Goja e thatë

Prezantimi

Shumë njerëz vuajnë nga një i thatë gojë (tharja e gojës, xerostomia). Estimatedshtë vlerësuar se pothuajse gjysma e të gjithë njerëzve mbi 60 janë të prekur nga kjo kusht. Në shumicën e rasteve, një e thatë gojë është e pakëndshme, por e padëmshme kusht të shkaktuara nga tensioni ose marrja e pamjaftueshme e lëngjeve. Ndonjëherë, megjithatë, mund të jetë gjithashtu shprehje e një sëmundjeje më serioze themelore.

Shkaqet për tharjen e gojës

Ka shumë shkaqe për një tharje gojë dhe shumica e tyre shpesh janë krejtësisht të padëmshme. Shkaqet e zakonshme të tharjes së gojës mund të jenë

 • Duke folur gjatë
 • Marrja e ulët e lëngjeve
 • Rritja e humbjes së ujit (djersitje e shtuar, infeksione, ilaçe)
 • Gjumi me gojë të hapur (gërhitje, kur keni ftohtë)
 • Pirja e alkoolit
 • Ngrënia e ushqimit pikant
 • Efekt anësor i shumë ilaçeve
 • Kimi / terapi rrezatimi në zonën e kokës dhe qafës
 • Sëmundjet autoimune (sindroma Sjören ose tiroiditi Hashimoto)
 • Sëmundjet psikiatrike (depresionet)

Ka ilaçe të shumta që mund të çojnë në tharje të gojës. Mjetet juridike të zakonshme janë: barnat që ulen gjak presion, p.sh.

bllokuesit beta, Frenuesit e ACE, Disa diuretikët dhe kalcium antagoniste painkillers (p.sh. Opioids) Barnat e Parkinsonit (p.sh. dopamine agonistë) sedatives dhe ilace gjumi, dmth

disa sedatives, hipnotikë dhe spazmolitikë antihistamines ilaçe antikolinergjike ilaqet kundër depresionit, neuroleptikët, ilaçe antiepileptike antiemetikë, dmth barna për të trajtuar nauze dhe të vjella ilaçe kimioterapeutike, ilaçe citostatike si kanabis, heroinë, kokainë, ekstazi

 • Droga antihipertensive, p.sh bllokuesit beta, frenuesit e ACE, disa diuretikë dhe antagonistët e kalciumit
 • Qetësues kundër dhimbjeve (p.sh.

  opioide)

 • Barnat Parkinson (p.sh. agonistët e dopaminës)
 • sedatives dhe ilace gjumi, dmth disa qetësues, hipnotikë dhe spazmolitikë
 • Antihistaminet
 • Antikolinergjikët
 • Ilaqet kundër depresionit, neuroleptikët, antiepileptikët
 • antiemetics, dmth barna kundër të përzierit dhe të vjellave
 • Kimioterapetikë, citostatikë
 • Droga si kanabisi, heroina, kokaina, ekstaza

Sëmundjet e tiroides mund të ndodhin në çdo moshë dhe prekin shumë njerëz.

Veçanërisht e zakonshme është hypothyroidism, i ashtuquajturi hipotiroidizëm. gjëndër tiroide prodhon më pak hormonet sesa trupi ka nevojë. Shkaqet e hypothyroidism janë me rreze të gjerë.

Për shembull, mund të jetë një sëmundje autoimune ose jod mangësi Në fakt, shkaku më i zakonshëm i një underactive gjëndër tiroide është e ashtuquajtura Hashimoto tiroiditi. Kjo është një autoimune pezmatim i gjendres tiroide, e cila çon në shkatërrimin e organit me humbjen e funksionit.

Simptomat e hypothyroidism përfshijnë organe të shumta si dhe lëkurën dhe mukozat. Nëse gjëndër tiroide nuk prodhon sa duhet hormonet, të prekurit vuajnë nga të zbehtë, të ftohtë dhe lëkurë të thatë. Në të njëjtën kohë, mukozat gjithashtu thahen, kështu që pacientët me hipotiroidizëm shpesh vuajnë nga tharja e gojës.

Lëkurë të thatë dhe goja e thatë janë simptoma karakteristike të një gjëndre tiroide nën veprim. Hipotiroidizmi mund të trajtohet shumë mirë me ilaçe. Ekzistojnë forma të ndryshme të diabet.

