Ilaçet shtëpiake për bronkitin: Këshilla

Cilat ilaçe shtëpiake ndihmojnë me bronkitin?

Ka shumë ilaçe shtëpiake për bronkitin që shërbejnë për qëllime të ndryshme. Disa kanë për qëllim të lirojnë mukozën në rrugët e frymëmarrjes, të tjera për të qetësuar mukozën e irrituar ose për të lehtësuar simptomat shoqëruese të tilla si ethe ose dhimbje të fytit, dhimbje koke dhe dhimbje të gjymtyrëve.

Ndonjëherë, megjithatë, është e nevojshme të trajtohet bronkiti me ilaçe, veçanërisht nëse simptomat janë më të rënda. Për shembull, nëse bronkiti shkakton vështirësi në frymëmarrje apo edhe gulçim, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

Megjithatë, trajtimi mjekësor konvencional mund të plotësohet në mënyrë të dobishme me mjete të ndryshme juridike shtëpiake. Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshilla.

Thithje për bronkit

Shumë pacientë e shohin thithjen shumë të dobishme për bronkitin. Thithja mund të lirojë mukozën nga rrugët e sipërme të frymëmarrjes dhe të zvogëlojë inflamacionin lokal.

Për ta bërë këtë, ngrohni ujin dhe derdhni në një tas. Uluni përpara tasit dhe mbajeni kokën mbi të. Mbuloni kokën dhe tasin me një peshqir në mënyrë që avulli të mos dalë. Merrni frymë ngadalë dhe thellë për dhjetë deri në 15 minuta. Përsëriteni këtë një ose dy herë në ditë.

Aditivët e mundshëm për thithje janë kripa, lulet e kamomilit, barishte trumze ose disa pika vaj esencial (p.sh. vaj eukalipt ose trumze).

Si të dozoni saktë aditivët mund të lexoni në artikullin Inhalimi.

Kompresa të ngrohta dhe kompresa gjoksi për bronkitin

Ngrohtësia në gjoks mund të lehtësojë simptomat e bronkitit. Nxehtësia rrit qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në lëngëzimin dhe kollën e mukusit të mbërthyer. Metoda më e thjeshtë për bronkitin është vendosja e një shishe me ujë të nxehtë ose një jastëk me grurë të ngrohtë (jastëk guri qershie) në gjoks ose në pjesën e sipërme të shpinës.

Kompresat, mbështjelljet dhe kompresat e mëposhtme janë gjithashtu ilaçe të përshtatshme shtëpiake për bronkitin:

Kompresa e ngrohtë dhe e lagësht e gjoksit

Një kompresë e ngrohtë dhe e lagësht në gjoks shpesh ka një efekt ekspektorant. Për ta bërë këtë, mbështillni një leckë pambuku nga të dyja anët drejt mesit dhe mbështilleni për së gjati me një peshqir çaji. Më pas e vendosim rolenë në një enë me majat të dalin jashtë dhe i hedhim 500 deri në 750 mililitra ujë të vluar. Lëreni kompresën të injektohet për 15 minuta. Ju gjithashtu mund të shtoni një deri në dy lugë çaji me trumzë ose feta gjysmë limoni organik.

Shtrydheni me kujdes kompresën (kini kujdes, është e nxehtë!) dhe më pas mbështilleni leckën e brendshme fort rreth gjoksit të pacientit. Mbi të lidhni edhe dy lecka të tjera. Lëreni kompresën e gjoksit të veprojë për 20 deri në 30 minuta dhe pushoni – edhe pasi të keni përdorur këtë ilaç shtëpiak. Ju mund të aplikoni kompresën e ngrohtë dhe të lagësht në gjoks dy herë në ditë.

Kompresa me miell mustarde

Vendoseni kompresën në gjoks sa më pa rrudha. Fiksoni ilaçin shtëpiak në vend me një leckë tjetër. Sapo të ndjeni djegien e lëkurës, lëreni kompresën në lëkurë edhe për një deri në tre minuta. Më pas hiqeni shpejt dhe lyeni lëkurën me vaj ulliri. Më pas mbulojeni dhe pushoni për 30 deri në 60 minuta.

Më shumë për efektet e mustardës mund të lexoni në artikullin e bimëve mjekësore Mustardë.

