Bari Curry: Zbatime, Trajtime, Përfitime Shëndetësore

Imortelle italiane (Helichrysum italicum) njihet gjithashtu si barishte kerri. Emrat e tjerë përfshijnë The Immortal, Sun Gold, Immortelle Italiane, Ari i Diellit Italian dhe Bush kerri. Bima me shkurre i përket gjinisë së luleshtrydheve (Helichrysum). Në total, kjo specie bimore regjistron 600 gjini të ndryshme.

Ndodhja dhe kultivimi i luleshtrydheve italiane.

Grekët dhe Romakët e lashtë tashmë dinin të vlerësonin vetitë e tij shëruese. Mjekësia popullore përdorte diellin flori për sëmundjet e ndryshme të grave, problemet urinare dhe kafshimet e gjarprit. Bari i kerrit jeton deri në emrin e tij, sepse është një bimë e ngjashme me kaçubat që mahnit me ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe erë të këndshme të kerrit. Jo vetëm që luleshtrydhet italiane janë të njohura si barishte dhe erëz, por përdoret gjithashtu si bimë medicinale. Për shkak të pamjes së saj, tufës së luleve totale umbeliferike dhe tufë lulesh të pjesshme në formë shporte, ajo i përket familjes së bimëve të përbëra (Asteraceae) dhe rendit të asteraceae. Kapitulumi është në formën e ziles dhe e verdhë e artë, thonjtë janë rregulluar në formën e pllakave të kulmit në disa rreshta. Origjina është nga rajoni Mesdhe dhe nuk ka qenë i njohur në Evropën Qendrore për shumë kohë. Emri luleshtrydhe italiane është disi mashtrues, pasi popullatat e bimëve të egra janë vendase në Turqi, Marok, Algjeri, Tunizi dhe vendet e Evropës Jugore. Pra nuk vjen ekskluzivisht nga Italia. Nëse nuk do të kishte ngjyrën e verdhë të ndritshme, kurrizi do të ishte një bimë mjaft e padukshme. Isshtë një gjysëm kaçube me gjelbërim të përhershëm që rritet deri në shtatëdhjetë centimetra i gjatë dhe me shkurre. Ka rrënjë të hollë dhe, si emri popullor dielli flori sugjeron, ndihet si në shtëpi në vende me diell. Gjethet janë argjendtë-gri ose argjendtë-jeshile dhe kon deri në një pikë në një formë të thurur dhe gjilpërë. Vizualisht, ato i ngjajnë gjetheve të rozmarinë or livando. Luleshtrydhet italiane përmbajnë vajra të ndryshëm thelbësorë që janë përgjegjës për aromën e kerrit aromatik. Shiu i freskët intensifikon aromën. Rrjedha (boshti i lastarit) shkon në fillim i paqëndrueshëm dhe bëhet më i drunjëzuar ndërsa bima plaket. Frutat përmbajnë fara kafe dhe ovale. Sidoqoftë, bima mesdhetare e dashur për diellin nuk bën kërkesa të mëdha për vendndodhjen e saj. Toka duhet të jetë me humus të ulët, me rërë dhe të ketë ujitje (kullim) të mirë, por mbushja e ujit nuk është e dëshirueshme.

