jetë më i madh se peshqiri i brendshëm. Një peshqir pambuku, liri ose peshqiri është më i përshtatshmi.
 • Pëlhurë e jashtme: Mban mbështjellësin në vend. Një shall leshi, pëlhurë e trashë ose pëlhurë e trashë molton është e përshtatshme për këtë.
 • Tas
 • Ujë ose infuzion bimor (p.sh. çaj kamomil ose sherebelë)
 • Material shtesë për fiksim nëse është e nevojshme (suva, fashë ose të ngjashme)

Sigurisht, nuk keni nevojë për ujë apo një tas për një kompresë të thatë në qafë. Megjithatë, nëse dëshironi të bëni kompresën e qafës me aditivë si gjizë ose vajra esencialë, duhet t'i keni gati edhe këto, për shembull:

 • limon
 • djathë gjizë
 • Vajra esencialë (p.sh. sherebelë, eukalipt)
 • Nëse është e nevojshme, thikë, pirun, lugë ose shpatull (për përhapjen e gjizës ose aditivëve të tjerë)

Për të gjitha pelena, është e rëndësishme që leckat të mund të aplikohen fort në trup. Pëlhurat nuk duhet të jenë shumë të mëdha, por as shumë të vogla për pjesën përkatëse të trupit.

Si ta aplikoni siç duhet mbështjellësin e qafës?

Vendoseni leckën e shtrydhur në qafë nga përpara pa rrudha. Lëreni shtyllën kurrizore të lirë – përndryshe mbështjellja e lagur mund të shkaktojë tension në qafë. Tani mbështillni leckën e ndërmjetme fort rreth leckës së brendshme. Përdorni leckën e jashtme më të trashë për të siguruar kompresën e ngrohtë në qafë.

Lëreni kompresën e ngrohtë dhe të lagësht të qafës për 20 deri në 30 minuta ose për aq kohë sa ndiheni rehat. Më pas hiqni kompresën dhe thajeni qafën e lagur me një peshqir nëse është e nevojshme. Më pas pacienti duhet të pushojë për 30 minuta.

Asnjëherë mos e mbuloni një kompresë të lagësht (pavarësisht nëse është e ngrohtë apo e ftohtë) me fletë metalike ose material tjetër të papërshkueshëm – mund të ndodhë akumulim i nxehtësisë.

Një tjetër variacion është kompresa e ngrohtë e limonit për qafën: lëngu dhe lëvozhga e një limoni në ujë të nxehtë mund të rrisin efektin e kompresës së qafës. Ndër të tjera, limonët kanë veti anti-inflamatore dhe ekspektorante. Shtoni lëngun dhe lëvozhgën e grirë të një limoni organik në ujin e nxehtë, më pas vendosni leckën e brendshme në të dhe lëreni të njomet.

Ju gjithashtu mund të përdorni vajra esencialë së bashku me një vaj yndyror si vaj transportues për një kompresë vaji në qafë. Ja një recetë që rekomandohet për bajamet: Shtoni tre pika vaj eukalipti në një lugë çaji vaj yndyror (p.sh. vaj bajame). Idealisht, ju duhet ta keni ngrohur pak vajin mbajtës paraprakisht në një banjë uji. Më pas aplikojeni përzierjen e vajit në leckën e brendshme. Vendoseni këtë në zonën e dhimbshme të qafës, mbulojeni me një leckë të ndërmjetme dhe sigurojeni të gjithë me një shall leshi. Lëreni për 30 minuta ose edhe më mirë: aplikojeni para se të shkoni në shtrat dhe lëreni në qafë gjatë natës.

Për fëmijët, përdorimi i vajrave esenciale duhet të diskutohet paraprakisht me një mjek ose aromaterapist - disa vajra irritojnë mukozën dhe shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje. Përveç kësaj, në përgjithësi duhet të testoni tolerancën e vajrave esencialë përpara se t'i përdorni: fërkoni një pikë vaji në shtratin e krahut tuaj. Nëse nuk shfaqet irritim i lëkurës (si skuqje, kruajtje) brenda orëve të ardhshme, mund ta përdorni.

Për një kompresë të ftohtë dhe të lagësht të fytit (e njohur edhe si kompresë e fytit Prießnitz), veproni në të njëjtën mënyrë si për një kompresë të ngrohtë dhe të lagësht – përveç që lagni leckën e brendshme me ujë të ftohtë 10 deri në 18 gradë (zhytni ose derdhni mbaroi). Lëreni kompresën për 30 minuta nëse keni dhimbje akute të fytit, ose për disa orë nëse keni dhimbje të fytit. Më pas hiqni kompresën dhe në mënyrë ideale mbrojeni qafën nga i ftohti me një shall leshi.

Një tjetër variant i kompresës është një kompresë e ftohtë me gjizë në qafë. Për ta bërë këtë, shpërndani 250 deri në 500 gram kuark me pak yndyrë (temperatura e dhomës) në një kompresë garzë dhe vendoseni rreth qafës. Mbulojeni kompresën e gjizës me një leckë të thatë dhe sigurojeni kompresën me një leckë të jashtme më të madhe. Për proceset inflamatore akute, lëreni për maksimum 20 minuta, përndryshe derisa kuarku të jetë tharë. Pushoni më pas. Aplikoni një ose dy herë në ditë. Mund të lexoni më shumë rreth kësaj në artikullin Kompresa me gjizë.

Me çfarë ankesash ndihmon kompresa e fytit?

Një kompresë e ngrohtë e fytit thuhet se ndihmon me ankesat e mëposhtme:

 • Dhimbje të fytit
 • ngjirja e zërit
 • bronkit
 • bajamet
 • pezmatim i fytit

Me shtimin e limonit, kompresa e ngrohtë e fytit është veçanërisht e efektshme kundër bronkitit dhe rrugëve të frymëmarrjes të bllokuara, për shembull në rastin e një ftohjeje.

Kur nuk rekomandohet kompresa e qafës?

Një kompresë e ngrohtë e qafës nuk duhet të përdoret kurrë për sëmundjet akute inflamatore. Në rastin e sëmundjeve kardiovaskulare, çdo trajtim termik duhet të diskutohet paraprakisht me një mjek. Para se të aplikoni një kompresë të nxehtë, gjithmonë duhet të testoni temperaturën në parakrah. E njëjta gjë vlen veçanërisht nëse kompresa e qafës është e destinuar për një fëmijë ose dikë që nuk mund t'i perceptojë mirë stimujt e temperaturës (p.sh. diabetikët) - kjo mund të çojë lehtësisht në djegie.

Një kompresë e ftohtë e qafës nuk duhet të aplikohet kurrë nëse pacienti është i ftohtë, ka gjymtyrë të ftohta ose të dridhura. Temperatura e parakrahut duhet të kontrollohet përpara se të aplikoni kompresën. Ashtu si me kompresat e nxehta, kjo është veçanërisht e këshillueshme nëse pacienti është një fëmijë ose një person me perceptim të dëmtuar të temperaturës.

Vlen gjithashtu si vijon: Nëse pacientit i duket i pakëndshëm kompresa e qafës (e nxehtë ose e ftohtë), hiqeni menjëherë!

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.