Humbje peshe gjatë menopauzës

Humbja e peshës pavarësisht menopauzës: Jo aq e lehtë

Gjatë menopauzës, shumë gra zbulojnë se shtojnë peshë shpejt ose e kanë të vështirë të heqin qafe kilogramët e tepërt. Pse eshte ajo? Ndër të tjera, fajin e kanë vetë substancat e dërguara të trupit. Gjatë menopauzës, vezoret gradualisht ndalojnë së prodhuari hormonin seksual estrogjen.

Një pasojë e këtij ndryshimi është se trupi i femrës humbet masën muskulore dhe kërkon më pak energji për të ushqyer muskujt. Kërkesa për kalori zvogëlohet. Nëse gratë tani hanë po aq sa më parë, ato shtojnë peshë.

Kilet e tepërta shpesh grumbullohen në stomak gjatë menopauzës. Barku i hormonit bisedor është tipik për gratë e moshuara pas menopauzës. Pse qelizat dhjamore formohen në zonën e barkut të të gjitha vendeve shpjegohet me raportin e ri midis hormonit seksual femëror estrogjenit dhe hormonit seksual mashkullor testosteron.

Përqindja e testosteronit bëhet më dominante gjatë menopauzës si rezultat i rënies së prodhimit të estrogjenit. Shpërndarja e yndyrës ndryshon në përputhje me rrethanat: ndjek modelin tipik mashkullor, me yndyrë të grumbulluar kryesisht në stomak.

Humbja e peshës gjatë menopauzës: Si të keni sukses

Por si arrijnë femrat të humbin peshë ndërkohë që oreksi dhe uria e tyre mbeten të pandryshuara dhe pavarësisht kërkesave të reduktuara për kalori? Fatkeqësisht, nuk ka asnjë truk të veçantë për të humbur peshë gjatë menopauzës. Lajmi i mirë është se metodat e provuara dhe të testuara mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë gjatë menopauzës – si në të gjitha fazat e tjera të jetës.

Ulni kaloritë

Ashtu si me të gjithë ata që duan të humbin peshë, i njëjti parim bazë vlen edhe për gratë në menopauzë: për të humbur peshë, marrja e energjisë duhet të jetë më e ulët se kërkesat për energji. Prandaj, trupi duhet të djegë më shumë kalori sesa merr.

Por sa kalori lejohen për të humbur peshë gjatë menopauzës? Për humbje të shëndetshme në peshë, ekspertët rekomandojnë të reduktoni jo më shumë se 500 kalori në ditë. Në mënyrë që të merrni parasysh peshën tuaj fillestare dhe kërkesat tuaja individuale për kalori kur llogaritni marrjen e kalorive, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj ose të kërkoni këshilla ushqyese.

Ndryshoni dietën tuaj përgjithmonë

Për të humbur peshë ose për të mbajtur një peshë të shëndetshme si gjatë dhe pas menopauzës, dietologët rekomandojnë një ndryshim të përhershëm në dietë. Për shembull, dieta mesdhetare me shumë perime, peshk dhe vaj vegjetal është dëshmuar të jetë efektive. Ky stil i të ushqyerit i siguron trupit të gjitha lëndët ushqyese të rëndësishme, por është relativisht i ulët në kalori.

Humbja e peshës gjatë menopauzës me agjërim të ndërprerë

Agjërimi me ndërprerje ofron gjithashtu perspektiva suksesi. Kjo përfshin ngrënien vetëm në intervale të caktuara ndërsa agjëroni në të tjera. Sipas parimit 16:8, për shembull, njerëzit që duan të humbin peshë abstenojnë nga ushqimi për 16 orë në të njëjtën kohë, por lejohen të hanë pa kufizime për tetë orët e mbetura.

Metoda të tjera të agjërimit me ndërprerje kufizojnë ngrënien në ditë të caktuara të javës dhe vendosin një ose dy ditë agjërimi fikse në javë. Anulimi i darkës – abstenimi i përhershëm nga ngrënia e darkës – është gjithashtu një formë e agjërimit me ndërprerje. Shumë njerëz kanë pasur përvoja të mira me agjërimin me ndërprerje, por nuk ka asnjë provë të qartë shkencore për suksesin e tij në humbjen e peshës.

Sport dhe ushtrime

Menopauza: humbje peshe në stomak

Është e rëndësishme të dini për gratë që duan të humbin peshë gjatë menopauzës: Mund të duhet pak kohë që kilogramët e tepërt të shkrihen, pasi metabolizmi ngadalësohet për shkak të hormoneve dhe me rritjen e moshës. Qëndroni në top dhe mos u dekurajoni.

Kur kilogramët fillojnë të bien, dhjami i tepërt shpesh zhduket fillimisht nga stomaku. Kjo ndodh sepse trupi normalisht zbërthen yndyrën viscerale (të vendosur në zgavrën e barkut rreth organeve) më shpejt se yndyra nënlëkurore, e cila shtrihet nën lëkurë.

Me pak durim, një ndryshim të përhershëm në dietë dhe stërvitje, gratë mund të humbin peshë gjatë menopauzës. Një dietë e ekuilibruar dhe ushtrimet e rregullta jo vetëm që janë të mira për figurën tuaj, por gjithashtu mbështesin shëndetin tuaj.