Voltaren Dispers: Si funksionon

Ky përbërës aktiv është në Voltaren Dispers

Përbërësi aktiv në Voltaren Dispers (diklofenak) është një ilaç nga grupi i barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). Ky grup i substancave aktive ka një efekt analgjezik, antipiretik dhe anti-inflamator në të njëjtën kohë.

Kur përdoret Voltaren Dispers?

Voltaren Dispers tretet në ujë dhe për këtë arsye është veçanërisht i lehtë për t'u marrë, fillimi i veprimit është më i shpejtë. Ilaçi përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe inflamacionin. Fusha kryesore e aplikimit të Voltaren Dispers është inflamacioni i sistemit muskuloskeletor, si acarimi në sëmundjet degjenerative të kyçeve dhe të shtyllës kurrizore (artroza dhe spondiloartroza).

Ilaçi mund të merret gjithashtu për ënjtje të dhimbshme, inflamacion pas lëndimit ose operacion të vogël.

Cilat janë efektet anësore të Voltaren Dispers?

Nëse ndodhin efekte anësore varet, ndër të tjera, nga doza e Voltaren Dispers. Në doza të ulëta, efektet anësore ndodhin kryesisht në traktin tretës: Nauze dhe të vjella, diarre, dispepsi, dhimbje barku, fryrje dhe humbje oreksi janë të zakonshme. Po kështu, mund të shfaqen skuqje të lëkurës, dhimbje koke, lodhje, përgjumje, nervozizëm, marramendje, agjitacion dhe rritje të vlerave të mëlçisë (rritje të transaminazave).

Kjo është ajo që duhet të keni parasysh kur përdorni Voltaren Dispers.

Tabletat shpërndahen në një gotë me ujë dhe më pas pihen. Rekomandohet marrja e Voltaren Dispers gjatë ose pas ngrënies. Doza e rekomanduar për të rriturit është 1-3 tableta në ditë.

Ilaçi nuk duhet të merret në rastet e:

 • mbindjeshmëria e njohur ndaj substancës aktive të ilaçit ose ndaj ndonjë prej përbërësve të tij
 • ngushtim të mëparshëm të traktit respirator, sulme astme, ënjtje të mukozave të hundës ose reaksione të lëkurës, nëse ato janë shkaktuar nga marrja e ilaçeve të grupit të substancave ASA (acidi acetilsalicilik) ose NSAID të tjera (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide).
 • Gjakderdhje gastrointestinale ose këputje (perforim) në histori në lidhje me një terapi të mëparshme me barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAID) të njohura ulçera të stomakut ose të zorrëve
 • çrregullime të formimit të gjakut, çrregullime të koagulimit të gjakut
 • hemorragji cerebrale (hemorragji cerebrovaskulare) ose gjakderdhje tjetër aktive
 • mosfunksionim i rëndë i mëlçisë ose veshkave
 • dështimi i rëndë i zemrës (insuficienca kardiake)
 • në tremujorin e fundit të shtatzënisë

Voltaren Dispers nuk duhet të merret nga fëmijët dhe adoleshentët nën 18 vjeç.

Ndërveprimet me ilaçe të tjera

Voltaren Dispers mund të ndërveprojë me barna të tjera dhe për këtë arsye duhet të merret vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj nëse jeni duke marrë barnat e mëposhtme:

 • digoksina (ilaç që forcon zemrën)
 • fenitoinë (ilaç për epilepsinë)
 • frenuesit selektiv të rimarrjes së litiumit dhe serotoninës (antidepresivë)
 • diuretikët, ACE inhibitorët dhe antagonistët e angiotenzinës II
 • Glukokortikoidet
 • Frenuesit e grumbullimit të trombociteve si acidi acetilsalicilik
 • Agjentë antidiabetikë

Shtatzënia dhe laktacioni

Voltaren Dispers mund të grumbullohet në qumështin e gjirit dhe të transferohet tek i porsalinduri gjatë ushqyerjes me gji. Efektet negative të substancës aktive tek të porsalindurit nuk dihen aktualisht në rastin e përdorimit afatshkurtër nga nëna. Megjithatë, për përdorim afatgjatë, foshnja nuk duhet të ushqehet me gji.

Si të merrni Voltaren Dispers

Një tabletë e tretshme e Voltaren Dispers përmban një sasi të lartë të përbërësit aktiv, 50 miligramë, dhe për këtë arsye kërkon një recetë. Për shkak se pacientët e moshuar mund të kenë një reagim atipik ndaj ilaçit, ata duhet të monitorohen nga afër gjatë marrjes së tij (sasi të vogla me recetë).

Informacion i plotë për këtë ilaç

Këtu mund të gjeni informacionin e plotë për ilaçin si shkarkim (PDF)