Venat me variçe: Simptomat, Trajtimi

Vështrim i shkurtër

 • Simptomat: vena dukshëm të zgjatura nën lëkurë, këmbë të fryra dhe të rënduara, ndjenjë shtrëngimi, kruajtje, në fazat e vona “këmbë të hapura
 • Trajtimi: Medikamente, çorape kompresionuese, masa si gjimnastika venoze
 • Ecuria dhe prognoza: Në rastin e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, ndodh shpesh që me kalimin e kohës të krijohen gjithnjë e më shumë variçe. Variçet ndahen në faza të ndryshme në varësi të ashpërsisë së tyre.
 • Diagnostikimi: Ekzaminimi fizik, sonografia dupleks, angiografia
 • Shkaqet dhe faktorët e rrezikut: ngecja e gjakut në vena për shkak të predispozicionit gjenetik, mosha e rritur, obeziteti, duhani, hormonet femërore
 • Parandalimi: ushtrime të rregullta, banja Kneipp, dushe të alternuara

Çfarë janë venat me variçe?

Ka variçe të mëdha dhe të vogla. Më shpesh, venat me variçe ndodhin në këmbë - por jo ekskluzivisht. Në parim, është e mundur që venat me variçe të formohen në të gjitha zonat e trupit: për shembull, në kofshë, këmbë, këmbë, gju dhe kyçin e këmbës, krahun, dorën, fytyrën, zonën intime në vaginë ose labia tek gratë, dhe në penis ose skrotum tek meshkujt.

Ekzistojnë forma të ndryshme të venave me variçe:

Venat me variçe në këmbë

Në varësi të vendndodhjes dhe formës së tyre, ekzistojnë forma të ndryshme të venave me variçe në këmbë.

Vena trunkale dhe venat me variçe të degëve anësore

Këto janë venat me variçe të venave të mesme dhe të mëdha. Ky lloj varikoze është më i zakonshmi dhe shfaqet kryesisht në pjesën e brendshme të pjesës së sipërme dhe të poshtme të këmbëve.

Perforimi i venave me variçe

Variçet retikulare

Variçet retikulare janë venat me variçe shumë të vogla të këmbëve. Diametri i këtyre venave të vogla është maksimumi dy deri në katër milimetra. Venat varikoze retikulare gjenden kryesisht në anën e jashtme të pjesës së sipërme dhe të poshtme të këmbëve dhe në zgavrën e gjurit.

Venat merimangë

Venat merimangë janë venat me variçe të holla, si rrjetë. Ata rrallë shkaktojnë siklet. Megjithatë, disa njerëz i shohin ato si një të metë të bezdisshme. Venat merimangë mund të sklerozohen lehtësisht dhe pa komplikime. Zakonisht nevojiten disa seanca. Duke qenë se është një problem kozmetik, të prekurit e paguajnë vetë.

Më shumë informacion mbi këtë temë mund të gjeni në artikullin Venat e merimangës.

Venat me variçe në ezofag

Varikoza e ezofagut zakonisht shkaktohet nga dëmtimi i qarkullimit hepatik në dhëmbëza të mëlçisë (cirroza). Në këtë rast, gjaku kthehet në qarkullimin e madh. Qarkullimet bypass në ezofag, muret e barkut ose rektum mbushen me më shumë gjak. Presioni shkakton fryrje të venave, pra variçe.

Venat me variçe: simptoma

Në fazat e hershme, variçet e lehta zakonisht nuk shkaktojnë asnjë simptomë. Sidomos venat merimangë shumë të imta janë zakonisht të padëmshme. Gjatë rrjedhës së sëmundjes, shpesh ndodhin ankesa të tjera si mbajtja e ujit si dhe dhimbje dhe ndjenja e këmbëve të lodhura dhe të rënda.

Venat varikoze: Trajtim

Si trajtohen venat me variçe pa kirurgji?

Çorape ngjeshëse

Masa më e rëndësishme për të luftuar venat me variçe është çorape kompresionuese. Këto janë çorape mbështetëse shumë të ngushta dhe të forta që ngjeshin indin e viçit. Ata janë shpesh zgjedhja e parë e trajtimit për venat me variçe. Presioni i çorapeve në këmbë forcon pompën muskulore të venave. Valvulat venoze mbyllen më mirë. Presioni nga jashtë gjithashtu parandalon rrjedhjen e lëngjeve nga venat në indin përreth dhe parandalon edemën.

Është mirë t'i vishni çorapet kur jeni shtrirë, pasi gjaku grumbullohet shpejt në këmbë kur qëndroni në këmbë. Atëherë çorapet nuk kanë më të njëjtin efekt. Është gjithashtu e rëndësishme që çorapet e kompresimit të përshtaten saktësisht. Prandaj, shumë pacientë i bëjnë ato sipas masës. Ato ndahen në të ashtuquajturat klasa të kompresimit (klasat I deri në IV).

Si trajtohen venat me variçe pa kirurgji?

