Lista kontrolluese e përgatitjes së udhëtimit

Gazetat Apartament Artikuj për kujdesin
Kartë identiteti, pasaportë (e vlefshme?) Dorëzoni çelësat Dhëmbët (furçë dhëmbësh, pastë dhëmbësh, fill dentar)
Bileta fluturimi ose treni Bimët Flokë (shampo, krehër, xhel dhe llak për flokë, tharëse flokësh, kravatë flokësh)
Shih kafshe Lëkura (xhel dushi, sapun, deodorant, locion trupi, krem ​​fytyre)
Sigurimi i udhëtimit Letra, parcela, gazeta (kërkesë për ruajtje, mundësisht kërkesë për dërgim në destinacionin e pushimeve) Komplet thonjsh
Patentë shoferi ndërkombëtar Frigoriferi bosh Peshqir, leckë larëse
Hidhni mbeturinat Enë make-up
Karta e vaksinimit Ngrohja fikur Pads, tampona
Kartë krediti, para në dorë, çeqe udhëtari Gazi dhe uji fikur Komplet rroje
Kopjet e letrave dhe numri i kartës së kreditit, numri i telefonit për bllokim Hekuri, soba, aparat kafeje fikur Kujdesi për lentet e kontaktit
Paguajnë faturat Makina telefonike: Ndrysho përshëndetjen Locion kundër diellit
Mbyllni dritaret dhe dyert shami
Shëndetin Veshje/Tekstil tjetër
Vaksinat Të brendshme çantë shpine
Mjek i familjes, dentist bluza, pulovra Qese gjumi
Orari për marrjen e ilaçeve Kamera, filma, bateri
Pilula kontraceptive, prezervativë Çorape / geta Orë me zile udhëtimi
Kompleti i ndihmës së parë në udhëtim (i paketuar rezistent ndaj lagështirës dhe nxehtësisë) këpucët Brisk xhepi
Qetësues kundër dhimbjeve Xhakete shiu Qese plastike, qese kanavacë
Diarre, nauze/të vjella (mundësisht sëmundje udhëtimi) Shall, bandana Detergjent në një tub
Ftohtë/dhimbje fyti Mbrojtja e kokës Përshtatës fole
Tendosje/ndrydhje Rroba banje, këpucë banje, syze dielli, peshqir Padlocks
dezinfektues sportive Letër, laps, stilolaps
Veshje dimërore Adresat dhe numrat e telefonit (miq, te njohur, Ambasada Gjermane)
Ilaç kundër insekteve Udhëzues të udhëtimit
Ilaçe kundër djegieve nga dielli, alergjive Fjalor
Lexim udhëtimi
kyç
Celular + karikues

Informacion mbi autorin dhe burimin

Data:

Standardet shkencore:

Ky tekst përputhet me kërkesat e literaturës mjekësore, udhëzimeve mjekësore dhe studimeve aktuale dhe është rishikuar nga profesionistë mjekësorë.