Arterioskleroza: Simptomat dhe Shkaqet

Vështrim i shkurtër: Përshkrimi: Sëmundja vaskulare në të cilën arteriet ngurtësohen dhe ngushtohen; forma më e zakonshme është ateroskleroza, në të cilën pllakat depozitohen në muret e brendshme të enëve të gjakut; qarkullimi i gjakut është i shqetësuar dhe, në rastin më të keq, ndërpritet (urgjent!) Simptomat: Asimptomatike për një kohë të gjatë, shpesh e dukshme vetëm për shkak të sëmundjeve dytësore, të tilla… Arterioskleroza: Simptomat dhe Shkaqet

Halucinacionet: Shkaqet, format, diagnoza

Vështrim i shkurtër Çfarë janë halucinacionet? Iluzione shqisore që përjetohen si reale. Mund të preken të gjitha shqisat - dëgjimi, nuhatja, shija, shikimi, prekja. Dallimet në intensitet dhe kohëzgjatje janë të mundshme. Shkaqet: p.sh., mungesa e gjumit, rraskapitja, izolimi social, migrena, tringëllimë në veshët, sëmundjet e syve, temperaturë e lartë, dehidratim, hipotermi, goditje në tru, dëmtim traumatik të trurit, epilepsi, çmenduri, skizofreni, depresion, alkool… Halucinacionet: Shkaqet, format, diagnoza

Dhimbja e gjoksit: Shkaqet

Vështrim i shkurtër Shkaqet: Urthi (sëmundja e refluksit), tensioni, dhimbje muskulore, bllokim vertebral, kontuzion i brinjëve, frakturë e brinjëve, herpes, angina pectoris, sulm në zemër, perikarditi, presion i lartë i gjakut, pneumoni, emboli pulmonare, kancer i mushkërive, këputje e ezofagut, psikologjike Shkaqe si ankthi apo stresi Kur duhet të shkoni te mjeku? Në rast dhimbjeje të reja ose të ndryshuara, gulçim, ndjenjë të… Dhimbja e gjoksit: Shkaqet

Fraktura e dyshemesë orbitale: Shkaqet, Trajtimi, Prognoza

Fraktura e dyshemesë së orbitës: përmbledhje e shkurtër Përkufizimi: thyerja e orbitës në pikën e saj më të dobët, kocka e dyshemesë Shkaqet: Zakonisht një goditje me grusht ose goditja nga një top i fortë Simptomat: Ënjtje dhe mavijosje rreth syrit, shikim i dyfishtë, shqetësim i ndjeshmërisë në fytyra, lëvizshmëri e kufizuar e syrit, zverku i syrit, shqetësime të mëtejshme vizuale, dhimbje… Fraktura e dyshemesë orbitale: Shkaqet, Trajtimi, Prognoza

Dhimbja e thembrës (Tarsalgia): Shkaqet, Trajtimi, Këshilla

Vështrim i shkurtër Shkaqet: Tendoniti i shputës së këmbës (fasciiti shputor ose fasciiti shputor), nxitja e thembrës, ndryshimet patologjike të tendinit të Akilit, bursiti, fraktura e kockave, sëmundja e Bechterew, sindroma S1, sindroma e tunelit tarsal, shkrirja kongjenitale e kockave të thembrës dhe kocka navikulare Kur të shkoni te mjeku? Nëse dhimbja e thembrës vazhdon për një periudhë më të gjatë… Dhimbja e thembrës (Tarsalgia): Shkaqet, Trajtimi, Këshilla

Mungesa e selenit: Simptomat, shkaqet, terapia

Mungesa e selenit: simptomat Një mungesë e lehtë e selenit mund të shkaktojë, për shembull, njolla të bardha në thonj dhe flokë dukshëm të hollë e të pangjyrë ose rënie të flokëve. Një mungesë më e theksuar e selenit prek gjëndrën tiroide dhe sistemin imunitar, për shembull, por edhe zona dhe funksione të tjera të trupit. Prandaj, simptomat tipike të mungesës së selenit përfshijnë:… Mungesa e selenit: Simptomat, shkaqet, terapia