Çorape ngjeshëse

Masa më e rëndësishme për të luftuar venat me variçe është çorape kompresionuese. Këto janë çorape mbështetëse shumë të ngushta dhe të forta që ngjeshin indin e viçit. Ata janë shpesh zgjedhja e parë e trajtimit për venat me variçe. Presioni i çorapeve në këmbë forcon pompën muskulore të venave. Valvulat venoze mbyllen më mirë. Presioni nga jashtë gjithashtu parandalon rrjedhjen e lëngjeve nga venat në indin përreth dhe parandalon edemën.

Është mirë t'i vishni çorapet kur jeni shtrirë, pasi gjaku grumbullohet shpejt në këmbë kur qëndroni në këmbë. Atëherë çorapet nuk kanë më të njëjtin efekt. Është gjithashtu e rëndësishme që çorapet e kompresimit të përshtaten saktësisht. Prandaj, shumë pacientë i bëjnë ato sipas masës. Ato ndahen në të ashtuquajturat klasa të kompresimit (klasat I deri në IV).

 • Lëvizja: Ushtrimet e thjeshta në jetën e përditshme do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në vena. Mundohuni të shmangni qëndrimin dhe qëndrimin ulur për një kohë të gjatë. Nëse është e mundur, ecni pak rregullisht për të ri-stimuluar rrjedhjen e gjakut në vena.
 • Ushtrime për venat: Rikthejeni qarkullimin e gjakut me ushtrime të thjeshta. Rri në majat e gishtërinjve tuaj. Shtrihuni në shpinë dhe lëvizni këmbët në ajër. Shtrihuni në bark, ngrini një këmbë të shtrirë dhe tërhiqni majën e këmbës përpara ngadalë dhe me forcë disa herë. Pastaj ndërroni këmbët.
 • Mbani këmbët tuaja të ngritura: veçanërisht gjatë natës. Kjo lehtëson transportin e gjakut drejt zemrës. Shumica e pacientëve raportojnë se ngritja e këmbëve përmirëson veçanërisht ndjenjën e tensionit në këmbë dhe ka një efekt dukshëm lehtësues.
 • Dushet e alternuara: Alternoni dushet e ftohta dhe të nxehta në këmbë në intervale 30 sekondash. Uji i ftohtë shkakton tkurrjen e venave me variçe, ndërsa uji i nxehtë bën që enët e gjakut të zgjerohen. Kjo ushtron enët e gjakut dhe stimulon qarkullimin. Dushet e alternuara shpesh zvogëlojnë ënjtjen e këmbëve.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, duhet të konsultoheni gjithmonë me një mjek.

Për të hequr qafe përgjithmonë venat me variçe tashmë ekzistuese, e vetmja mënyrë është zakonisht përmes procedurave invazive si kirurgjia ose terapia me lazer. Lexoni më shumë rreth heqjes së venave me variçe këtu.

Venat me variçe: ecuria dhe prognoza

Në varësi të ashpërsisë së simptomave, variçet ndahen në faza të ndryshme:

Faza fillestare (faza I)

Këmbët e rënda (faza II)

Ndërsa sëmundja përparon, pacientët me venat me variçe në këmbë shpesh vuajnë nga këmbët e rënda dhe ndjenjat e tensionit. Këmbët e tyre lodhen më shpejt. Ngërçet e viçit ndodhin më shpesh gjatë natës. Këto simptoma zakonisht përmirësohen kur jeni shtrirë dhe lëvizni, pasi më pas stimulohet rrjedha e gjakut në vena.

Disa pacientë raportojnë gjithashtu një kruajtje të theksuar ose se simptomat përkeqësohen në temperatura të ngrohta. Në mot të ngrohtë, venat zgjerohen, gjaku rrjedh edhe më keq dhe përkeqëson simptomat.

Mbajtja e ujit (edemë) në këmbë (faza III)

Sa më gjatë të zgjasë staza e gjakut në vena, aq më të tendosura dhe më të depërtueshme bëhen muret e enëve të gjakut. Lëngu, proteinat dhe produktet e degradimit të gjakut (hemosiderin) më pas shtrydhen nga venat me variçe në indin përreth.

Ulcerat e hapura të këmbëve (faza IV)

Nëse stanjacioni i gjakut vazhdon për një kohë të gjatë, indet përreth nuk furnizohen më me oksigjen të mjaftueshëm. Lëndimet e vogla më pas nuk shërohen siç duhet. Ulçera formohen në lëkurë dhe indet vdesin. Kështu zhvillohen të ashtuquajturat “këmbë të hapura” (ulcus cruris).

Rrjedha e reduktuar e gjakut lejon vetëm shërimin shumë të ngadaltë të plagëve. Prandaj, ulçerat e hapura trajtohen vazhdimisht nga një mjek për të parandaluar përhapjen e baktereve.

Inflamacion i venave (flebiti)

Pacientët me variçe vuajnë më shpesh nga inflamacioni shtesë i venave sipërfaqësore (flebiti). Stagnimi kronik i gjakut tendos gjithnjë e më shumë muret e enëve të gjakut, në mënyrë që ato të inflamohen lehtësisht.