Kompresa me gjizë për bronkitin

Në shumë raste, një kompresë e ngrohtë me gjizë ndihmon si një ilaç shtëpiak për bronkitin: thuhet se redukton inflamacionin, ul temperaturën, lehtëson dhimbjen dhe liron mukozën nga tubat bronkial. Për ta bërë këtë, shpërndani 250 deri në 500 gram kuark (temperatura e dhomës) në një kompresë garzë një ose dy herë në ditë. Mbulojeni kompresën me garzën e tepërt dhe një leckë pambuku.

Ngrohni kompresën në një shishe me ujë të nxehtë ose midis dy shisheve me ujë të nxehtë dhe më pas vendoseni kompresën në gjoks. Për një mbajtje më të mirë, sigurojeni kompresën me një peshqir (për dore). Kompresën e gjizës e lini në lëkurë derisa gjiza të ftohet.

Kompresa me xhenxhefil

Një kompresë me xhenxhefil thuhet gjithashtu se liron mukozën, relakson muskujt e gjoksit dhe lehtëson dhimbjen. Përzieni një deri në dy lugë çaji pluhur xhenxhefili të sapo bluar në pak ujë. Lëreni përzierjen të fryhet shkurtimisht dhe më pas shtoni në 500 deri në 750 mililitra ujë të nxehtë (75 gradë).

Mund të mësoni më shumë për efektet e xhenxhefilit në artikullin mbi bimët mjekësore.

Kompresa me dyll blete

Një kompresë pëlhure e veshur me dyll blete ruan nxehtësinë për një kohë shumë të gjatë dhe e lëshon atë vazhdimisht. Kjo mund të ketë një efekt ekspektorant në bronkit. Vendoseni kompresën në madhësinë e dëshiruar në një qese plastike dhe ngroheni me tharëse flokësh ose në një shishe me ujë të nxehtë derisa dylli të jetë i lëmuar.

Vendosni kompresën në gjoks pa folie dhe mbulojeni me një leckë. Lëreni kompresën të veprojë për 20 minuta deri në disa orë. Ju mund ta përdorni këtë ilaç shtëpiak për bronkitin një ose dy herë në ditë. Kompresa është e ripërdorshme.

Trajtim termik me dritë të kuqe për bronkitin

Ju gjithashtu mund të mbështesni trajtimin e bronkitit me dritë të kuqe. Trajtimi lokal termik nxit qarkullimin e gjakut. Mukoza e mbërthyer lirohet dhe dhimbja lehtësohet.

Kujdes! Rrezet infra të kuqe mund të dëmtojnë sytë – edhe nëse qepallat janë të mbyllura. Prandaj, mbani një distancë të mjaftueshme sigurie (30 deri në 50 centimetra, shihni gjithashtu udhëzimet për përdorim), mbani syze të përshtatshme mbrojtëse dhe mbyllni sytë në mënyrë të relaksuar, veçanërisht kur përdorni pajisjen në fytyrë.

Terapia me dritë të kuqe nuk këshillohet në rastin e etheve, inflamacionit akut, mpiksjes së gjakut (trombozës), sëmundjeve të rënda të zemrës dhe diabetit të rëndë. Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit!

Çaj për bronkitin

Sigurohuni që të pini mjaftueshëm nëse keni bronkit. Kjo ndihmon në lirimin e mukusit në tubat bronkiale dhe e bën më të lehtë kollitjen. Bimët medicinale të mëposhtme janë të përshtatshme si çajrat e kollës dhe bronkeve:

 • Delli me brinjë dhe marshmallow qetësojnë mukozën e irrituar dhe lehtësojnë dëshirën për kollë
 • Trumza, aniseu, aguliçe, lule lime dhe lëpushkë mbështesin heqjen e mukusit bronkial dhe qetësojnë dëshirën për kollë
 • Kopër dhe verbena kanë një efekt anti-inflamator dhe frenues të mikrobeve dhe lëngëzojnë mukozën e mbërthyer në tubat bronkiale
 • Rrënja e jamballit ka veti antispazmatike, anti-inflamatore, ekspektorante dhe mbrojtëse të mukozës
 • Xhenxhefili ka një efekt anti-inflamator dhe frenues të mikrobeve
 • Elderberry ka një efekt diaforik dhe rrit prodhimin e mukusit në tubat bronkiale

Mund të mësoni se si ta përgatisni çajin saktë në tekstin përkatës të bimës mjekësore.