Efekti dhe zbatimi

Në kuzhinën gjermane, barishte kerri është më pak e njohur, ndërsa në vendet mesdhetare është shumë e njohur erëz. Bima nuk duhet të ngatërrohet me kerri pluhur, i cili përbëhet nga koriandër, kardamom, piper, qimnon dhe arrëmyshk. Luleshtrydhet italiane kanë marrë emrin e njohur barishte kerri vetëm për shkak të pamjes së saj, ngjyrës së verdhë dhe tipike erë e kerrit. Sidoqoftë, ajo njihet gjithashtu si një bar medicinal në gjerësitë gjeografike veriore. Grekët dhe Romakët e lashtë tashmë i vlerësuan vetitë e tij shëruese. Në librat bimorë mesjetarë renditej si Helichrysum, megjithëse fuqia e tij shëruese nuk ishte aq e njohur në atë kohë. Ilaçet popullore përdornin arin e diellit për sëmundje të ndryshme të grave, probleme urinare dhe kafshime gjarpri. Metodat moderne të naturopatisë gjithashtu vlerësojnë bimën e verdhë gjysmë kaçubë për përbërësit e saj të shumtë. Ata kanë anti-inflamator, antispasmodic, antibakterial, ekspektorant, antifungale, relaksuese, dekongjestante dhe shërimi i plagës efektet. Bari i kerrit përdoret për të kollë, bronkit, për pastrimin e plagëve, i butë depresion, shqetësim nervor, lëkurë probleme të tilla si papastërtitë, kruajtjet dhe ekzemë, hemorroide dhe mavijosje. Përbërësit bimorë të luleshtrydheve italiane përpunohen si melhem dhe përdoren kundër të gjitha llojeve lëkurë probleme. Flavonoids dhe vajrat esencialë janë përgjegjës për efektet shëruese. Në produktet kozmetike siç janë spërkatjet hidratuese, përdoren edhe përbërësit e barit të kerrit. Një çaj i përgatitur nga lulet dhe gjethet e thata të bimës është efektiv kundër të ftohtë simptomat. Dy lugë çaji barishte kerri përdoren për 250 mililitra ujë. Farmacitë gjithashtu ofrojnë luleshtrydhe italiane si një përzierje bimore e gatshme. Vaji esencial me bazë bimore është shumë i popullarizuar. Isshtë shitur nën emrin e helikriumit organik. I njohur si vaj i pavdekshëm, përdoret në Aromatherapy dhe quhet ndonjëherë Arnica për shkak të efektit të tij anti-inflamator. Nafta provon veten në lëkurë pezmatimet dhe mavijosjet dhe regjistron vetitë hemolitike që kanë një rinovim të fortë të qelizave dhe efekt rigjenerues të lëkurës dhe indeve. Përgjegjës për këtë janë sesquiterpene ketone të përfshira në vaj. Vaji i pavdekshëm mund të aplikohet në mënyrë të sigurt në lëkurë në formën e tij të pastër, gjë që e dallon atë nga shumica e "kolegëve" të saj, pasi këto vajra normalisht nuk lejohen të vijnë në kontakt me organizmin e njeriut në një formë të papërpunuar në asnjë rrethanë

Rëndësia për shëndetin, trajtimin dhe parandalimin.

Bari i kerrit është i sigurt për t’u përdorur dhe për këtë arsye nuk është toksik. Për këtë arsye, ari i diellit është shumë i njohur si a erëz bimore dhe në ilaçin natyror. Homeopati gjithashtu vlerëson bimën e gjithanshme për shkak të përbërësve të saj shumë efektivë tanin, glikozide, flavonoids, vajra esencialë dhe naringenina. Helichrysum italicum është një bimë me shumë veti të dobishme që mund të përdoret edhe nga njerëz pa njohuri të veçanta bimore. Sidoqoftë, forma më e thjeshtë e aplikimit është mjetet juridike homeopatike si globe, tableta ose melhem. ointments bazuar në immortelle janë të shkëlqyera kundër hemorroide dhe shpejt zbehet plagët. Vaji esencial ka provuar gjithashtu të jetë një ilaç efektiv kundër ngrirja në dimër dhe djegie nga dielli në verë. Luleshtrydhet italiane përpunohen për të prodhuar vajin esencial në zonën e Piemonte, Itali, në distileri organike dhe më pas vendosen në treg. Për Aromatherapy, vaji i kaçubës është një ilaç i rëndësishëm natyror që ka një efekt pozitiv në mirëqenien e përgjithshme, si dhe në ankesat kronike si p.sh. kollë dhe bronkit.