Yarrow për shërimin e plagëve

Cilat janë efektet e yarrow?

Rrjedhat, gjethet dhe lulet e yarrow (Achilles millefolium) përmbajnë përbërës të vlefshëm si vaj esencial (me 1,8-cineol), substanca të hidhura, tanike dhe minerale.

Në përgjithësi, yarrow ushtron efekte të ndryshme shëruese:

  • nxit rrjedhjen e biliare
  • i shijshëm
  • antibakterial (kundër baktereve)
  • antispasmodic
  • astringent në mukozën (astringent)

Kur përdoret nga jashtë, efekti shërues i plagëve, hemostatik, anti-inflamator dhe frenues i mikrobeve të yardheut vjen në lojë. Për shkak të këtij spektri veprimi, yarrow njihet mjekësisht në fushat e mëposhtme të aplikimit:

  • Përdorimi i brendshëm: Humbje oreksi, ankesa të tretjes (ankesa në pjesën e sipërme të barkut si ngërçe të lehta, fryrje, etj.)
  • përdorimi i jashtëm: ngërçe të dhimbshme për arsye nervore në legenin e grave, inflamacione të lehta të lëkurës dhe mukozave

Yarrow gjithashtu duket se është në gjendje të ndihmojë gratë gjatë menopauzës. Bima medicinale përmban një fitoestrogjen që mund të lehtësojë simptomat tipike si nervozizmi ose dhimbje koke gjatë menopauzës.

Rezultatet e hulumtimit nga studimet e kafshëve sugjerojnë se yardi mund të zvogëlojë simptomat e disa sëmundjeve të trurit si epilepsia, skleroza e shumëfishtë, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit. Megjithatë, studimet njerëzore ende nuk e kanë konfirmuar këtë.

Mjekësia popullore e përdor edhe nga brenda për çrregullimet e mëlçisë dhe të tëmthit, çrregullimet e fshikëzës dhe veshkave, çrregullimet e menstruacioneve, diarrenë, temperaturën dhe dhimbjet, dhe nga jashtë për hemorroidet, gjakderdhjet, mavijosjet dhe djegiet. Megjithatë, nuk ka asnjë provë shkencore të efikasitetit.

Veprimi i yargut është i ngjashëm me atë të kamomilit, sepse vajrat esencialë të të dy bimëve kanë disa nga të njëjtët përbërës.

Si përdoret yardhia?

Për të përgatitur çajin, hidhni rreth 150 mililitra ujë të vluar mbi dy lugë çaji me barishte. Kullojeni barin pas dhjetë minutash infuzion. Nëse nuk përshkruhet ndryshe, ju mund të pini një filxhan çaj yarrow të sapopërgatitur të ngrohtë midis vakteve tre deri në katër herë në ditë.

Ngërçet e dhimbshme në zonën e legenit të femrës, për shembull gjatë menstruacioneve, mund të trajtohen me banjë sitz. Së pari bëni një infuzion: shtoni 100 gram yarrow në një deri në dy litra ujë të vluar dhe përzieni mirë.

Lëreni të ziejë për 20 minuta dhe më pas kullojini pjesët e bimës me një leckë. Hidheni infuzionin në një banjë me rreth 20 litra ujë të ngrohtë.

Mjetet juridike shtëpiake të bazuara në bimë mjekësore kanë kufizimet e tyre. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë për një kohë të gjatë, nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen pavarësisht trajtimit, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Çfarë efektesh anësore mund të shkaktojë yargu?

Njerëzit që kanë një alergji të përgjithshme ndaj bimëve të margaritës janë veçanërisht të rrezikuar. Këto përfshijnë arnika, mugwort dhe kamomil.

Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur përdorni yarrow!

Nëse keni një alergji të njohur ndaj bimëve të margaritës, nuk duhet të përdorni produktet e luleshtrydhes, qoftë nga brenda, qoftë nga jashtë.

Para se të përdorni yardhe gjatë shtatzënisë, ushqyerjes me gji dhe tek fëmijët, duhet të kërkoni këshilla nga mjeku ose farmacisti juaj.

Si të merrni produktet e yarrow

Në farmacinë ose farmacinë tuaj mund të merrni barin e tharë të yardheve si dhe forma të ndryshme dozimi të bimës mjekësore si çaji i yardheve, kapsula, pika ose lëng i freskët i presës së bimëve.

Për përdorim të duhur, ju lutemi lexoni fletën e paketimit përkatës dhe pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Çfarë është yarrow?

Yarrow hahet lehtësisht nga delet, prandaj emri i tij gjerman. Yardhi i zakonshëm (yardhi livadhor, Achillea millefolium) është një bimë barishtore shumëvjeçare, zakonisht 30 deri në 60 centimetra e lartë e familjes së përbërë (Asteraceae).

Bima formon vrapues nëntokësor nga të cilët degëzohen kërcelli të drejtë në pjesën e sipërme. Këta mbajnë gjethe të shumta me lobe me gjilpëra me gjilpëra të shumta të ngushta - prandaj emri latin i specieve "millefolium" (= mijëra gjethe).

Në fund të kërcelleve të degëzuara janë të shumta lulet e vogla të shportës të renditura në një pseudo çadër si panik. Struktura e luleve është tipike për këtë familje bimore: një shportë e brendshme me lule tubulare është e rrethuar nga lule me rreze. Të parat janë me ngjyrë të bardhë në gri në yarrow, ndërsa të dytat janë të bardha në rozë.

Bima ia detyron emrin e saj gjenerik shkencor Achillea mitologjisë greke: Thuhet se Akili e ka përdorur bimën për të shëruar plagët, kjo është arsyeja pse iu dha emri "Bim i Akilit" (Achillea).