Këto përfshijnë diabet insipidus dhe diabeti mellitus (diabet). Të gjitha llojet e diabet mund të shkaktojë lëkurë të thatë dhe mukozave si simptomë shoqëruese ose e hershme. Kjo mund të shfaqet në formën e gojës së thatë.

Diabetes mellitus, sëmundja e diabetit, rezulton në një të ngritur gjak niveli i sheqerit. gjak sheqeri tërheq lëngun nga trupi. Humbja e lëngjeve bën që lëkura dhe mukozat të thahen.

Sidomos në diabetin e tipit 2, një gojë e thatë mund të vërehet si një tregues i hershëm i diabetit. Diabeti i insipidit është një formë e diabetit e shoqëruar me sekretim të madh të urinës dhe etje të fortë. Ky "diabet i ujit" gjithashtu mund të shkaktojë lëkurë të thatë dhe të thatë gojë në të prekurit.

Përveç simptomave karakteristike të tilla si skuqje të nxehtësisë dhe luhatje humori, gratë mund të vuajnë nga tharja e gojës, fryma e keqe dhe problemet e dhëmbëve gjatë menopauza. Arsyeja për këtë është për shkak të ndryshimeve në hormon bilancit. Hormoni estrogjen ka një ndikim në gjendrat e pështymës. Ndërsa niveli i estrogjenit bie gjatë menopauzë, aktiviteti i gjendrat e pështymës zvogëlohet.

Kjo çon në tharje të mukozave të ndryshme. Përveç kësaj thatësi e vaginës, gratë shpesh vuajnë nga thatësia e gojës. Një gojë e thatë ndodh zakonisht në fazat e hershme, dmth në tre muajt e parë të shtatzënësi.

Ky është rasti edhe nëse gruaja shtatzënë pi më shumë se zakonisht. Humidifiers dhe ajrosja e përsëritur e shtëpisë mund të sjellë përmirësim. Nëse goja e thatë ndodh si pjesë e shtatzënësi rinitit sepse hundë është bllokuar, vetëm mjetet juridike në shtëpi duhet të përdoren për të përmirësuar simptomat.

Llak i hundës përmban substanca që bëjnë që mukoza e hundës të fryhet përgjithmonë gjatë përdorimit të zgjatur. Efekti pozitiv i një falas hundë do të kthehej prapa pas një kohe të shkurtër. Përveç kësaj, për mirëqenien e fëmijës, duhet të përmbahen sa më shumë që të jetë e mundur nga marrja mjekim gjatë shtatëzënësisë.

Shpesh dyshohet se tharja e gojës shoqërohet me diabet gestacional. Sidoqoftë, ky nuk është rasti, pasi manifestohet me një ndjenjë të shtuar të etjes dhe sheqerit në urinë. Njerëzit në depresion shumë shpesh kanë një gojë të thatë me tipike djegur ndjesi.

Kjo është një nga simptomat e para të kësaj pamje klinike. Nëse kjo simptomë ndodh së bashku me simptoma të tjera të depresion, duhet kërkuar këshilla dhe trajtim nga një mjek. Për më tepër, tharja e gojës mund të jetë gjithashtu një shprehje e marrjes së ilaçeve.

Sidomos ilaçet kundër depresion, psikozë dhe ankthi mund të shkaktojë tharje të gojës. Disa pacientë e shohin këtë efekt anësor shumë shqetësues, kështu që duhet të provohet një ilaç tjetër. Nëse një gojë e thatë ndodh sidomos gjatë natës, kjo mund të jetë për shkak të shkaqeve të ndryshme.

Mjaft e padëmshme, për shembull, është e zënë fryma hundë në një të ftohtë ose sanë ethe, e cila ju detyron të merrni frymë përmes gojës gjatë natës. Kjo bën që mukozat e gojës të thahen dhe ndihet e thatë e gojës në mëngjes. Për më tepër, apnea e gjumit (frymëmarrje ndalet si me gërhitës) ose një shtrembër septum hundës gjithashtu mund të jetë i pranishëm.

Tek duhanpirësit, furnizimi me gjak i mukozave zvogëlohet, veçanërisht në zonën e gojës, që do të thotë se më pak pështymë prodhohet atje. Së fundmi, efektet e barnave dhe alkoolit duhet të theksohen. Kur konsumoni këto ilaçe në mbrëmje, muskujt relaksohen, gjë që çon në hapjen e pavetëdijshme të gojës gjatë natës. Mukozat thahen dhe njeriu zgjohet në mëngjes me një ndjenjë të pakëndshme dhe shije.