Venat me variçe: Ekzaminimet dhe diagnoza

Personi i duhur i kontaktit për venat e dyshuara me variçe është një specialist i kirurgjisë vaskulare ose flebologjisë. Në një konsultë fillestare, e ashtuquajtura anamnezë, mjeku do të pyesë për ankesat aktuale dhe çdo sëmundje të mëparshme (anamnezë).

Ai do të bëjë pyetjet e mëposhtme, për shembull:

 • Sa vjeç jeni?
 • A pini duhan dhe nëse po, sa?
 • Vuani nga një ndjenjë shtrëngimi në këmbë në mbrëmje?
 • A keni ndjerë kohët e fundit se këmbët tuaja janë shumë të rënda në mbrëmje?
 • Për femrat: Sa shtatzëni keni pasur deri tani?
 • A vuajnë anëtarët e tjerë të familjes nga venat me variçe?

Mjeku më pas do të ekzaminojë fizikisht pacientin për prova të venave me variçe. Ai do të shikojë të dyja këmbët dhe këmbët krah për krah për të identifikuar çdo ënjtje, njollë të lëkurës ose ulçerë.

Ultratinguj (sonografi dupleks)

Angiografia e venave (flebografia)

Nëse sonografia dupleks nuk është e mjaftueshme ose nuk disponohet, bëhet imazheria e venave me kontrast (flebografi). Flebografia gjithashtu jep informacion diagnostik nëse dyshohet për trombozë të venave të këmbës.

Për këtë qëllim, mjeku shpon një venë në ijë ose në këmbë dhe fut një mjet kontrasti. Mjeti i kontrastit i bën venat të dukshme në imazhin me rreze X: një ndërprerje e kursit të kontrastit në imazhin me rreze X tregon një okluzion vaskular.

Venat me variçe: Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Venat varikoze zhvillohen kur gjaku kthehet në vena. Detyra e venave është të transportojnë gjakun përsëri në zemër kundër forcës së gravitetit. Kjo punë kryhet nga muskujt rrethues të venave së bashku me murin vaskular elastik. Përveç kësaj, të ashtuquajturat valvula venoze në enët sigurojnë që gjaku të mos kthehet prapa.

Mjekët dallojnë variçet primare dhe dytësore (venat me variçe):

Venat me variçe primare

Venat varikoze primare përbëjnë 70 për qind të të gjitha venave me variçe. Ato zhvillohen pa ndonjë shkak të njohur. Megjithatë, ka disa faktorë rreziku që favorizojnë venat me variçe primare:

 • Mosha e avancuar
 • Mbipeshë
 • Pirja e duhanit
 • Faktorët trashëgues
 • Hormonet femërore

trashëgim

Dobësia e indit lidhor është gjithashtu e trashëguar dhe rrit rrezikun e venave me variçe. Megjithatë, faktorë të tjerë të rrezikut si obeziteti, mungesa e ushtrimeve ose gjinia kanë një ndikim më të madh.

Hormonet

Femrat preken më shpesh nga venat me variçe sesa meshkujt. Hormonet seksuale femërore (estrogjenet) e bëjnë indin lidhor më të lakueshëm. Kjo nxit zhvillimin e venave me variçe.

Shtatzënia

Mungesa e lëvizjes

Ushtrimi aktivizon pompat e muskujve dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Kur qëndroni në këmbë ose uleni për një kohë të gjatë, pompa e muskujve dobësohet dhe gjaku kthehet më lehtë. Nëse venat në pjesën e pasme të gjurit janë gjithashtu të përkulura kur jeni ulur, kjo pengon më tej kthimin venoz të gjakut. Prandaj, një mënyrë jetese e ulur nxit venat me variçe.

Venat varikoze dytësore

Venat varikoze dytësore përbëjnë rreth 30 për qind të të gjitha rasteve të varikozës. Ato zhvillohen kur formohet një pengesë e daljes në vena. Kjo zakonisht ndodh pas një mpiksje gjaku në venat e thella të këmbës (trombozë e venave të këmbës).

Venat me variçe: Parandalimi

Meqenëse predispozita gjenetike ndaj venave me variçe mbetet gjatë gjithë jetës, këshillohet që të merren masa parandaluese:

 • Ushtroni rregullisht dhe bëni sport. Sportet e qëndrueshmërisë si çiklizmi, vrapimi ose noti janë veçanërisht të përshtatshme për forcimin e muskujve të viçit dhe parandalimin e venave me variçe.
 • Hani një dietë të shëndetshme dhe shikoni peshën tuaj. Pesha e tepërt shpesh dëmton qarkullimin venoz të gjakut dhe nxit venat me variçe.
 • Ngrini më shpesh këmbët lart. Atëherë gjaku nuk duhet të rrjedhë kundër gravitetit dhe ndjenja e "këmbëve të rënda" zvogëlohet.
 • Shmangni nxehtësinë intensive dhe qëndrimin e gjatë në këmbë ose ulur, të cilat të dyja nxisin dhe përkeqësojnë stazën e gjakut dhe venat me variçe.