Pijet kuruese

Pije të tjera të ndryshme si lëngjet dhe shurupet e bëra nga bimët mjekësore mund të përdoren gjithashtu si kura shtëpiake për bronkitin.

Fëmijët në vitin e parë të jetës nuk duhet të konsumojnë mjaltë. Mund të përmbajë toksina bakteriale që janë të rrezikshme për ta.

Shurupi i qepës thuhet se ka një efekt anti-inflamator dhe frenues të mikrobeve dhe lehtëson kollën dhe ftohjen. Qëroni dhe prisni një qepë të madhe, të cilën më pas e mbushni në një kavanoz të pastër. Shtoni dy lugë sheqer, mbylleni kavanozin fort dhe tundeni fuqishëm. Pas rreth dy orësh, do të formohet shurupi i ëmbël i qepës. Merrni një deri në dy lugë disa herë në ditë.

Më shumë për efektet e kësaj bime mjekësore mund të lexoni në artikullin Qepë.

Thuhet se mjalti i rrepkës ka një efekt frenues të mikrobeve dhe ekspektorant. Prisni "kapakun" nga një rrepkë (sferike) dhe hiqeni atë me një lugë. Tani shtoni mjaltin, vendosni kapakun sipër dhe lëreni të injektohet për disa orë (në frigorifer). Më pas hidhni mjaltin e pasuruar me lëng rrepkë në një kavanoz të pastër reçeli.

Fëmijët më të rritur dhe të rriturit mund të marrin dy deri në tre lugë çaji deri në katër herë në ditë – drejtpërdrejt ose në çaj. Megjithatë, nuk duhet të jetë shumë e nxehtë, përndryshe do të shkatërroheshin shumë përbërës të vlefshëm.

Mund të lexoni më shumë rreth rrepkës dhe efekteve të tyre në artikullin Rrepkë e zezë.

Supë me pulë: Supa e pulës është një ilaç i vjetër shtëpiak për bronkitin. Thuhet se ka një efekt të dobishëm në mukozën e irrituar dhe promovon pastrimin e mukozës. Kjo ndoshta është kryesisht për shkak të ngrohtësisë dhe lagështisë që lëngu i ngrohtë i pulës i jep trupit.

Është gjithashtu e mundur që disa përbërës të supës së pulës të pengojnë disa qeliza të bardha të gjakut (neutrofile) që nxisin proceset inflamatore. Eksperimentet e ndryshme shkencore e tregojnë këtë.

Vajra esencialë për bronkitin

Vajrat esenciale të bimëve medicinale mund të përdoren si një ilaç shtëpiak për trajtimin e bronkitit dhe ka disa aplikime të mundshme.

Banjë me vaj

Banjat e ngrohta kanë një efekt qetësues dhe relaksues. Nëse shtoni vajra esenciale trumze ose eukalipt në ujin e banjës, banja ka gjithashtu një efekt ekspektorant.

Ju duhet të përdorni një emulsifikues për të siguruar që vaji të shpërndahet mirë në ujë. Kremi, qumështi, mjalti ose kripa janë të përshtatshme. Përzieni emulsifikuesin dhe vajin dhe shtoni në ujin e banjës që vjen.

Temperatura e banjës nuk duhet të kalojë temperaturën e matur të trupit. Përfundoni banjën pas dhjetë deri në 20 minuta, thajeni veten dhe pushoni në shtratin e ngrohur më parë për të paktën gjysmë ore. Mund të laheni një herë në ditë.

fërkim

Një fërkim i shpinës gjithashtu liron mukozën e mbërthyer. Shmangni shtyllën kurrizore gjatë aplikimit dhe fërkojeni shpinën në të djathtë dhe në të majtë të saj. Më pas mbulojeni mirë dhe pushoni për rreth 30 minuta.

Përndryshe, ju gjithashtu mund të përdorni vajra të pishës malore, eukaliptit ose kamforit për fërkim.

Bronkiti: ilaçe shtëpiake për fëmijët dhe foshnjat

Ilaçet shtëpiake të listuara për bronkitin janë të përshtatshme për foshnjat.

