Njohja e simptomave të gastroenteritit

Simptomat tipike gastrointestinale Në gastroenterit, patogjenët kolonizohen dhe dëmtojnë traktin tretës. Prandaj, simptomat e gastroenteritit fokusohen në këtë fushë: Nauze dhe të vjella diarre Dhimbje dhe dhimbje barku Në mënyrë tipike, simptomat zhvillohen shumë shpejt, shpesh brenda disa orësh. Ashpërsia e simptomave varet nga lloji i patogjenit dhe faktorët individualë si… Njohja e simptomave të gastroenteritit

Arterioskleroza: Simptomat dhe Shkaqet

Vështrim i shkurtër: Përshkrimi: Sëmundja vaskulare në të cilën arteriet ngurtësohen dhe ngushtohen; forma më e zakonshme është ateroskleroza, në të cilën pllakat depozitohen në muret e brendshme të enëve të gjakut; qarkullimi i gjakut është i shqetësuar dhe, në rastin më të keq, ndërpritet (urgjent!) Simptomat: Asimptomatike për një kohë të gjatë, shpesh e dukshme vetëm për shkak të sëmundjeve dytësore, të tilla… Arterioskleroza: Simptomat dhe Shkaqet

Dhimbja e gjoksit: Shkaqet

Vështrim i shkurtër Shkaqet: Urthi (sëmundja e refluksit), tensioni, dhimbje muskulore, bllokim vertebral, kontuzion i brinjëve, frakturë e brinjëve, herpes, angina pectoris, sulm në zemër, perikarditi, presion i lartë i gjakut, pneumoni, emboli pulmonare, kancer i mushkërive, këputje e ezofagut, psikologjike Shkaqe si ankthi apo stresi Kur duhet të shkoni te mjeku? Në rast dhimbjeje të reja ose të ndryshuara, gulçim, ndjenjë të… Dhimbja e gjoksit: Shkaqet

Kanceri i qafës së mitrës: Simptomat, Përparimi, Terapia

Përmbledhje e shkurtër Simptomat: Zakonisht vetëm në fazat e avancuara të kancerit, duke përfshirë gjakderdhjen pas marrëdhënies seksuale ose pas menopauzës, periodat e rënda, gjakderdhje ndërmenstruale ose njolla, rrjedhje (shpesh me erë të keqe ose me gjak), dhimbje në fund të barkut Përparimi dhe prognoza: Zhvillimi me kalimin e viteve; sa më herët të zbulohet dhe trajtohet kanceri i qafës së mitrës, aq më të larta janë shanset për shërim Shkaqet… Kanceri i qafës së mitrës: Simptomat, Përparimi, Terapia

Sindroma Conn: përkufizimi, simptomat, diagnoza

Vështrim i shkurtër Simptomat: Kryesisht simptoma të presionit të lartë të gjakut si dhimbje koke, zhurmë në vesh, shqetësime të shikimit, gulçim dhe reduktim të performancës Diagnoza: Matja e presionit të gjakut, matja e kaliumit dhe natriumit në gjak, përcaktimi i niveleve të aldosteronit dhe reninës, teste të ndryshme mbi funksionin e korteksit adrenal, procedurat imazherike Shkaqet:… Sindroma Conn: përkufizimi, simptomat, diagnoza

Depresioni pas lindjes: Simptomat, Trajtimi

Vështrim i shkurtër Simptomat: Dëshpërim, humbje e interesit, pa gëzim, shqetësime të gjumit, ankth, ndjenjë faji, në raste të rënda: Mendime vetëvrasëse dhe foshnjore. Trajtimi: masa të thjeshta si oferta lehtësimi, terapi psiko-dhe e sjelljes, ndonjëherë edhe antidepresivë. Shkaqet dhe faktorët e rrezikut: Prirja për depresion, konfliktet sociale dhe shqetësimet. Diagnostifikimi: konsultat e mjekut, testi i depresionit pas lindjes EPDS Kursi dhe prognoza: Depresioni pas lindjes… Depresioni pas lindjes: Simptomat, Trajtimi

Mungesa e selenit: Simptomat, shkaqet, terapia

Mungesa e selenit: simptomat Një mungesë e lehtë e selenit mund të shkaktojë, për shembull, njolla të bardha në thonj dhe flokë dukshëm të hollë e të pangjyrë ose rënie të flokëve. Një mungesë më e theksuar e selenit prek gjëndrën tiroide dhe sistemin imunitar, për shembull, por edhe zona dhe funksione të tjera të trupit. Prandaj, simptomat tipike të mungesës së selenit përfshijnë:… Mungesa e selenit: Simptomat, shkaqet, terapia

Demenca: Format, Simptomat, Trajtimi

Vështrim i shkurtër Format kryesore të demencës: sëmundja e Alzheimerit (45-70% e të gjitha demencave), Demenca vaskulare (15-25%), Demenca e trupit Lewy (3-10%), Demenca frontotemporale (3-18%), Format e përziera ( 5-20%). Simptomat: Në të gjitha format e demencës, ka një humbje afatgjatë të kapacitetit mendor. Simptomat e tjera dhe ecuria e saktë ndryshojnë në varësi të formës së demencës. Të prekur: Kryesisht personat… Demenca: Format, Simptomat, Trajtimi

Mbidozimi i vitaminës D: simptomat, shpeshtësia, pasojat

Mbidoza e vitaminës D: shkakton Një mbidozë e vitaminës D nuk mund të ndodhë natyrshëm – d.m.th. as nga ekspozimi i tepërt në diell dhe as nga ngrënia e shumë ushqimeve që përmbajnë në mënyrë natyrale shumë vitaminë D (si peshku yndyror i detit). Situata është e ndryshme nëse dikush merr doza të larta të suplementeve ose ilaçeve të vitaminës D dhe/ose… Mbidozimi i vitaminës D: simptomat, shpeshtësia, pasojat

Kërpudhat e kokës: Shkaqet, simptomat, trajtimi

Përshkrim i shkurtër: Kërpudhat e kokës (tinea capitis) janë një sëmundje kërpudhore e kokës me flokë të shkaktuar nga një infeksion me kërpudha të lëkurës. Fëmijët preken shpesh. Simptomat: Simptomat përfshijnë njolla rrethore, tullac në lëkurën e kokës (rënie të flokëve) me luspa gri, zona të përflakur të lëkurës dhe kruajtje. Trajtimi: Në raste të lehta, mjeku trajton mykun e kokës… Kërpudhat e kokës: Shkaqet, simptomat, trajtimi

Bradikardia: Simptomat, Shkaqet, Trajtimi

Si mund të parandalohet krimbi i ziles? Nuk ka vaksinë kundër parvovirusit B19. Masat e vetme për të parandaluar infeksionin janë ruajtja e higjienës së mirë të duarve dhe shmangia e kontaktit me personat e infektuar. Këto masa janë veçanërisht të rëndësishme për gratë shtatzëna. Ata janë gjithashtu më mirë të shmangin hyrjen në një kopsht fëmijësh ose shkollë nëse ka pasur një shpërthim… Bradikardia: Simptomat, Shkaqet, Trajtimi