Gishti i çekiçit: Trajtimi, Shkaqet, Simptomat

Vështrim i shkurtër Trajtimi: montim ose këpucë ortopedike, ortotikë, futje këpucësh, ngjitje me shirit, kirurgji të tilla si ripozicionimi i tendinit ose rindërtimi i kyçeve. Shkaqet: Këpucë të papërshtatshme, shumë të ngushta, pozicione të gabuara të këmbëve, si shputa e shputës, shputa e mprehtë dhe këmba e zbrazët, pozicione të tjera të gabuara të gishtave si hallux valgus Simptomat: Dhimbje, e cila shpesh shfaqet më vonë në jetë, shqetësime në ecje dhe deformim… Gishti i çekiçit: Trajtimi, Shkaqet, Simptomat

Alopecia Areata (Kreisrunder Haarausfall): Shkaqet, terapia

Vështrim i shkurtër Prognoza: Flokët shpesh rriten vetë, por shpesh ndodhin rikthim dhe rënia rrethore e flokëve bëhet kronike. Shkaqet: Me sa duket një reaksion autoimun në të cilin qelizat mbrojtëse të trupit sulmojnë folikulat e flokëve dhe shkaktojnë një reaksion inflamator. Kur të shkoni te mjeku: Nëse ka rënie të shtuar të flokëve me… Alopecia Areata (Kreisrunder Haarausfall): Shkaqet, terapia

Gishti i daulles: Shkaqet dhe diagnoza

Vështrim i shkurtër Çfarë janë gishtat e daulles? Trashje si pistoni në skajet e gishtërinjve, shpesh e kombinuar me gozhdë xhami të orës (thonj që fryhen tepër në drejtimin gjatësor) Shkaktarët: zakonisht sëmundje të mushkërive ose të zemrës (kanceri i mushkërive, fibroza pulmonare, dështimi kronik i zemrës, etj.), ndonjëherë edhe sëmundje të tjera si sëmundjet e mëlçisë apo të traktit gastrointestinal (hepatiti, kronik… Gishti i daulles: Shkaqet dhe diagnoza

Lakimi i penisit: Shkaqet dhe trajtimi

Vështrim i shkurtër Simptomat: Në formë kongjenitale, lakimi i penisit është simptoma kryesore; në formë të fituar, lakim, ngurtësim nodular, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, mundësisht ndjesi shpimi gjilpërash, mosfunksionim erektil Shkaqet dhe faktorët e rrezikut: Forma kongjenitale: Mutacion gjeni, shpesh së bashku me ndryshime të tjera gjenitale. I fituar: Shkaku ende i panjohur, mundësisht mikrolëndime nga aksidenti; Faktorët e rrezikut: metabolizmi i dëmtuar i indit lidhor,… Lakimi i penisit: Shkaqet dhe trajtimi

Fraktura: Shkaqet, Simptomat, Koha e Rikuperimit

Vështrim i shkurtër Çfarë është një frakturë? Fraktura është termi mjekësor për një thyerje kockore. Format e thyerjes: p.sh. frakturë e hapur (ekspozohen fragmentet e kockave), frakturë e mbyllur (pa fragmente të dukshme kockore), frakturë luksacion (frakturë afër artikulacionit me dislokim të kyçit), frakturë spirale (vijë e thyerjes spirale). Simptomat: dhimbje, ënjtje, lëvizshmëri e kufizuar, ndoshta keqpërputhje,… Fraktura: Shkaqet, Simptomat, Koha e Rikuperimit

Tullaciteti mashkullor: Trajtimi dhe shkaqet

Vështrim i shkurtër Trajtimi: minoxidil ose agjentë që përmbajnë kafeinë; finasteride në formë tabletash; ndoshta transplantimi i flokëve; paruke ose tupe; tullaci rruajtjeje; antiandrogjenet tek femrat. Shkaqet: Zakonisht rënia e trashëguar e flokëve; vetëm te femrat rënia e flokëve trashëgimore është patologjike. Kur të shkoni te mjeku: Në rast progresi shumë të shpejtë; humbja e flokëve mjaft difuze ose rrethore; rënie e rëndë e flokëve… Tullaciteti mashkullor: Trajtimi dhe shkaqet