Inhalimi: Në farmaci mund të blini inhalatorë specialë për fëmijët. Këto janë përgjithësisht të sigurta për t'u përdorur.

Përdorimi i vajrave esenciale për thithje tek fëmijët duhet të diskutohet gjithmonë me një mjek ose farmacist. Disa substanca mund të shkaktojnë një spazëm kërcënues për jetën e muskujve të frymëmarrjes tek fëmijët. Gjithashtu, mos lejoni kurrë fëmijët të thithin vetë mbi një tas për shkak të rritjes së rrezikut të djegies.

Mbulesa dhe kompresa: Ashtu si për të rriturit, kompresat e ngrohta janë një ilaç i përshtatshëm në shtëpi për fëmijët me bronkit. Aditivët e përshtatshëm përfshijnë çaj trumze ose limon. Megjithatë, gjithmonë duhet të testoni temperaturën në anën e pasme të dorës ose gjoksit tuaj përpara se të vendosni kompresën. Ekziston rreziku i djegies!

Nëse fëmija juaj, përveç bronkitit, vuan edhe nga temperatura, ju mund ta ulni temperaturën e trupit me kompresa të ftohta për viçin. Mund të lexoni se si funksionon kjo në artikullin Kompresat e viçit.

Banja: Një banjë e ngrohtë me aditivë bimorë si lule kamomili ose trumzë është përgjithësisht i përshtatshëm edhe për fëmijët. Nëse jeni duke e larë fëmijën tuaj, kontrolloni paraprakisht temperaturën e banjës. Gjithashtu nuk duhet ta lini fëmijën tuaj të sëmurë vetëm dhe të ndaloni menjëherë banjën nëse fëmija ndjehet i pakëndshëm.

Shumë vajra esencialë nuk janë të përshtatshëm për foshnjat dhe fëmijët. Prandaj, gjithmonë konsultohuni me një mjek ose farmacist përpara se t'i përdorni.

Çfarë tjetër ndihmon me bronkitin?

Pushimi fizik dhe shmangia e stresit janë të rëndësishme për një shërim të shpejtë. Trupi mund të fitojë forcën e nevojshme për të luftuar sëmundjen, veçanërisht gjatë gjumit. Prandaj, përveç trajtimit të bronkitit, duhet të respektoni pikat e mëposhtme:

 • Pjesa tjetër e shtratit
 • Pini shumë lëngje
 • Ventiloni rregullisht
 • Shmangni tymin e duhanit
 • Ulja e stresit

A ndihmon edhe vitamina C?

Shpesh rekomandohet marrja e shumë vitaminës C në shenjat e para të një sëmundjeje akute të frymëmarrjes si ftohja ose bronkiti. Kjo supozohet të ndihmojë me simptomat dhe të përshpejtojë shërimin. Megjithatë, vitamina në fakt ka një efekt parandalues ​​kundër infeksioneve. Mund të gjendet në shumë preparate pa recetë për parandalimin dhe trajtimin e ftohjes.

Mund të lexoni më shumë rreth vetive shëruese të rrush pa fara në artikullin mbi rrush pa fara si një bimë medicinale.

Limoni i nxehtë: Një ilaç i provuar dhe i testuar në shtëpi për ftohjet dhe bronkitin është “limoni i nxehtë”, pra një përzierje e lëngut të freskët të limonit dhe ujit të nxehtë. Thuhet se është veçanërisht i dobishëm për infeksionet e reja dhe ka një efekt profilaktik.

Sauna për bronkit?

Vizitat e rregullta në sauna janë një mënyrë e mirë për të parandaluar ftohjet. Lagështia dhe temperaturat e larta stimulojnë sistemin imunitar dhe në këtë mënyrë forcojnë mbrojtjen e trupit.

Megjithatë, nuk duhet të shkoni në saunë nëse keni bronkit akut. Temperatura e lartë ngarkon shumë zemrën dhe qarkullimin e gjakut dhe mund të çojë në një gjendje të përgjithshme më të keqe. Ekziston gjithashtu rreziku i infektimit të mysafirëve të tjerë të saunës në kabinën e ngushtë.

Mjetet juridike në shtëpi kanë kufijtë e tyre. Nëse simptomat vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore dhe nuk përmirësohen apo edhe përkeqësohen, gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.