Fitil MediNait për Ftohjet

Ky është përbërësi aktiv në Wick MediNait

Ilaçi përmban një kombinim efektiv të katër përbërësve aktivë. Së pari, ai përmban paracetamol, një qetësues jo-steroidal (analgjezik) dhe lehtëson ethet e lehta dhe inflamacionin. Dextromethorphan bën pjesë në grupin e supresantëve të kollës (antitussive). Redukton dëshirën për kollë dhe ju lejon të flini të qetë. Wick MediNait gjithashtu përmban ephedrinë. Kjo substancë është simpatomimetik, aktivizon të ashtuquajturit receptorë alfa dhe beta dhe çliron noradrenalinë. Ky efekt shkakton dekongjestion të mukozave të hundës dhe e bën më të lehtë frymëmarrjen. Së fundi, ilaçi përmban doksilaminë, e cila ka një efekt anestezik dhe redukton rrjedhjen e hundës dhe teshtitjen.

Kur përdoret Wick MediNait?

Falë kombinimit të përbërësve aktivë, Wick MediNait përdoret për të luftuar simptomat e ftohjes. Kjo perfshin

 • Kollë irrituese
 • rrufë
 • gjymtyrët që dhembin
 • dhimbje koke
 • dhimbje të fytit
 • ethe e lehtë

Shurupi i ftohtë duhet të përdoret vetëm nëse disa nga simptomat e listuara të ftohjes ndodhin në të njëjtën kohë.

Cilat janë efektet anësore të Wick MediNait?

Nëse shfaqen efekte anësore shumë serioze të Wick MediNait, të tilla si një rritje e presionit intraokular, kriza, rritje ose ulje të presionit të gjakut, rrahje të përshpejtuara ose të parregullta të zemrës, reduktim i funksionit të frymëmarrjes ose reaksione të mbindjeshmërisë (ënjtje, skuqje, gulçim), duhet konsultuar menjëherë mjeku.

Çfarë duhet të keni parasysh kur përdorni Wick MediNait

Përveç nëse përshkruhet ndryshe, doza ditore e Wick MediNait për të rriturit dhe adoleshentët e moshës 16 vjeç e lart është 30 mililitra. Nëse simptomat nuk largohen më së voni pas tre deri në pesë ditë ose nëse ato përkeqësohen, gjithmonë konsultohuni me një mjek.

Për më tepër, ndërveprimet me medikamente të tjera janë të mundshme, të cilat mund të rrisin ose ulin efektin e përbërësve të Wick MediNait. Ilaçi nuk duhet të përdoret për

 • alergji e njohur ndaj përbërësve të Wick MediNait
 • sëmundjet e frymëmarrjes (p.sh. astma ose depresioni i frymëmarrjes)
 • glaukomë
 • Dëmtimi i mëlçisë dhe veshkave
 • presion të lartë të gjakut
 • Sëmundjet e zemrës dhe tiroides
 • epilepsi
 • alkolikët
 • trajtim me ilaqet kundër depresionit (edhe nëse kjo ishte dy javë më parë)
 • gjëndra e prostatës e zmadhuar
 • Diabet
 • sindromi Gilbert
 • zbaticë

Wick MediNait nuk duhet të përdoret nëse keni kollë gëlbaze. Në këtë rast, një ekspektorant duhet të administrohet për të nxitur ekspektorimin.

Përdorimi i tij mund të zvogëlojë aftësinë për të reaguar. Për këtë arsye, mjekimi duhet të merret vetëm para se të shkoni në shtrat dhe duhet të shmanget ngarje.

Wick MediNait: Kundërindikimet

Efekti i Wick MediNait ka të ngjarë të përmirësohet nga përdorimi i njëkohshëm i:

 • Medikamente psikotrope, qetësues kundër dhimbjeve, pilula gjumi dhe ilaçe për krizat
 • Substancat që frenojnë neurotransmetuesin acetilkolinën (p.sh. biperidina për sëmundjen e Parkinsonit)
 • teofilinë

Një efekt i reduktuar pritet me marrjen e njëkohshme të

 • neuroleptikët
 • Kolestiramina (për të ulur nivelin e kolesterolit)

Wick MediNait: Fëmijët, shtatzënia dhe ushqyerja me gji

Fëmijët nën moshën 16 vjeç nuk duhet ta marrin ilaçin. Gjithashtu nuk rekomandohet për trajtimin e nënave shtatzëna ose gjidhënëse, pasi përbërësit aktivë mund të kenë një efekt negativ tek fëmija.

Keqpërdorim dhe mbidozë

Ndër shumë përbërës të tjerë, Wick MediNait përmban ephedrinë. Nëse abuzohet me mjekimin, pacienti mund të bëhet i varur nga droga dhe mund të shfaqen reaksione të tilla si shqetësim, agjitacion, tension, pagjumësi, halucinacione, konfuzion, dridhje dhe tharje të gojës. Prandaj, trajtimi i pacientëve me potencial varësie duhet të kryhet vetëm për një kohë të shkurtër dhe duhet të monitorohet nga afër.

Për shkak të analgjezikit që përmban, në rast të mbidozimit pritet dëmtim i rëndë i mëlçisë, i cili gjithashtu mund të çojë në vdekje.

Si të merrni Wick MediNait

Wick MediNait ofrohet pa recetë në barnatore.

Informacion i plotë për këtë ilaç

Këtu do të gjeni informacionin e plotë mbi ilaçin si shkarkim (PDF)